Co jsou bitcoinové futures? Kompletní průvodce pro začátečníky
Vzhledem k tomu, že spekulace regulačních pokynů a institucionálních investic do kryptoměn se nadále rozvíjejí, může být náročné držet krok se všemi vývojovými trendy..
Bitcoinové futures jsou však k dispozici od konce roku 2017 a jsou stále více dostupné na regulovaných burzách. Mohou také potenciálně ovlivnit regulační rozhodnutí o dalších finančních nástrojích pro bitcoiny, jako jsou ETF.
Pro investory, kteří chtějí spekulovat o ceně bitcoinu, aniž by museli přímo vlastnit, představují bitcoinové futures životaschopné regulované prostředky, jak to efektivně dělat. Futures mohou dále pomoci zajistit proti riziku kolísání cen bitcoinů.
Jaké jsou budoucí smlouvy?
Finanční futures jsou smlouvy, které specifikují nákup nebo prodej podkladového aktiva za předem stanovenou cenu k přesnému datu v budoucnosti. Protistrany jsou povinny splnit podmínky smlouvy po vypršení platnosti, a to buď nákupem nebo prodejem aktiva za cenu po skončení platnosti smlouvy.
Ve futures kontraktu mohou strany zaujmout dvě pozice; dlouhý nebo krátký. Long znamená, že strana souhlasí s nákupem podkladového aktiva v budoucnosti za konkrétní cenu, zatímco short znamená, že strana souhlasí s prodejem podkladového aktiva za konkrétní cenu po skončení platnosti smlouvy v budoucnu.
Futures kontrakty jsou obchodovány na regulovaných burzách a jsou regulovány Commodity Futures Trading Commission (CFTC). Pravidelně se používají pro dva účely:
- Spekuluje se na pohyb ceny podkladového aktiva.
- Zajišťovací riziko.
V prvním případě může strana koupit futures kontrakt na komoditu – jako je ropa – pokud předpokládá, že cena ropy vzroste, což povede ke dni vypršení smlouvy.
- Například pokud je v době uzavření smlouvy ropa 50 USD za barel a kupující očekává, že cena poroste před vypršením smlouvy, může z cenového rozdílu profitovat – pokud se cena aktiva zvýší – hotovostním vypořádáním , nebo může smlouvu prodat na spotovém trhu později za vyšší cenu.
- Pokud tedy strana A koupí futures kontrakt na dva barely ropy za 50 $ za barel a v době vypršení smlouvy se cena zvýší na 80 $ za barel, pak strana A může vydělat 60 $ z rozdílu ceny 30 $ za barel hlaveň.
Futures se však neomezují pouze na komodity. Mohou být také použity jako nástroj pro spekulace o ceně finančních aktiv.
V druhém případě se futures kontrakty používají jako zajištění proti nepříznivým cenovým pohybům, které by ovlivnily účetní jednotku, která ve smlouvě aktivně využívá nebo produkuje podkladové aktivum.
Tímto způsobem může strana zajistit stabilnější finanční výsledky svého podnikání za současnou cenu, než aby utrpěla ztráty z nepříznivých cenových pohybů.
- Například pokud je aktuální cena ropy 50 $ za barel, může si přepravní společnost, která očekává růst ceny ropy, koupit futures kontrakt za 10 barelů za 50 $ za barel.
- Jejich smlouva by pak měla hodnotu 500 $.
- Po vypršení smlouvy, pokud cena barelu ropy vzrostla na 60 USD, společnost ušetřila 100 USD, což poskytuje užitečný mechanismus pro snížení jejich expozice cenovým pohybům ropy.
Futures kontrakty často vedou z dlouhodobého hlediska k méně volatilní ceně podkladového aktiva, zejména pokud je trh s futures pro dané aktivum vysoce likvidní.
Co jsou bitcoinové futures?
Bitcoinové futures jsou futures kontrakty, které spekulují nad cenou bitcoinu, aniž by účastníci museli bitcoin skutečně vlastnit.
Nadcházející platformy pro obchodování s futures, jako je Bakkt, nabízejí fyzické dodávky podkladového aktiva pro smlouvy, ale stále zůstávají v jejich úschově, než aby kupující strana musela přímo nakupovat a prodávat bitcoiny na burzách kryptoměn a ukládat je do své vlastní peněženky.
Subjekty, které se účastní bitcoinových futures, v podstatě uzavírají sázku na cenu bitcoinu během stanoveného období. Bitcoinové futures fungují stejně jako jakékoli futures kontrakty na tradiční finanční aktiva.
Investoři mohou do bitcoinu buď jít dlouho – očekávat růst ceny – nebo jej zkrátit a zmírnit potenciální ztráty, pokud skutečně vlastní nějaký bitcoin.
- Například pokud Bob vlastní 10 bitcoinů za 5 000 $ a očekává pokles ceny bitcoinů, může prodat (short) futures kontrakt za současnou cenu 5 000 $.
- Pokud cena klesne na 4 000 $ těsně před vypršením smlouvy, může futures (dlouhý) zpětně koupit, což znamená, že chránil 10 000 $ ze své investice prodejem své smlouvy za vyšší cenu, než když koupil za 4 000 $.
Bitcoinové futures poskytují investorům několik výhod.
- Nejprve se s nimi obchoduje na regulovaných burzách, díky čemuž je proces mnohem známější a pohodlnější pro běžné a institucionální investory, kteří možná nebudou chtít jednat přímo s burzami kryptoměny..
- Zadruhé, smlouvy umožňují spekulace o podkladové ceně aktiva, aniž by bylo nutné projít procesem správného ukládání bitcoinů, což je vysokou překážkou vstupu pro mnoho lidí, kteří nejsou obeznámeni s fungováním bitcoinů.
- Za třetí, tím, že se bitcoinu zvýší expozice investorům, přidá se na trh více likvidity. A konečně, obchodování s futures může z dlouhodobého hlediska vést k menší volatilitě ceny bitcoinu a umožnit investorům chránit se před nepříznivými cenovými výkyvy.
Instituce také s větší pravděpodobností nabídnou bitcoinové futures obchodování svým klientům, protože probíhá v rámci regulované burzy a snižuje rizika spojená s držením bitcoinů.
Platformy nabízející obchodování s bitcoinovými futures
CBOE – jedna z největších futures obchodovacích platforem na světě – zahájila první bitcoinové futures v prosinci 2017, následovaná další chicagskou platformou CME. Od té doby několik platforem a významných institucí oznámilo své plány na zahájení bitcoinových futures, včetně některých kryptoměnových burz. Mezi hlavní platformy, kde můžete obchodovat s bitcoinovými futures, patří:
- CBOE – Jedna z největších futures burz na světě. První, kdo zahájil obchodování s bitcoinovými futures.
- Chicago Mercantile Exchange Group (CME) – burza s deriváty a futures na bázi Chicaga. Nedávno oznámil že bitcoinové futures obchodování vzrostlo v průběhu roku 2018 na jejich platformě o 119 procent.
- BitMEX – jedna z největších burz kryptoměn. Nabízí obchodování s bitcoinovými futures (není k dispozici občanům USA).
- TD Ameritrade – Jedna z největších makléřských společností na světě. Nedávno zahájeno obchodování s bitcoinovými futures.
- OKEx – hongkongská platforma pro obchodování s kryptoměnou nabízející bitcoinové futures – není pro občany USA k dispozici.
- Nasdaq – druhá největší burza cenných papírů (podle tržní kapitalizace) na světě. Plánování o zahájení obchodování s bitcoinovými futures počátkem roku 2019.
- Bakkt – Bitcoinová futures platforma pro obchodování a úschovu podporovaná Intercontinental Exchange (ICE), která vlastní NYSE.
Role bitcoinových futures v dalším regulačním postupu
Bitcoinové futures byly prvním významným institucionálním vývojem týkajícím se nabídky obchodování s bitcoiny v rámci regulovaných burz. Od té doby se odehrálo mnoho vývojů, pokud jde o status bitcoinu jako aktiva a také o potenciální nabídce bitcoinových ETF.
Zejména SEC má zamítnuto několik aplikací pro bitcoinové ETF již s odvoláním na to, že bitcoinové futures trhy nejsou dostatečně vyspělé nebo likvidní, aby podporovaly bitcoinové ETF. Navíc nedávno SEC odloženo rozhodnutí o jednom z předních návrhů ETF – od VanEck & SolidX – do února.
Bitcoinové futures obchodování nabízí investorům několik výhod a mělo by pokračovat v růstu, protože legitimita bitcoinu jako finančního aktiva získává větší podporu jak ze strany regulačních orgánů, tak investorů.
Několik platforem již nabízí obchodování s futures na starší kryptoměnu a spuštění Bakktu je považováno za významný krok vpřed pro obchodování s futures na bitcoiny mezi institucionálními investory.