Vrstva 1: Těžba bitcoinů „potřebuje vést americkou společnost“ – mají pravdu?

Těžba bitcoinů v USA

Těžbu bitcoinů by měla vést společnost z USA. To je podle společnosti Layer1 se sídlem v San Francisku – společnosti pro těžbu kryptoměn, která právě zajistila 50 milionů dolarů od investorů, včetně Petera Thiela, známého pro spoluzakládání PayPal.

Společnost plánuje zřídit nový těžební provoz v západním Texasu, kde bude využívat proprietární technologii chlazení hardwaru, která podle jejich názoru nebude dělat těžbu v Texasu (místo s horkými léty) vůbec žádný problém.

Těžba bitcoinů v USA

Opravdu však záleží na tom, zda je těžba bitcoinů řízena Spojenými státy, a je to vůbec možné? Je problém, pokud těžbu bitcoinů vede Čína?

Dnešní hornická krajina

Za posledních několik let vedly společnosti v Číně poplatky za těžbu bitcoinů, zahájily masivní operace v průmyslovém měřítku a získaly drtivou většinu vytěžených bitcoinových bloků.

Velkou část nejpopulárnějších těžebních fondů navíc provozují čínské organizace. A nezapomínejme, že prakticky všechna špičková těžební zařízení ASIC jsou buď kompletně vyrobena v Číně, nebo přinejmenším spoléhají na různé díly a komponenty, které jsou vyráběny v zemi.

Tato situace ve světě bitcoinů vyvolala značné množství debat. Někteří argumentovali tím, že pokud Čína ovládá většinu hash rychlosti těžby bitcoinů, bitcoin je v ohrožení.

Jiní však tvrdí, že všude, kde se bitcoiny těží, nebude mít významný dopad na měnu nebo její svobodu růstu a rozvoje. Někteří, včetně slavného autora a komentátora bitcoinů Andrease Antonopoulose, dokonce navrhli, aby kritika postavení Číny jako lídra v těžbě bitcoinů vycházela převážně z rasismu a xenofobie.

Bez ohledu na názor každého jednotlivce je realitou skutečnost, že Čína je dnes nesporným lídrem v těžbě bitcoinů pro řadu faktorů, které jsou v zásadě ekonomické povahy. Ale je to problém?

Potřebuje bitcoin americkou společnost, aby vedl?

Podle spoluzakladatele Layer1 Alexa Liegla je odpověď na tuto otázku relativně důrazně ano. Konkrétně Liegl uvedl v rozhovor že „k tomu, aby bitcoiny přerostly v multi-bilionový potenciál, potřebuje k vedení americkou společnost.“

Ale je to přesné? Odpověď je poněkud komplikovaná a bohužel není možné jednoduše a přesně dospět k závěru. Místo toho musíme zvážit několik různých faktorů, které ovlivňují, k jakému dopadu by nás svět těžby bitcoinů vedený Čínou mohl přivést ve srovnání s světem vedeným USA.

Čína je především komunistická země, která má extrémně přísně regulovaný finanční systém. Prakticky všichni banky v Číně jsou ve vlastnictví státu nebo jsou jinak povinni uzavírat partnerství se státními subjekty, aby mohli působit v zemi. To se výrazně liší od západních zemí, kde jsou typické soukromé banky, ne-li de facto standardem.

Zadruhé, čínská vláda udržuje přísnou kontrolu nad odlivem kapitálu (peníze odcházejícími ze země) a má také téměř neomezený vliv na směnný kurz čínské měny díky své téměř úplné kontrole nad svými domácími kapitálovými trhy prostřednictvím subjektů, jako je Bank of Čína.

Je také důležité pamatovat na nekonzistentní zasílání zpráv, které v Číně vidíme, pokud jde o zákonný pohled na kryptoměnu. Zprávy přicházejí ve vlnách buď převážně pozitivních, nebo převážně negativních nálad.

Nedávno jsme viděli všechny čínské burzy kryptoměn nucen zavřít obchod a přemístit se do jiných teritorií, jako je Hongkong. Rovněž jsme viděli pravidelné šepoty a pověsti, že bitcoin bude v Číně „zakázán“, následované dalšími zprávami, které tvrdí, že Čína deklarovala bitcoin jako uznané finanční aktivum.

To je však jen poškrábání povrchu. Naším hlavním bodem je, že pokud je těžba bitcoinů řízena čínskými podniky (které jsou nuceny dodržovat všechny diktáty státu), znamená to, že existuje alespoň šance, že by bitcoiny mohly být přímo (nebo nepřímo) poškozeny, pokud se čínská vláda rozhodne upustit kladivo.

Pravdou však je, že nikdo neví, co se v tomto okamžiku stane, a máme jen pověsti a domněnky – nespolehlivý Intel.

Bylo by důležité, kdyby USA vedly těžbu bitcoinů?

Předpokládejme na okamžik, že se sen vrstvy 1 splní. Pokud ano, změnilo by to bitcoin? Je těžké předpovědět s jakoukoli přesností, ale zde je několik věcí, které se mohou lišit.

Pokud těžba bitcoinů pochází primárně z USA, mohli bychom vidět, že se o to začne zajímat více velkých společností. Vzhledem k tomu, že se stává méně zahraničním subjektem, americké regulační orgány budou pravděpodobně nuceny dále objasňovat a upevňovat své pozice a zákony týkající se kryptoměny.

Tato regulační jasnost by mohla vést k lepšímu přijetí. Institucionální investoři mohou dále považovat bitcoin vedený USA za bezpečnější sázku, protože existuje menší šance na potenciálně škodlivé zahraniční rušení.

Ale pokud jde o každodenní provoz bitcoinů, moc by se nelišilo. Zajímavostí těžby bitcoinů je, že funguje pouze tehdy, pokud horníci dodržují pravidla. To znamená, že bez ohledu na to, kde se těžba odehrává, bitcoiny by se teoreticky měly chovat úplně stejně bez ohledu na to, odkud pochází hash rate.

Transakce by nebyly rychlejší, velikost bloku by se nezměnila a poloviční události by se stále vyskytovaly podle plánu bez ohledu na to, kdo těží. Jinými slovy, možná jediné změny, které by se mohly stát, by byly v perspektivách a názorech uživatelů bitcoinů a investorů. Ale opět neexistuje záruka, že by se to i stalo.

Mohly by USA vést těžbu bitcoinů?

Poslední otázkou, kterou si musíme položit, je, je vůbec možné, aby americká společnost vedla těžbu bitcoinů? Důvodem, proč právě teď čínské společnosti vedou, je to, že právě tam se vyrábějí ASIC a kde lze snadno najít levnou elektřinu. Ani jeden z nich z větší části neplatí pro Spojené státy.

I když existují určité výjimky, kde lze najít nebo vyrobit dostupnou elektřinu alternativními způsoby, největším problémem bude stále výroba nebo získávání ASIC.

USA v současnosti vážně chybí kapacita pro výrobu špičkových počítačových dílů. Proto jsou produkty Apple prakticky všechny vyráběny v Číně, protože právě tam se nachází výrobní zařízení a odborné znalosti.

I když americká společnost odvedla pověstný sklápěč plný peněz k čínskému výrobci ASIC, jako je Bitmain, kdo má říci, že by výrobce nezvedl ceny jen tak, aby omezil konkurenci? A co je horší, nedávné obchodní napětí mezi oběma zeměmi by nepochybně učinilo tento obchod pro obě strany ještě méně atraktivním.

Dobrou zprávou na tomto poli je, že Čína není jedinou zemí, která vyrábí ASIC. I když jsou nejplodnější, konkurenti existují. Například japonské společnosti GMO a Triple-1 byly údajně v procesu navrhování a výroby nového hardwaru pro těžbu bitcoinů, který by potenciálně mohl zastarat veškerý stávající hardware. Je také zcela možné, že existují i ​​další výrobci, o kterých široká veřejnost ani neví.

Stručně řečeno, je možné, že by se země jako USA mohla stát lídrem v těžbě bitcoinů, ale nebyl by to snadný úkol. Naopak, byl by to velmi obtížný a složitý úkol – ale ne nemožný.