Zpráva: Volatilita je největší překážkou přijetí kryptoměny
Podle a poslední zpráva, volatilita kryptoměn, jako je bitcoin, by mohla být jednou z nejvýznamnějších překážek masového přijetí. Zpráva uvádí, že volatilita způsobuje, že jednotlivci nedůvěřují kryptoměně jako dlouhodobému prostředku uchovávání hodnoty. Většina respondentů zprávy však uvedla zájem o vlastnictví kryptoměn, pokud tak dosud neučinili. Ti, kteří ji již vlastní, ji v minulosti obecně používali k nákupům.
Snížení volatility
Volatilita je problém, který se často objevuje při diskusích o kryptoměně. Ale co to přesně znamená? Jednoduše řečeno, volatilita je, když má něco nestabilní cenu. Něco jako mléko nebo vejce bude mít obvykle relativně stabilní cenu, která se za krátkou dobu rychle nezmění. Ceny se místo toho budou v průběhu let nebo desetiletí pomalu měnit, což znamená, že takové zboží má nízkou volatilitu.
Vysoká volatilita je naopak to, co by mohlo bránit přijetí kryptoměny. Tehdy se ceny mohou během několika hodin masivně houpat nahoru nebo dolů.
Co se týká volatility, jedná se o debatu, která může snadno přesáhnout rámec tohoto článku. Nejdůležitějším prvkem však je, že pokud je něco nového a hledá to relativně malý počet lidí, ceny se mohou hýbat mnohem rychleji v závislosti na sentimentu a strachu. Například pokud přijde právní rozhodnutí, které naznačuje, že kryptoměny mohou čelit tvrdému zákroku, ceny se okamžitě propadnou. Na druhou stranu, pokud velká banka nebo společnost oznámí, že se zapojí do kryptoměny, ceny by mohly vyskočit v závislosti na tom, jak významné bylo oznámení.
Výsledky průzkumu
Zpráva naznačuje, že velký počet jednotlivců je velmi znepokojen volatilitou. Konkrétně přibližně 90% respondentů tvrdilo, že se „obávají volatility“ a 60% označilo volatilitu za nepříjemnost. Více než polovina respondentů uvedla volatilitu jako klíčový důvod své volby nezúčastnit se kryptoměny.
Kromě těchto problémů se zpráva zabývala několika dalšími zajímavými otázkami týkajícími se kryptoměny. Zpráva se konkrétně zeptala, jak se respondenti domnívají, že existuje jednotná světová měna. To se setkalo s převážně pozitivní odezvou, přičemž přibližně dvě třetiny respondentů cítily, že by takový vývoj byl „přínosem pro společnost“.
Světová měna?
Respondenti uvedli pocity, které naznačují, že globální měna by pro jednu zemi mnohem obtížnější, ne-li nemožné, manipulovat s finančním systémem jako celkem pro vlastní zisky, jako je tisk více peněz nebo manipulace úrokových sazeb. Jiní uvedli, že globální měna „vyrovná ekonomické podmínky pro všechny země“ a usnadní účast menších světových ekonomik na celosvětové ekonomice.
I když je zajímavé tyto body zvážit, vyvolává to zjevnou otázku – jaká by byla ideální globální měna?
Jedna snadná odpověď je bitcoin. Bitcoin by byl ideálním nástrojem jen proto, že nemá pákový efekt (což znamená, že nejde o dluhové aktivum, jako je americký dolar) a není ražen ani manipulován žádným subjektem. Nejprve by bylo třeba překonat mnoho problémů, jako jsou problémy se škálováním, transakční poplatky atd. Ale vzhledem k dostatku času a investic by se tyto problémy nepochybně mohly vyřešit.
Pokud jde o to, zda by svět měl prospěch z jednotné měny, je to úplně jiná debata.
Stablecoiny nejsou ideální pro globální měnu
Jedním z populárních trendů v poslední době ve světě kryptoměn jsou stablecoiny. Stablecoiny jsou kryptoměny, které se snaží implementovat systém, kde budou mít co nejmenší volatilitu. Některé příklady zahrnují USDT a MakerDAO. Oba zaznamenali rozumnou míru úspěchu a obecně si udrželi svůj cíl mít mnohem stabilnější cenu než ostatní digitální aktiva.
Zatímco stablecoiny mohou být užitečné pro vysokofrekvenční obchodníky a další situace, stabilnícoin, jak ho známe dnes, by nebyl zdaleka ideální pro globální měnu.
Přečtěte si: Co jsou to stablecoiny?
Důvod je jednoduchý. Na rozdíl od bitcoinu jsou stablecoiny vytvářeny skupinami nebo společnostmi s cílem dosáhnout zisku. Nejen to, ale i tyto skupiny si obvykle zachovávají schopnost vytvářet a ničit jednotky své měny dle libosti. V případě USDT je známo, že Tether razil stovky milionů nových jednotek najednou na základě tvrzení, že do svých rezerv přidali stejné množství amerických dolarů. Podle jejich vlastního přiznání je však Tether zcela nelze provést audit na základě způsobu, jakým je jejich podnikání navrženo.
Je samozřejmé, že s těmito typy stabilních mincí mohou jejich tvůrci v mnoha případech velmi snadno manipulovat. Dále jsou jasné motivace tvůrců. A to je vydělat. Nepředpojatá a zcela decentralizovaná kryptoměna jako bitcoin nebo něco podobného by bylo mnohem lepším řešením.
Bitcoinová volatilita se s přijetím sníží
Můžete namítnout, že bitcoin kvůli problémům s volatilitou zdaleka není preferovanou globální měnou. Tento předpoklad je založen na tvrzení, že ceny bitcoinů budou i nadále volatilní, i když digitální aktivum vidí každý den miliardy uživatelů.
Pravdou je, že pokud by se bitcoiny jednoho dne staly hlavní světovou měnou (ať už jedinou nebo ne), stal by se v průběhu času mnohem méně volatilním, protože by se stabilizovala jeho poptávka nebo její nedostatek, a stejně tak ceny.
Abychom tedy shrnuli debatu o volatilitě, volatilita, kterou dnes vidíme, nepochybně děsí mnoho rádoby uživatelů bitcoinů. Volatilita však také představuje příležitost pro obchodníky a jak bude adopce růst, nepochybně s ní přijde i nižší volatilita.