Co je Licni USEN?

Co je Licni USEN?

Co je to useň

Zpracovaná kůže se nazývá useň, ale slovo kůže se používá jako synonymum slova useň. Zpracovaná zvířecí (výjimečně u některých přírodních národů i lidská) kůže se od pradávna využívala jako oděv nebo surovina k výrobě oděvů, obuvi, oděvních doplňků a různých artefaktů.

Co je to hladká useň

Hladká useň je z lícové strany nebroušená a může vykazovat rozličnou přírodní strukturu nebo být opatřena módní ražbou. Useň s broušenou lícovou stranou se nazývá nubuk a je jednou z druhů broušených usní.

Co to je nubuk

Co je to nubuk Nejprve je dobré si říci, co je vlastně nubuk zač. Jde o broušenou hovězí kůži opracovanou z vnější strany, zatímco semiš vzniká broušením a leštěním vnitřní strany usně. V obou případech vzniká povrch, který není hladký jako u klasických kožených bot, ale díky zdrsnění jemně chlupatý.

Jak se vyrábí boty

„Výroba každé boty začíná výsekem svrchních dílů z kůže a dílů podšívek. Vše vysekáváme ručně, za pomoci šablon. Na každou velikost a model máme jiné šablony, aby boty seděly tak, jak mají. Po výseku se spojují svrchní kožené díly s podšívkou a putují k šicímu stroji, kde každý díl obšíváme.

Co je prirodni useň

Usně dělíme na přírodní a syntetické. Přírodní usně jsou vyráběny nejčastěji z hovězí kůže, na namáhané části nábytku se používá zvířecí kůže z oblasti hřbetu a krku. Na méně namáhané pak useň z oblasti nohou a břicha. Kromě přírodních usní s hladkým povrchem se používají usně semišové, lakované a kožešiny.

Jak vznikne že surove kůže useň

Surová kůže, která je zbavená chlupů, se vyděláním mění na useň. Kůže upravená tak, že z lícové strany je zachovaná srst, se nazývá kožešina. Podle vydělání kůže dělíme tři základní techniky úprav. Jirchářství – vzniká při něm měkká tažná useň, k činění používá hlinité soli.

Jak pečovat o useň

Kožená obuv: hladká useň – Hladké usni věnujte pravidelnou a důslednou péči. Nečistoty odstraňte suchým nebo vlhkým hadříkem a následně kožené boty vysušte. Poté naneste speciální krém a naleštěte je. Useň rozhodně není voděodolná, takže boty impregnujte.

Co je velurová useň

Kůže zbroušená po rubu a díky tomu s vlasem, který zůstává na povrchu. Lidový název je semiš. Je to robustní kůže ,méně náchylný na poškození než nubuk, proto je často používaná na výrobu pracovních bot a rukavic.

Co je hydrofobní useň

NUBUK – hydrofobní

Obě usně se vyrábějí tak, že vyčiněná useň je při výrobě zbroušená nebo leštěná tak, že výsledný povrch není hladký, ale zdrsněním jemně chlupatý. Je příjemný na dotek a odolný vůči opotřebení. Díky zdrsnělé povrchové textuře je náchylný na znečištění.

Jak vyčistit velur

Velur stačí vyčistit kartáčkem nebo houbičkou s hrubší strukturou, které jsou určeny speciálně pro semiš, a opět naimpregnovat. Nubuk se zase před další impregnací dobře čistí speciální měkkou gumou. Běžného zašpinění způsobeného nošením semiš zbavíte čisticí pěnou, kterou po vyschnutí z výrobku opět vykartáčujete.

Co je podšívka u bot

Vnitřní vrstva boty, většinou z teplého textilního materiálu, vyskytuje se u zateplených bot vhodných do chladného počasí.

Z jaké kůže se dělají boty

KŮŽE. Nejčastěji používaný přírodní materiál s ideálními vlastnostmi pro výrobu obuvi. Používané materiály – hověziny, vepřovice, koziny, koniny, teletiny, reptilie Kůže je prodyšná, měkká, má velmi dobré absorpční schopnosti a je schopna se přizpůsobit individuálnímu tvaru nohy.

Jak se zpracovává kůže

kůži stahovat tahem, nůž používat co nejméně a opatrně, aby nedošlo k proříznutí kůže nebo naříznutí řemene. před stahováním obratlovce zbavit nečistot, výkalů, krve (zejména u kůží určených pro výrobu kožešin) stahovat co nejdříve po usmrcení za tepla nebo hned po vychladnutí

Co se dělá z kravské kůže

Kůže je přírodní materiál, který má výjimečné vlastnosti – je prodyšná, měkká, odolná, tvarově se přizpůsobuje. Díky originalitě každého kousku kůže jsou výsledné produkty zcela jedinečné. Kůže se používá při výrobě oděvů nebo doplňků, jako jsou kabelky, batohy, peněženky, pásky, rukavice a mnoho dalšího.

Co je lakovaná useň

Lakovaná useň – useň jejíž povrch je hladký a lesklý, což je docíleno lakovou úpravou (Jak jinak, že..) Jakkoliv jsou současné akrylátové laky schopny velké mechanické odolnosti, v případě lakování kůže to bohužel neplatí. Zde musí zůstat zachována poddajnost povrchu, lak musí snášet ohyby a zůstat pružný.

Jak mazat boty

Botám vždy dopřejte jemné přeleštění houbičkou s olejem. Impregnace nových celokožených bot obvykle není potřeba. Jiné to je, pokud jdete ven a je mokro. V tom případě aplikujte ve dvou až třech vrstvách impregnaci i na nové boty.

Jak roztáhnout boty ze syntetiky

Na přírodní i syntetickou kůži funguje roztahovák obuvi

Neočekávejte, že se syntetika roztáhne hned. Umělý materiál pracuje mnohem pomaleji, než přírodní kůže, která je velmi pružná. Nejlepším způsobem, jak roztáhnout boty, je profesionální roztahovák.

Co je to Nubuková kůže

Nubuková kůže je upravený typ kůže, který prochází dlouhým fyzikálně-chemickým procesem, na jehož konci je dosaženo vysoké pevnosti kůže a zároveň velice jemné struktury. Pevnost kůže je docílena také výběrem materiálu samotného. Při opracování se zásadně používají vnější strany kůže skotu.

Co je to vibram

Vibram je výrobce a značka nejpoužívanější pryžové směsi na výrobu podešví různých typů obuvi. Tato technologie poskytuje vysoký komfort při chůzi v náročném terénu. V kombinací s technologií Asolo vytváří ideální podmínky pro chůzi po širokém spektru povrchů – od asfaltu až po ledovec a ostré skály.

Co to je stélka boty

Stélka je vložka v botě, někdy je její součástí, jindy je vlepená nebo vyjímatelná. Funkcí stélky je zvýšit pohodlí, srovnat drobné nerovnosti z konstrukce boty, zateplit botu, odvádět pot z nohy…

Jak změkčit kůži na botách

Tím nejlepším, co pro své kožené boty z hladké kůže můžete udělat, je ošetřit je speciálním olejem nebo přípravkem na bázi tuku. Materiál se díky tomu změkčí, kůži dodáte nový šmrnc a oživíte barvu.

Jak vyčinit ovčí kůži

Pokud je vlna delší, požadujeme písemný souhlas se sestřižením na potřebnou délku. Ovce doporučujeme 3 měsíce před porážkou ostříhat, toto zaručí při následném činění velmi pěknou a kvalitní kůži. Pokud je vlna obarvená značkovacími spreji, zůstane na ní po vyčinění jemný barevný nádech.

Jak se ziskava kůže

Kůže je nezpracovaná kožešina uloveného a staženého zvířete. Již po stažení kůže ze zvířete tato vysychá a tvrdne a proto se surovina namáčí a pak dále zpracovává loužením, mízdřením, mořením a / nebo činěním. Kůže zvířat se skládá ze tří částí – pokožka, škára a podkožní vazivo.

Jak změkčit tvrdou kůži

Ztvrdlou kůži raději odstraňte pomocí speciálního změkčovače. Jde o alkalický roztok, který funguje podobně jako odstraňovač kůžičky na nehtech; seženete ho v drogeriích, v potřebách k péči o nehty i v některých lékárnách. Zrohovatělou kůži dokáže rozpustit a pak stačí ji snadno odstranit pomocí plastové špachtle.

Jak zjemnit kůži

Na mozoly platí vodní lázeň, díky které kůže změkne. Do nádoby napusťte teplou vodu a přisypte hrst Epsomské soli. Stejně dobře ale fungují i bylinky – pokud sůl doma nemáte, použijte místo ní několik sáčků heřmánkového čaje a ve vodě je vylouhujte. Pak do vody strčte končetiny a máčejte asi 10 minut.