Začínáme s AAVE: Vydělávejte, půjčujte si a další s touto platformou DeFi
Hledáte způsob, jak vydělat úrok na svých krypto úsporách nebo si půjčit na svých aktivech? To je to, co je založeno na ethereu AAVE platforma je o.
V tomto článku uděláme krátký přehled o AAVE a o tom, co s ním můžete dělat. Také vás provedeme tím, jak jej začít používat. Nakonec projdeme některé zákulisní technické podrobnosti platformy, včetně rizik, která budete muset zvážit před registrací.
Co je AAVE?
AAVE je open-source DeFi platforma, která umožňuje uživatelům získávat úroky z vkladů a půjčovat si proti nim. Neexistují žádné kontroly KYC, geografická omezení ani jiná omezení týkající se toho, kdo se může připojit. V současné době se platforma chlubí tím, že má vklady přes 3 miliardy USD.
Jedním důležitým rozdílem oproti AAVE a dalším konkurentům je, že tato platforma je nevázaná. Stručně řečeno, to znamená, že vaše vklady jsou vždy pod vaší kontrolou. To je dobré, protože to znamená, že žádná jednotlivá osoba nebo společnost nemůže omezit váš přístup k vašim vkladům.
AAVE: otevřený zdrojový a nevazební protokol likvidity
Pokud by zítra švýcarská společnost za AAVE zmizela, vaše prostředky by byly stále k dispozici. Nevazební platformy však mají určité nevýhody. Pokud jsou vaše prostředky z jakéhokoli důvodu ztraceny, AAVE vám nemůže pomoci je získat zpět. Pokud dojde k úspěšnému hacknutí a dojde ke krádeži finančních prostředků, nevlastní platformy obvykle nemají pojištění. AAVE nabízí jakési pseudo pojištění, ke kterému se dostaneme později.
AAVE je postaven na Ethereu. To znamená, že je založen na jedné z bitevně ověřených krypto sítí venku. Platforma však v současné době podporuje jen hrstku tokenů ERC-20 za účelem získání úroků a půjček proti.
To znamená, že nejsou podporována populární ne-ethereová aktiva, jako jsou litecoiny a XMR. AAVE podporuje většinu stabilcoinů ERC-20 (USDT, USDC, TUSD, DAI, abychom jmenovali alespoň některé), stejně jako několik dalších populárních tokenů založených na ethereu, jako je Basic Attention Token nebo BAT, 0x Coin nebo ZRX a Maker nebo MKR. Platforma dokonce nepřímo podporuje bitcoiny prostřednictvím zabaleného bitcoinu nebo WBTC založeného na ethereu.
Provedení prvního vkladu pomocí AAVE
Začínáme s AAVE je velmi jednoduché, ale pokud jste v krypto aplikacích nováčkem, může to být trochu skličující. Nejprve navštivte oficiální web AAVE – AAVE.com. Dále klikněte na Zadat aplikaci, čímž se dostanete na obrazovku pro výběr verze. Pokud na to nemáte důvod, vyberte si nejnovější verzi. V době publikování je nejnovější verzí 2.
Dále se můžete rozhodnout, zda chcete peněženku přidružit, abyste ji mohli vkládat a vybírat, nebo můžete pokračovat bez přidružení konkrétní peněženky. V současné době AAVE podporuje peněženky prohlížeče jako MetaMask, hardwarové peněženky jako Ledger a dokonce i oblíbené peněženky na úschovu jako Coinbase. Za normálních okolností a při správném nastavení zabezpečení vás odemknutí peněženky pomocí AAVE nevystaví přímému riziku.
Připojte svou peněženku
Jakmile jste přihlášeni, dalším krokem je provedení prvního vkladu, abyste mohli začít vydělávat úroky nebo nastavit zajištění, abyste si vzali půjčku. V horní nabídce můžete vybrat kartu vklad. Tím se dostanete na obrazovku vkladu, která vám ukáže, jaké jsou aktuální úrokové sazby v ročním procentním výnosu nebo APY.
Úrokové sazby se neustále mění, ale během našeho šetření jsme zjistili, že stablecoiny měly zdaleka nejvyšší úrokové sazby. Například USDC a TUSD se oba pohybovaly kolem 12%. ETH naproti tomu zaostával těsně pod 1%. Některá aktiva měla dokonce 0% úrokové sazby. Ve srovnání s ostatními službami DeFi je 12% zájem o stablecoiny velmi konkurenční.
Vklad aktiv
Úrokové sazby za půjčky byly také neuvěřitelně rozmanité. Během našeho šetření jsme zjistili úrokové sazby od 0,16% pro UNI až po 25,44% pro USDC, variabilní RPSN. Stejně jako u vkladů se tyto sazby budou neustále měnit v závislosti na tržních podmínkách. AAVE také umožňuje uživateli vybrat si (a přepínat mezi nimi) variabilní a stabilní APR. V současné době byly stabilní možnosti APR ještě vyšší, USDC přicházel s neuvěřitelných 30,44%. Ne všechna aktiva měla stabilní možnost RPSN.
AAVE vysvětluje rozdíl mezi stabilními a variabilními sazbami oficiální webové stránky s následujícími:
Stabilní sazba, jak naznačuje její název, zůstane docela stabilní a je to nejlepší možnost, jak naplánovat, kolik úroků budete muset zaplatit. Variabilní sazba se bude časem měnit a může být optimální sazbou v závislosti na tržních podmínkách. Prostřednictvím palubní desky můžete kdykoli přepínat mezi stabilní a variabilní sazbou.
Bez ohledu na to, zda jde o krypto půjčku nebo tradiční půjčku, je úroková sazba 25,44% až 30,44% poměrně vysoká. Ve skutečnosti je to na stejné úrovni jako většina kreditních karet s vysokým úrokem a krátkodobých tradičních finančních půjček. Je však důležité si uvědomit, že kryptoměna v současné době zažívá býčí trh v době tisku. To rozhodně ovlivní úrokové sazby na straně půjčující i půjčující. Bohužel se zdá, že AAVE nevyplňuje žádná data v sekci historických cen, abychom ji mohli porovnat s předchozími časovými obdobími.
Při zapůjčení u AAVE je třeba pamatovat na poslední věc, že společnost, která za ní stojí, inkasuje za každou půjčku poplatek za založení. Skupiny konkrétně radí, že „0,00001% z částky půjčky je vybráno při vzniku půjčky“.
Token AAVE a sázkové odměny
Další způsob, jak vydělat pomocí AAVE, je vlastnit a vydělávat nativní aktivum platformy. Majitelé aktiv AAVE je mohou uložit do toho, co platforma nazývá jejich „bezpečnostní modul“. Bezpečnostní modul se používá „jako nástroj pro zmírnění případu schodkové události“. Jednoduše řečeno, pokud se na trhu stane něco špatného, kde by vkladatelé mohli ztratit některé nebo všechny své vklady, lze obsah bezpečnostního modulu použít k výplatě vkladatelům.
Jako kompenzace za převzetí rizika budou vklady vložené do bezpečnostního modulu pravidelně získávány jako „bezpečnostní pobídka“. Podle stránky stakingrewards.com je míra pobídek k bezpečnosti v době tisku 4,51%. Při současných cenách, které by znamenaly příjem 0,75 USD za měsíc, za vsazenou AAVE.
Sázejte žetony AAVE
Aktiva AAVE zaznamenala prudký nárůst cen od zavedení od 20 USD v listopadu 2020 po současnou cenu přes 180 USD v lednu 2021.
Pokročilé funkce AAVE
Jedna věc, kterou AAVE nabízí, kterou některé jiné platformy DeFi nemají, je schopnost tokenizovat a obchodovat nebo prodávat přímo svůj výnosný vklad. To funguje prostřednictvím procesu zvaného tokenizace.
Podle bílý papír, vklady jsou převedeny na „odpovídající množství derivátových tokenů“, které „mapují 1: 1 [k] podkladovým aktivům“. Tyto derivační tokeny se nazývají aTokens. Vkladatelé se mohou rozhodnout, že buď vyplatí své Ziskové úroky za své původní aktivum plus úrok, nebo mohou přímo prodat nebo obchodovat s Tokeny na jakémkoli trhu, který je podporuje.
Další funkcí, která vývojáře zaujme, je to, co skupina nazývá Flash Loans. Jedná se o mikro-termínované půjčky, které trvají pouze po dobu jednoho bloku Ethereum. Umožňují inteligentním smlouvám uzavírat půjčky, aniž by se skládaly záruky, pokud je půjčka vrácena s oknem jednoho bloku. Můžete si přečíst více o Flash půjčky tady.
Vyvažování rizik versus odměny
AAVE má mnoho funkcí, které nabízí jak těm, kteří hledají půjčky, tak úrokovým výnosem. Platforma je také otevřená všem a má nulová omezení, kdo se může připojit. Stejně jako u všech platforem a aplikací DeFi však není účast na AAVE bez rizika. Hlavní potenciální rizika při používání AAVE spočívají v tom, že by mohlo dojít ke ztrátě finančních prostředků v důsledku hackingu, významné události na trhu s černými labutěmi nebo technické závady vyplývající z inteligentních smluv.
Zatím se zdá, že se nic z toho nestalo. Platforma navíc obsahuje program bezpečnostních modulů, který podporuje jednotlivce, aby v zásadě pojistili alespoň některá aktiva proti ztrátě. Nakonec budete muset pečlivě zvážit příležitosti i rizika.
Je AAVE solidní způsob, jak vydělávat a půjčovat, nebo je to příliš riskantní? Sdělte nám své myšlenky v komentářích níže.