Obchodování s kryptoměnou: Co jsou Bollinger Bands?
Divoké cikcaky typického cenového grafu kryptoměny mohou na první pohled vypadat matoucí. Je snadné vidět obecný směr dané kryptoměny – buď nahoru nebo dolů – ale zmatek opravdu nastane, když přiblížíte a podíváte se na všechny malé vrcholy a žlaby, které tvoří tuto obecnou trendovou linii.
Není tomu jinak ani v tradičních cenných papírech, kde byla tato otázka řešena vytvořením klouzavých průměrů. Jednoduché klouzavé průměry popisují průměrnou cenu cenného papíru za určité časové období, zatímco exponenciální klouzavé průměry dávají novějším cenám větší důvěryhodnost a aritmetickou váhu. Obě jsou určeny k odfiltrování denních nebo hodinových nárazů, které tvoří typický cenový graf, aby byly trendy a vzory okamžitě patrnější.
Tento systém byl dále vylepšen v 80. letech finančním analytikem a autorem Johnem Bollingerem s jeho zavedením Bollingerovy kapely. Bollingerova pásma jsou systém výpočtu vysokých a nízkých pásem nad klouzavým průměrem zabezpečení pomocí standardní odchylky.
Přizpůsobitelná historie
Před prací Johna Bollingera byla pásma s vysokou a nízkou cenou vytvořena kolem klouzavých průměrů pomocí techniky vyvinuté Chesterem Keltnerem v roce 1960 zvané Keltnerovy kanály. Keltner sám se spoléhal na práci odvedenou J. Wellesem Wilderem pro výpočet průměrných skutečných rozsahů pro měření volatility na komoditních trzích.
Keltnerovy kanály označují pásma nad a pod klouzavými průměry pomocí průměrného skutečného rozsahu jako vodítka. Průměrný skutečný rozsah je spíše indikátorem čisté volatility než budoucího směru. Keltnerovy kanály staví na tomto nástroji a představují způsob vizualizace potenciálně překoupených nebo přeprodaných cenných papírů. Ceny, které narušují horní hranici kanálu, signalizují nadcházející býčí spěch. Stejně tak ceny, které klesají pod spodní hranici, naznačují, že medvědí trh je na cestě.
Bollingerova pásma využívají spíše standardní odchylku než průměrný skutečný rozsah, což je více volatilní měření, které vytváří zubatější pásmový kanál. Tento kanál je však více adaptivní než Keltnerův kanál právě kvůli jeho zvýšené volatilitě a nakonec vytváří důsledněji rozmístěný kanál kolem klouzavého průměru.
John Bollinger, Obrázek z Youtube
Bollingerova pásma lze také použít ke zkoumání exponenciálních klouzavých průměrů, na rozdíl od jednoduchých klouzavých průměrů Keltnerova kanálu. To poskytuje měřicímu nástroji vyšší stupeň citlivosti na změny na trhu.
Na notoricky nestálém trhu s kryptoměnami vidí Bollingerova pásma široké použití při předpovídání možných úniků a určování klíčových časů pro vstup a výstup z trhu. To je užitečné zejména pro denní obchodníky, kteří často musí tvrdě telefonovat s neúplnými informacemi, aby si udrželi své zisky. Jeden významný krok špatným směrem na jedné minci může eliminovat dny nebo týdny pečlivě sklizených malých zisků.
Základní pravidla
John Bollinger je stále aktivní ve finanční oblasti a jeho webové stránky shrnuje 30 let úvah o použití a důsledcích jeho stejnojmenných kapel.
První věc, kterou Bollinger objasňuje, je, že výšky a minima jsou relativní. Horní pásmo znamená výšky, protože se vztahují ke směrodatné odchylce, zatímco spodní pásmo představuje opak. Toto relativní použití výrazů „vysoká“ a „nízká“ lze použít k odvození celé řady různých ukazatelů, na nichž se zakládají cenová rozhodnutí.
Bollinger Bands, obrázek z Wikipedia
Je však důležité, aby na každý indikátor bylo pohlíženo izolovaně. Hybnost, hlasitost, sentiment a další mohou být všechny odvozeny od Bollingerových kapel, ale nemusí nutně souviset navzájem.
“Například indikátor hybnosti může úspěšně doplnit indikátor hlasitosti, ale dva indikátory hybnosti nejsou lepší než jeden,” napsal Bollinger.
Bollingerovy kapely lze díky své poměrně jednoduché povaze úspěšně použít v široké škále finančních prostředí. Bollinger sám řekl, že jsou vhodné pro akcie, indexy, směny, komodity a futures. Kryptoměny, i když nejsou výslovně pojmenovány, se považují za vhodné mezi šedé oblasti těchto různých finančních nástrojů.
Pásma jsou také flexibilní, pokud jde o čas, pokud zkoumané časové období obsahuje dostatek podrobných podrobností, aby představovalo smysluplný snímek trhu.
Klíčovým slovem zde je však momentka.
“Bollingerovy kapely neposkytují nepřetržité rady; spíše pomáhají identifikovat nastavení, kde mohou být šance ve váš prospěch, “napsal Bollinger. “Nevytvářejte žádné statistické předpoklady založené na použití výpočtu směrodatné odchylky při konstrukci pásem.” Distribuce cen cenných papírů není normální a typická velikost vzorku ve většině nasazení Bollingerových pásem je příliš malá na statistickou významnost. (V praxi obvykle najdeme 90%, ne 95% dat uvnitř Bollingerových pásem s výchozími parametry). “
Jak je používat
Obchodníci s kryptoměnou a investoři využívající Bollingerova pásma je mohou používat několika různými způsoby.
První užitečnou radou, kterou lze získat od Bollingerových pásem, je volatilita dané mince. Bollingerova pásma se stlačují nebo stlačují, když jsou standardní odchylky nízké, což signalizuje období nízké volatility. Mají tendenci expandovat, když se zvyšuje volatilita, protože se také zvyšují standardní odchylky použité při jejich výpočtu.
Bollinger Bands ukazující období nízké volatility, Obrázek z Cryptovest
To může mít několik různých významů v závislosti na dané minci. Samotná skutečnost, že volatilita roste nebo klesá, by však mohla ukazovat na investiční příležitosti nebo na blížící se nárůst ceny – nahoru nebo dolů -.
Bollingerovy pásy zachycují přibližně 90 procent cenové akce v daném cenném papíru nebo minci. Když se cenové pohyby ponoří nad nebo pod stanovené Bollingerovo pásmo, je čas se posadit a věnovat pozornost. Když cena „visí“ nad pásmem, znamená to, že mince je pravděpodobně překoupena a může se brzy opravit. To představuje ideální čas na prodej, než ceny téměř nevyhnutelně poklesnou.
Pokud jsou naopak cenovky na dolním Bollingerově pásmu nebo pod ním, je mince přeprodaná a inteligentní obchodníci by to pravděpodobně měli považovat za ideální čas na nákup.
Pohyby na hranici Bollingerova pásma lze také použít k interpretaci krátkodobého cenového směru. Pokud je horní pásmo prasklé a pak se cena koriguje na úroveň těsně pod nebo pod horním pásmem, je to známkou toho, že ceny se obecně pohybují nahoru. Opak je pravdou v dolním pásmu. Ceny, které klesají pod pásmo, ale nedokáží se napravit mnohem nad úrovní pásma, směřují dolů.
Závěr
Bollingerova pásma představují snadno vizualizovatelnou metodu pohledu na trh kryptoměn. Jednoduše řečeno, je dobré nakupovat, když se cena vaší mince pohybuje mezi klouzavým průměrem a spodní částí pásma. Je vhodný čas na prodej, když je vaše mince mezi klouzavým průměrem a horním pásmem. Pokud vaše mince náhodou vystřelí nad nebo pod tyto pásy, může to být nejlepší možný čas k pohybu.
Bollingerovy kapely jsou však jen jedním z mnoha nástrojů v sadě nástrojů obchodníka, takže pravidla nejsou napsána kamenně. Mohou existovat skvělé příležitosti k nákupu nebo prodeji v rozporu s technickou analýzou poskytnutou Bollingerovým pásmem. Aby potvrdili svá zjištění pomocí Bollingerových pásem, mnoho obchodníků se spoléhá na objemové ukazatele nebo relativní index síly před uzavřením sázek. Nezávislé potvrzování trendů pozorovaných v systému Bollingerova pásma je spolehlivější než brát zjištění systému izolovaně. Nezapomeňte, že i John Bollinger poukázal na to, že Bollingerovy pásma nemohou poskytovat nepřetržité rady, a jsou přirozeně zaostávajícím indikátorem kvůli jejich použití standardních odchylek od klouzavého průměru.
Reference
- https://www.investopedia.com/articles/technical/102201.asp
- https://www.investopedia.com/terms/m/movingaverage.asp
- https://www.investopedia.com/terms/s/standarddeviation.asp
- https://cryptovest.com/news/crypto-trading-tips-bollinger-bands-explained/
- https://www.bollingerbands.com/
- http://stockcharts.com/school/doku.php?id=chart_school:technical_indicators:keltner_channels
- http://stockcharts.com/school/doku.php?id=chart_school:technical_indicators:average_true_range_atr