Proč vznikly mince?

Proč vznikly mince?

Kdy vznikly první mince

První mince byly vyrobeny kolem roku 640 př. n.l. v Lýdii (dnešní Turecko). Byly to nepravidelné plíšky ze slitiny stříbra a zlata s pečetí. Používání mincí se rozšířilo do Řecka a Persie.

Proč vznikly bankovky

Předním důvodem vzniku papírových peněz byl praktický aspekt. Nebylo snadné přemisťovat větší obnosy mincí nebo kilogramy drahých kovů či kamenů. Nejstarší bankovky se objevily počátkem 11. století n. l. v Číně a jmenovaly se JiaOZi.
Archiv

Kdy se začalo platit mincemi

století. Kolem roku 1210 král Přemysl Otakar I. nechal razit mince brakteáty, které platily do roku 1300, kdy se stal platidlem český groš zavedený Václavem II.
Archiv

Co je nejstarší platidlo

Okolo roku 1200 před naším letopočtem začali používat staří Číňané jako platidlo nevelké, lesklé mušle zvané „kauri“. Svou vhodnou velikostí, hladkým lesklým povrchem, krásným tvarem, mechanickou odolností a především hojným výskytem se staly ideálním předmětem výměny.

Kdo vymyslel mince

Okolo roku 1000 před n. l. začali Číňané vyrábět bronzové a měděné napodobeniny mušlí a ty jsou považovány za nejstarší formu mincí. Tyto mince byly vyrobeny ze surového kovu a často měly uprostřed dírku pro navlečení na provaz nebo tyč pro snadnější dopravu a uložení.

Kdo razí mince

Česká mincovna je součástí akciové společnosti Bižuterie Česká Mincovna a.s., která toto obchodní jméno používá od roku 1996. Česká mincovna razí od roku 1996 veškeré oběžné mince pro potřeby České republiky.

Kdo razil první mince

Prvními doloženými penězi na našem území byly denáry, které po roce 995 až do konce 11. století razily rody Přemyslovců a Slavníkovců. Kolem roku 1210 začal král Přemysl Otakar I. razit mince s jednostrannou ražbou – brakteáty, které byly jediným platidlem až do konce 13.

Kdo dal razit první mince

Prvními doloženými penězi na našem území byly denáry, které po roce 995 až do konce 11. století razily rody Přemyslovců a Slavníkovců. Kolem roku 1210 začal král Přemysl Otakar I. razit mince s jednostrannou ražbou – brakteáty, které byly jediným platidlem až do konce 13.

Kde se vzaly peníze

Zavedení peněz předcházela přírodní platidla, od mušlí po drahé kovy, která měla i svoji vlastní užitnou hodnotu. Peníze začínají ražbou, která měla zaručovat váhu a ryzost dané mince jako kousku kovu.

V čem mají mince výhodu

Do stejného ranku jako známky patří bankovky a mince. Také ty mají v mnoha případech nominální hodnotu, kterou ale časem jejich cena mnohonásobně převyšuje. Právě mince budou předmětem našeho zájmu. Jejich výhodou je relativně nízká pořizovací cena, a tedy minimální riziko ztráty.

Kde se razí mince v ČR

První oběžnou mincí, která vznikla v České republice, se v roce 1993 stal padesátník vyražený v jablonecké České mincovně. Postupně se v Jablonci nad Nisou začaly vyrábět mince dalších nominálních hodnot a počínaje rokem 1996 je Česká mincovna výhradním dodavatelem všech českých mincí – oběžných i pamětních.

Kde se Razi mince v ČR

Současné české mince se razí monoplně v České mincovně v Jablonci nad Nisou. V roce 2011 vznikla České mincovně konkurence – Pražská mincovna a.s. se sídlem v hlavním městě České republiky. Jako druhá česká mincovna získala od ČNB potvrzení, že je způsobilá razit pro Českou národní banku mince.

Co bylo před korunou

"Před korunou byly zlatky a krejcary. Po velké reformě v roce 1890 došlo ke směně, takže za jeden krejcar byly dva halíře," vysvětlil sběratel Radim Neuvirt. Dnešní bankovky navrhl grafik Oldřich Kulhánek. Platíme jimi od roku 1993, kdy začala platit koruna česká.

Čím se platilo před penězi

Předchůdci peněz

Nejznámějšími příklady jsou mušle kauri a podle zprávy cestovatele Ibrahima ibn Jakuba se v našich zemích v polovině 10. století platilo kousky plátna. Postupně se však prosadily hlavně drahé kovy, protože byly vzácné, trvanlivé a přitahovaly i svým leskem.

Co bylo před ceskou korunou

Před korunou: stříbrné tolary, zlaté floriny (1754-1892)

Než se dostaneme ke koruně samotné, je vhodné si popsat, jaká byla podoba peněz bezprostředně před vznikem rakouské, později české koruny. Okolo roku 1750 vznikl pokus o měnovou unii – vznikla tzv. konvenční měna, tj.

Kdo vymyslel bankovky

Roku 650 našeho letopočtu byly první papírové peníze vydány za císaře Kao Tsunga (Čína), ale za všeobecnou měnu jsou uznány až v 10. století. Marco Polo roku 1298 píše, že bankovky jsou v oběhu i v Persii a Japonsku.

Co je lepší slitky nebo mince

Zlaté slitky mohou být ražené (od 1 do 100 g) nebo lité (od 100 g do 1 kg). Výhoda zlatých slitků spočívá v tom, že u vyšších váhových kategorií (od trojské unce výše) je cena v přepočtu na jeden gram nižší než u zlatých mincí. Slitky se ale nevyznačují nijak zajímavou estetickou podobou.

Kdo Razi české mince

Česká mincovna je součástí akciové společnosti Bižuterie Česká Mincovna a.s., která toto obchodní jméno používá od roku 1996. Česká mincovna razí od roku 1996 veškeré oběžné mince pro potřeby České republiky.

Kdo je na 50 mincí

Mince

Denominace Průměr Motiv aversu
5 korun / Kč 23 mm Karlův most
10 korun / Kč 24,5 mm pohled na brněnskou Katedrálu sv. Petra a Pavla
20 korun / Kč 26 mm sv. Václav na koni
50 korun / Kč 27,5 mm, z toho střed 17 mm stylizovaný pohled na Prahu

Co je na 5 Kč

Pětikoruna vytvořená podle návrhu Jiřího Harcuby je reminiscencí na španielovské téma Vltavy a Karlova mostu. Autor však projevuje originální přístup v tom, že zkratka „Kč“ v kombinaci s lipovým lístkem tvoří stylizovanou Mosteckou věž.

Kdo vydává českou korunu

Kromě oběhových mincí vydává Česká národní banka též pamětní mince, což vyhlašuje ve Sbírce zákonů: stříbrné v hodnotách 200 Kč a 500 Kč a zlaté v hodnotách 1000 Kč 2500 Kč 5000 Kč a 10000 Kč. Zlaté mince jsou vydávány v tematických řadách.

Kdy skoncila Kčs

Koruna po sametové revoluci

1. ledna 1993 došlo k rozdělení České a Slovenské Federativní Republiky na dva samostatné státy a k 8. únoru 1993 proběhla měnová odluka, kterou československá koruna zanikla. Výměnný poměr k nástupnickým měnám byl 1:1.

Kdo zavedl penize

Se zákonným stanovováním měny začala už řecká města, prosadili je však až římští císařové. Až do konce 19. století se měna definovala tzv. měnovým číslem, které určovalo, kolik mincí se vyrazí z určitého množství drahého kovu.

Kdo zavedl ceskou korunu

Otcem české, nebo přesněji československé měny byl bezesporu Alois Rašín, ministr financí v první československé vládě Karla Kramáře. Ta převzala 28. října zemi rozvrácenou válkou s vysokou inflací vyvolanou nadměrnými emisemi rakouských korun, které Vídeň tiskla k financování války.

Jaké zlaté mince koupit

Zlaté mince – v případě zlatých mincí je ryzost rozdílnější. Nejkvalitnější mince mají opět ryzost 999,9/1000, ale narazit můžete i na mince s ryzostí 917/1000. Zlaté mince jsou vyráběny v kvalitě proof nebo standard. Kvalita proof – mince pro sběratele se vyznačují vysokým leskem.