Japonské finanční regulační orgány dostávají hromadu výměnných licenčních žádostí

Japonská kryptoměna

Japonsko – první národ, který reguloval bitcoiny a další kryptoměny stejným způsobem jako jeho domácí odvětví finančních služeb, se již nějakou dobu snaží posílit ochranu spotřebitelů. Jedním z klíčových cílů národa v tomto ohledu je dále posílit jeho kontroly proti praní špinavých peněz (AML) a know-your-customer (KYC).

Jak již bylo řečeno, Japonský úřad pro finanční služby (FSA) – organizace odpovědná za regulaci japonského finančního průmyslu, diktuje, že burzy kryptoměn působící v zemi musí obdržet plnou licenci.

Od prohlášení a podle CoinTelegraph, FSA od té doby obdržela více než 190 jednotlivých aplikací, což následně vedlo k rostoucímu administrativnímu nevyřízenosti.

Japonská kryptoměna

Japonsko uznává, že regulace regulace kryptoměny musí být správná

Japonsko je často považováno za jeden z nejvíce kryptoměnových národů na světě. Nejen, že jsou kryptoměny legálně považovány za stejné světlo jako domácí měna – jen, ale jurisdikce je také zodpovědná za největší objem denního obchodování s bitcoiny. Kromě toho je nyní možné fyzicky utrácet bitcoiny ve více než 200 000 obchodech v reálném světě, přičemž počet roste každý měsíc..

Na druhém konci spektra však bylo Japonsko také domovem některých z největších skandálů kryptoměny a blockchainových aktiv všech dob. V první řadě to bylo Japonsko, které poskytlo domov nechvalně známému M.T. Burza Gox, která ve své výšce byla zodpovědná za více než 70% veškeré transakční aktivity bitcoinů.

A pak v lednu 2018 byla japonská burza kryptoměn Coincheck zvyklá na široce rozšířený hack, což mělo za následek odcizení tokenů NEM v hodnotě více než 532 milionů dolarů. Ačkoli burza slíbila, že zaplatí každému investorovi zpět, opět tlumeně osvětluje pověření kryptoměnových organizací působících v zemi.

Historie Coincheck Hack

Přečtěte si: Historie hackování Coincheck: Jedna z největších loupeží vůbec

Další příklady přesahují rámec tohoto článku, je však důležité si uvědomit, že existují. Není proto žádným překvapením, že se FSA snaží potlačit nebo alespoň významně snížit množství skandálů souvisejících s kryptoměnou vznikajících v zemi.

Japonské orgány požadují hlášení podezřelé aktivity

Jedním z hlavních požadavků, které japonské úřady hledají v žádosti o licenci na výměnu kryptoměny, je to, že daná platforma nainstalovala přísný program AML a KYC, aby zajistila, že bude finanční kriminalita držena na uzdě. To zahrnuje očekávání, že burzy předloží zprávu o podezřelé aktivitě (SAR), pokud má platforma rozumné důvody se domnívat, že se uživatel pokusil o přestupky proti praní peněz.

SAR jsou nástrojem boje proti praní peněz, který používá drtivá většina světových států, a umožňují finančním zpravodajským jednotkám dále vyšetřovat možná porušení vnitrostátních předpisů souvisejících s praním peněz a financováním terorismu. Za 9 měsíců od ledna do října 2018 obdržel FSA více než 5944 hlášení souvisejících s možným nezákonným používáním kryptoměn.

Zprávy o podezřelých aktivitách souvisejících s kryptoměnou v Japonsku

Toto číslo je ještě významnější, když ho porovnáme s 669 přijatými v roce 2017. Stejně jako v odvětví finančních služeb je však důležité poznamenat, že organizace často předkládají „obranné SAR“ s cílem chránit se v případě, že ve skutečnosti došlo ke zneužívání praní peněz. Spíše než za trestní stíhání za neohlášení dále se předpokládá, že organizace pro každý případ předloží SAR.

To může být občas protiintuitivní, protože to vytváří významný back-log pro finanční zpravodajské jednotky, protože každá SAR musí být individuálně vyšetřena, což následně zatěžuje zdroje.

Nakonec, podobně jako v případě předkládání SAR, se zdá, že i japonský FSA je zahlcen množstvím nevyřízených žádostí o výměnné licence.