Problémy s velkou technologií a ochranou osobních údajů: Je blockchain řešením?
Významné datové skandály, které za posledních několik let sužovaly velké technologie, jako například Cambridge Analytica společnosti Facebook debakl, zaměřili pozornost na skutečnost, že v dnešních bezplatných internetových službách jsou v mnoha případech uživatelé produktem.
Projektování nepříznivých dlouhodobých důsledků lesklých nových aplikací a zařízení od společností jako Apple, Facebook a Google bylo těžké určit na počátku dvacátých let, protože internet pronikl do každodenního života a zhmotnil se jako bezprecedentní pokrok v lidské technologii.
Vedlejší účinky rozšířeného pohodlí však stojí za cenu soukromí a bezpečnosti.
Velká technologie dominuje všemu z veřejných diskurzních médií (např. Facebook & Twitter) do úložiště podnikových dat, jako je tomu u AWS a Microsoft Azure. S touto centralizací moci je neoddělitelně spojeno mnoho problémů, které dnes vidíme online, jako je cenzura, odstranění platformy a dohledový kapitalismus..
Problém spočívá ve stále hlubší integraci, kterou má technologie v našem každodenním životě, a ve vysoce osobních údajích, které lze získat z Amazon Alexa nebo jednoduché reklamní kampaně s mikrocílením. Zejména rozmazaná hranice mezi elektronickým obchodem a sociálními médii (tj. Sociální obchod) je oprávněným důvodem k obavám.
A nedávné odhalení Váh na Facebooku a pokračující reakce na něj mohou v konečném důsledku prokázat inflexní bod nezbytný k dosažení širší konverzace o zachování digitálního soukromí.
Viděli jsme příval projektů slibujících „decentralizaci“ a „novou generaci (zde vložte)“, ale pokud se podíváte za oblak irelevantních schémat, je každým dnem více zřejmé, že lidé pomalu kladou důraz na jejich soukromí.
Váhy upozorňují na velkou technologii, která posouvá hranice důvěry
Váhy Facebooku slouží jako jeden z nejvíce fascinujících a nepochybně nezbytných příkladů firemní touhy po kontrole, která se střetává s vládní dominancí. Váhy jsou vyvrcholením desetiletí datových agregačních monopolů (např. Uber), které narušily tradiční trhy a zpřísnily jejich uchopení uživatelům a snaží se z nich vytěžit co nejvíce.
Vhoďte termín „blockchain“ na jednání Kongresu, kde kongresmani předvedou (někdy) překvapivý pohled na bitcoiny, pravděpodobně z čistého pohrdání Váhy, a získáte podmanivý diskurz.
Kdyby se velké technologické firmy jako Facebook a Google neustále nesnažily rozšiřovat svou uživatelskou kontrolu a získávání hodnot, pravděpodobně bychom neviděli, že by se taková událost uskutečnila po mnoho dalších let. Facebook se však aktivně snaží spojit osobní sociální data s komplexními finančními daty v pohybu, kde jsou jejich sliby (tj. KYC / AML s ochranou soukromí) vzájemně zásadně neslučitelné.
Víte, že neustálá potřeba metastázování obchodních modelů narušujících soukromí do jiných oblastí každodenního spotřebitelského života je nebezpečná, když americký senátor Sherrod Brown říká:
„Facebook má dvě konkurenční mise – udělat svět otevřenějším a propojenějším a vydělat spoustu peněz. A když se Facebook pokouší sloužit oběma těmto misím, způsobí to ostatním z nás zmatek. “
Jeho prohlášení zdůrazňuje zásadní problém, který podtrhuje tlak velkých technologií na získání větší hodnoty pro své uživatele – kompromisy přicházejí na úkor běžných lidí.
Zatímco lze argumentovat, že předchozí skandály s údaji jsou do jisté míry nutné ke zvýšení povědomí veřejnosti o naprostém rozsahu sdílení údajů třetích stran, David Marcus před Kongresem se jeví jako klíčový okamžik nezbytný k tomu, aby se veřejný diskurs o tom, do jaké míry by měla velká technologie proniknout do každodenního života. Míchání údajů o finančních a sociálních médiích v povolené síti pod dohledem konsorcia velkých technologických validátorů, kde mají validátoři úplný přístup k datům, je naprosto nebezpečné.
Naštěstí to, co se zjevně zdá být rostoucí odolností proti pronikání centralizovaných poskytovatelů služeb do každodenního života, je doplněno inovacemi – aplikacemi, službami a novými technologiemi, které uživatelům nabízejí soukromí, které potřebují.
Zejména v souvislosti s Facebookem je jednou z těchto oblastí sociální aplikace a aplikace pro zasílání zpráv.
Platformy nabízející lepší soukromí
Ve světle ambiciózního tlaku na Facebooku, hodnocení některých nových sociálních médií a projektů zasílání zpráv, které obcházejí litanii problémů, které sužovaly technologické firmy, je představitelem širší snahy vzít naše soukromí zpět.
WhatsApp, aplikace pro zasílání zpráv na Facebooku, kromě toho, že je ovládána Facebookem, zaznamenala další významné problémy – například mít chybu, která umožňuje hackerům unést váš telefon. Ve výsledku nepřekvapuje, že end-to-end šifrované služby zasílání zpráv mají rádi Signál v poslední době rostou v popularitě.
End-to-end šifrování znamená, že zprávy na signálu nejsou pozorovatelné jejich týmem ani nikým jiným, pouze zúčastněnými osobami v dané konverzaci.
Podobný projekt, Keybase, je analogický se signálem, ale spíše alternativou k Slacku, který také ovládá obrovské množství vysoce citlivých pracovních informací o všech jeho uživatelích. Keybase je ve skutečnosti veřejně kontrolovatelný šifrovaný adresář klíčů pro chatování a ukládání souborů. Klient Keybase lokálně (tj. Na zařízení uživatele) připojuje souborový systém a kriticky je kompatibilní s hlavními kanály sociálních médií a dokonce i bitcoinem pomocí šifrovaných klíčů přemostěných k veřejné identitě.
Podle Keybase mají na platformě dosud přes 390 000 uživatelů, 65 000 týmů a téměř 2 miliony klíčů.
Koncept místního skladování a montáže se jeví jako jeden z nově vznikajících příběhů pro zachování soukromí. Například, Scuttlebutt, komunitní projekt s otevřeným zdrojovým kódem, který je ve skutečnosti decentralizovanou a bezpečnou sítí sociálních médií, je základní technologií Manyverse, „off-grid“ síť sociálních médií.
Scuttlebutt používá protokol drby k předávání skutečných „sociálních drbů“ prostřednictvím uzlů v síti, a co je důležité, běží na samostatném počítači se soubory vázanými přímo k tomuto počítači. Manyverse rozšiřuje Scuttlebut na uživatelsky přívětivou aplikaci, kde jsou data zabezpečena výhradně na telefonu uživatele a ne na cloudovém serveru.
Uživatelská data se odpovídajícím způsobem synchronizují pouze tehdy, když je telefon uživatele zpět online, ale je přístupný i v režimu offline. Manyverse má také přitažlivost bez chytlavé „blockchainové“ terminologie nebo ICO, rarita na dnešním trhu rozvíjejících se technologií.
Scuttlebutt, Manyverse, Signal a Keybase zdůrazňují další funkci reakce technologie na indiskrétnost dat velké technologie – návrat k distribuovaným inovacím na místní úrovni, přičemž jádrem jsou silné komunity příznivců.
Závěr
Zatímco jsou ještě mladí, výraznou veřejnou výhodou těchto projektů je to, že jim chybí typ podnikové pobídky, která vede k neustálé potřebě firem, jako je Facebook, postupně se dostat dále do života lidí. Jejich správa je řízena komunitou s cílem posílit soukromí, nikoli zisky.
Kromě toho na platformách chybí typ centralizovaných datových úložišť (tj. Podniková cloudová infrastruktura), které využívají velké technologické firmy pro extrakci dat, a proto je směšování více datových sad specifických pro dané odvětví irelevantní..
Nakonec, pokud by tyto projekty rychle zrychlily popularitu u veřejnosti, hledejte Libra, aby se staly inflexním bodem volací karty pro širší přechod od velké technologické dominance k éře soukromí a bezpečnosti, kterou kdysi oslavovali cypherpunks v roce 1993 – když získali mainstreamová známost jako „Crypto Rebels„Ochrana poslední stopy digitálního soukromí: kryptografie.