Blockchain Games: Současný stav herní technologie Blockchain
Kolize technologie blockchain a hraní her je velkým příslibem pro růst obou průmyslových odvětví. Inovace v začínající oblasti blockchainových her posunuly hranice nepředstavitelného majetku a jsou připraveny poskytovat nové trendy v dalších oblastech, jako je škálovatelnost.
Hráči byli jedním z prvních uživatelů kryptoměn, protože již znali mnoho modelů virtuální měny ve hře a viděli výhody integrace sítí kryptoměn do domény.
Odvětví eSportů je vzkvétající, a je jen otázkou času, než bude jeho vznik smysluplně spojen s platebními systémy pro kryptoměny a decentralizovanými modely.
I když fúze her a blockchainu vykazuje určitý velký potenciál, stále existuje mnoho překážek, kterým čelí jeho vývoj a které je třeba překonat, aby bylo dosaženo hlavního proudu.
Současná krajina
Při analýze současného herního prostředí blockchainu je nejjednodušší rozdělit pole na výhody, které integrace těchto dvou nabízí, a současné i budoucí překážky, které stojí před jeho přijetím.
Výhody blockchainového hraní
Blockchainy poskytují hráčům užitečný nástroj z různých důvodů, včetně decentralizované výměny aktiv, ověřitelného nedostatku virtuálních objektů a sběratelských předmětů, rychlých a bezpečných platebních sítí a možnosti vývojářů správně monetizovat své výtvory.
Na druhé straně hledání řešení pro poskytování udržitelných a zábavných her založených na blockchainu vedlo k některým vzrušujícím inovacím v škálovatelnosti blockchainu a vytváření aktiv.
Nejpopulárnější implementace technologie blockchain pro hraní her je s nepostradatelnými aktivy. V hraní mohou být těmito aktivy cokoli, od herních skinů po virtuální karty, které jsou součástí konkrétní hry a které jsou prokazatelně vzácné. Pravost jednotlivých virtuálních položek je zaručena pomocí standardů inteligentních smluv, jako je ERC-721 non-fungible token standard and the newer ERC-1155 reference implementation.
Častým problémem, který trápí hraní her, je neschopnost prokázat původ konkrétních virtuálních předmětů, což vede k podvodu. Chytré smlouvy umožňují uživatelům mít jistotu, že dostávají autentické položky, protože jsou upoutány na blockchain.
Přečtěte si: Co jsou nefunkční žetony? Unikátní & Autentická digitální aktiva
Výměna takových herních předmětů se stala lukrativním průmyslem – odhaduje se, že stojí za to 50 miliard dolarů – očekává se, že se velikost rychle zvýší. Nejen, že je odvětví herních předmětů velmi lukrativní pro starší videohry jako Call of Duty a Counter-Strike, ale také pro populární hry založené na blockchainu jako Cryptokitties, které jsou ve skutečnosti postaveny na blockchainu.
Usnadnění výměny virtuálních herních předmětů a kryptografických sběratelských předmětů bylo cílem některých významných platforem včetně Waxu, Otevřené moře, a Vzácné bity. Tato tržiště fungují jako decentralizované burzy za nezastupitelná aktiva a dávají uživatelům svobodu interakce způsobem P2P, který nabízí úlevu od současných centralizovaných modelů.
Decentralizované burzy aktiv mají potenciál se nakonec vyvinout v rušná tržiště v různých průmyslových odvětvích, od finančních aktiv po fyzická aktiva vázaná na blockchain.
Jednou z nejzřejmějších výhod kryptoměn pro hraní her je jejich použitelnost jako rychlé a bezpečné platební sítě. Platební výhody kryptoměn jsou užitečné zejména pro eSports, vytváření nativních herních tokenů a řízení bezproblémových transakcí na decentralizovaných burzách.
Platformy jako OpenSea umožňují uživatelům platit za virtuální sběratelské předměty pomocí Etheru, zatímco jiné decentralizované burzy, jako je Wax, umožňují uživatelům platit v nativním tokenu WAX.
Platformy jako Enjin dále umožňují vývojářům vytvářet zastupitelné virtuální měny a aktiva ve hře jako součást svého jedinečného ekosystému. Konečně, Unikoin zlato je eSports sázková platforma, která umožňuje uživatelům účastnit se decentralizovaného hazardu pomocí nativního UKG tokenu platformy.
Přečtěte si: Průvodce pro začátečníky po Enjin
Správné zpeněžení herních výtvorů bylo pro mnohé vývojáře her nepříjemným problémem. Díky poskytování přímé příležitosti mezi tvůrcem a spotřebitelem umožňují blockchainy vývojářům her vytvářet a distribuovat své produkty bez nutnosti drahých zprostředkovatelů.
To jim také poskytuje úplnou kontrolu nad procesem správy digitálních práv. Vývojáři mohou dále zpeněžovat hry prostřednictvím jedinečných herních tokenů nebo aktiv jako součást designu hry a přijímat automatické platby v kryptoměnách využitím inteligentních kontraktů.
Odvrácenou stránkou integrace blockchainu a her je inovace, kterou přinesl pokrok v řešeních blockchainových her pro širší blockchainový průmysl.
Jak již bylo zmíněno dříve, referenční implementace ERC-1155 jako nový standard pro nezastupitelná aktiva je důležitým krokem v jejich vývoji a byla vytvořena společností Enjin. Enjin také vytvořil platformu, která poskytuje SDK pro různé starší herní enginy včetně Unity, Unreal a Godot, které obsahují inteligentní smlouvy.
Pokroky v škálovatelnosti vyplývající z hledání škálovatelných herních řešení přicházejí ve formě vedlejších kanálů s The Loom Network a jejich nedávno vydanou sadou SDK. Jako řešení škálování vrstvy 2 pro Ethereum mohou vývojáři používat postranní řetězce DPoS jako součást nabídky Loom pro vytváření škálovatelných a udržitelných dapps.
Překážky, kterým čelí blockchainové hraní
Hlavní překážkou, která stojí před křižovatkou blockchainu a hraní her, je velmi jasná škálovatelnost. Stejný problém, kterému čelí širší odvětví, brání udržitelnosti a skutečné užitečnosti současných her založených na blockchainu.
DappRadar je vynikajícím nástrojem pro hodnocení aktivity decentralizovaných aplikací postavených na platformě Ethereum a ukazuje zjevně zjevný nedostatek uživatelů pro blockchainové hry a decentralizované burzy aktiv.
Trend, který je stále v raných fázích, představuje v současné době celkový nedostatek udržitelnosti pro hry založené na blockchainu. Náklady na plyn na Ethereu mohou být v době přetížení sítě neúnosně vysoké a mnoho z nich, jakmile doufá, že po spuštění hry upadnou do neznáma.
Centralizované hry a herní platformy mají hned teď výhody oproti blockchainovým hrám. Zajímavá hybridní řešení, jako je například Ethereum Gods Unchained může poskytnout pohled na to, jak lze kombinovat centralizované a decentralizované modely.
Gods Unchained běží na centralizovaném serveru a je poháněn jednotkou Unity, která je ve hře nerozeznatelná od většiny dnešních her; karty jsou však nepostradatelná aktiva ERC-721 na blockchainu, s nimiž lze obchodovat na decentralizovaných tržištích.
Dalším problémem vyplývajícím z omezení škálovatelnosti je aktuální rozsah her, které lze vytvořit v blockchainové síti. Pomalá rychlost sítě a nedostatek aktivity vývojářů vedly k tomu, že mnoho her bylo jednoduchými iteracemi populárních mobilních her nebo sběratelských her.
To v žádném případě není dlouhodobý problém, protože některé fascinující projekty, jako je Decentraland, se zaměřují na vytváření trojrozměrných světů a her se začínají posouvat k ambicióznějším cílům.
Přečtěte si: Průvodce pro začátečníky po Decentralandu
Problém škálovatelnosti nakonec určí, které platformy vidí většinu interaktivních her postavených na nich a které se stávají nepostradatelnějším modelem zaměřeným na aktiva. Bez ohledu na to omezení škálovatelnosti potlačují udržitelnost drtivé většiny dnešních blockchainových her.
Prosperující trh eSports
Trh s eSporty se otáčí, protože neustále roste tempem, které předčí očekávání. Dominují hlavní herní hráči jako Valve Corporation, Riot Games, a Activision Blizzard, eSports je v současné době na trajektorii k celkové hodnotě více než 138 miliard $ s rychle rostoucím globálním publikem více než 380 milionů uživatelů.
Ceny v eSportu také trpasličí jiné sporty. Například aktuální DOTA 2 Cenový fond turnajů 2018 je těsně pod 25 milionů dolarů, více než zdvojnásobte peněženku hlavního mistrovství letošní Masters PGA Tour 11 milionů dolarů. Je zřejmé, že příležitost na trhu eSports pro růst a integraci se sítěmi kryptoměn je obrovská.
Některé rané iterace integrace blockchainu a eSports již probíhají u projektů jako Unikoin Gold. Další implementace potenciálně uvidí posun paradigmatu ve struktuře podnikové krajiny eSports.
Společnosti jako Valve, Riot Games a Activision Blizzard – v kontextu srovnání s jinými sporty – účinně fungují jako sport, vládní liga a distributor obsahu.
Například Valve Corporation je tvůrcem velmi populární série DOTA (aktuálně na DOTA 2), takže ve skutečnosti Valve nejen vlastní hru, ale také vytváří turnaje a distribuuje obsah. Podobá se to subjektu, který vlastní basketbalový sport, NBA a práva na distribuci médií.
Přečtěte si: Průvodce po hraní her a kryptoměnách eSports
Zatímco model jasně funguje a zrychluje růst odvětví, menší vývojáři jsou účinně vyřazeni z konkurence proti těmto organizacím a existuje podstatně vysoká překážka vstupu na trh.
Decentralizace modelu vývoje her umožní mnoha vývojářům a menším společnostem dodávat své produkty přímo spotřebiteli a nabídnout zcela novou generaci kreativních her přístupných všem.
Hry jako DOTA a Counter-Strike zůstanou nepochybně mezi herními fanoušky extrémně populární, ale blockchainové a kryptoměnové sítě vytvoří příležitost pro novou vlnu možností, které si nakonec mohou od těchto gigantů eSports vzít podíl na trhu. Decentralizovaná platforma pro správu a nábor týmů eSports Tým snů jsou časným příkladem tohoto trendu.
Závěr
Průnik technologie blockchain, kryptoměn a hraní her je slibný. Spolu s meteorickým vzestupem eSportů a příležitostí pro vývojáře správně monetizovat a podílet se na herní komunitě křižovatka jistě usnadní nové herní prostředí.
Vznik blockchainového herního trendu však není bez překážek. Problémy se škálovatelností v tomto okamžiku legitimně zakazují vývoj mnoha her a bude třeba je překonat, než průmysl dosáhne svého potenciálu. Jakmile tuto překážku překonáte, dejte si pozor na blockchainové hraní.