Proč se přepouští máslo?
Proč používat přepuštěné máslo
Ideální na smažení
Přepuštěné máslo ghí má vysoký bod kouřivosti a při zahřátí až na cca 240°C se nepřepálí, nevznikají těžce stravitelné látky, udělá se křupavá kůrka a smažené jídlo si můžete vychutnat, aniž by vám po něm bylo těžko.
Co se zbytkem z přepuštěného másla
Přepuštěné, jinak také nazývané klarifikované máslo nebo ghí je základní surovinou pro každou kuchyni. Po přepuštění se chová jako přírodní tuk s vysokou teplotou přepalování. Je proto vhodné na smažení ryb, řízků či klidně na výrobu základů omáček. „Běžné máslo z obchodu má 82 % tuku, zbytek tvoří syrovátka.
Archiv
Jak se přepouští máslo
Máslo si většina kuchařů přepouští sama. Stačí ho rozpustit v hrnci, aby začalo pěnit, což je důsledek odpařování vody, a postupně odebírat pěnu (syrovátku), která se tvoří na hladině.
Archiv
Jak dlouho vydrží přepuštěné máslo
Nejen v Indii se používá ghí (ghee). Jde totiž o přepuštěné máslo, které dobře znaly už naše prababičky. Je mnohem trvanlivější než běžné máslo, vydrží až několik měsíců a snese vysokou teplotu.
Jak dlouho vydrží domácí máslo
Čerstvé máslo se smí prodávat pouze po dobu 20 dní od data výroby, jeho trvanlivost je zpravidla v rozmezí 35–55 dní. Stolní máslo má trvanlivost delší, při skladování při teplotách pod minus 18 °C až 24 měsíců. Dlouhé trvanlivosti je dosaženo právě procesem zmrazení a rozmrazení.
Jak chutná přepuštěné máslo
Přečištěné či přepuštěné máslo voní jako máslo, chutná jako máslo, na rozdíl od másla ale obsahuje jiné vlastnosti. „Nepřepaluje se, neobsahuje žádnou mléčnou bílkovinu, nemusí se chladit a vydrží až rok,“ sděluje Andrea Dostálová z firmy, která se na výrobu ghí specializuje.
Jak si doma přepustit máslo
Dejte máslo do hrnce a při středním plameni nechte rozpustit. Přiveďte k varu a když začne bublat, stáhněte žár na minimum jen tak, aby lehce probublávalo. Začne se tvořit pěna a na dně hrnce sraženina bílkoviny. Takto táhněte, dokud nedocílíte krásné zlaté barvy a vůně, jako když se dělá popkorn.
Jak se vyslovuje ghí
Ghí, ghee nebo ghíčko je sanskrtský výraz pro přepuštěné máslo. S ghí se můžeme setkat v souvislosti s ajurvédou, což je 5 tisíc let stará indická medicína. Ta považuje ghí pro své účinky na zdraví za elixír života. Ajurvéda je od roku 1982 uznaná Světovou zdravotnickou organizací jako oficiální alternativní medicína.
Jak vyšlehat máslo ze smetany
Stačí šlehačku šlehat tak dlouho, až zhoustne, zhrudkovatí a srazí se, nebo se vlastně spíš oddělí mléčný tuk od podmáslí. Z hrudek tuku, které zůstanou v nádobě, stačí scedit podmáslí a vytvořit pěkný bochníček másla. Žádná další surovina než smetana ke šlehání není na výrobu másla potřeba.
Jak poznat žluklé máslo
Jestliže má máslo na povrchu i po odkrojení žlutou barvu a nepříjemně zapáchá, může se jednat o žluklé máslo, které se nesmí prodávat. Žluklost nebo také oxidaci mléčného tuku nám indikuje natrpklá chuť a nepříjemný zápach, který ucítíte, pokud k takovému máslu přičichnete.
Jaký je rozdíl mezi ghí a Přepuštěným máslem
Ghí neboli přepuštěné máslo se vyrábí zahřátím másla s cílem odpařit z něj vodu a oddělit mléčné bílkoviny. Je to v podstatě téměř 100% mléčný tuk. Ve srovnání s klasickým máslem je ghí bohatší na obsah tuků, a naopak neobsahuje téměř žádné bílkoviny ani sacharidy (laktózu).
Jaké máslo na ghí
Také ve studené kuchyni najde ghí své uplatnění.
Pokud si k snídani rádi dáváte chleba nebo opečený toust namazaný máslem, i v takovém případě můžete klasické máslo nebo margarín ghíčkem nahradit. Zajímavé je i to, že ho můžete použít zevně.
Z jaké smetany udělat máslo
Při výrobě másla se vždycky vychází z vysokotučné smetany, jako je například ta na šlehání s tučností kolem 31-33 procent, v průmyslových podmínkách se však její tučnost pohybuje až kolem 40 %. Tahle smetana může být i zakysaná – pak má máslo jemně kyselou příchuť.
Jak se pozná dobře máslo
Žluklost, jinak řečeno oxidaci mléčného tuku, prozradí natrpklá chuť a nepříjemný zápach. Kvalitní máslo má mít chuť mírně, lehce nasládlou a příjemnou; příjemná má být i vůně. Čerstvé máslo je česká specialita, výrobek s tímto označením se smí prodávat do 20 dnů od data výroby.
Které máslo je nejlepší
Nejlépe všemi zkouškami prošla a stala se vítězi testu dvě másla – Dr. Halíř a Farmářské máslo Tatra. Není bez zajímavosti, že nejlevnější Dr. Halíř vyhrál v testu MF DNES už v roce 2009 a stejně tak dnes i tehdy na posledním místě skončilo nejdražší máslo – Bio máslo značky Milko.
Co je to ghí máslo
Ghee, ale také ghí nebo ghíčko je přepuštěné máslo vyrobené z kravského mléka, které je zbavené laktózy a mléčných bílkovin. Ovšem má mnohem lepší výživové vlastnosti než máslo klasické. Díky absenci laktózy je také lépe stravitelné. Název ghee pochází z Indie, kde se přepuštěné máslo používá již 6 000 let.
Co delat s penou z ghí
Co s odebranou pěnou
Obsahuje především bílkoviny z kravského mléka a má sympatickou chuť. S konzistenci už je to samozřejmě horší. Přidejte ji klidně do polévek, omáček, do bramborových kaší a šťouchaných brambor, ale taky na ranní nebo večerní kaši místo másla. Rozhodně ji nevyhazujte ani nevylévejte.
Jak dlouho šlehat máslo
Nyní přichází na řadu vidlička, kterou budeme cukr "zamačkávat", zamíchávat do másla. Pokud se někomu nechce používat vidličku, či má větší množství másla, tak stačí vzít mixér a máslo s cukrem vyšlehat do "pěny" (šleháme cca 5 minut).
Které máslo je čerstvé
Pokud jde o máslo jako takové, musí být vyrobeno výhradně z mléčného tuku a musí ho obsahovat nejméně 80 a nejvýše 90 procent, zlatým českým standardem je máslo s 82 procenty tuku bez přídavku čehokoli dalšího.
Co se starým máslem
Pokud vám žluklo máslo, na které jste nedopatřením zapomněli, zapíchněte do něj oškrábanou mrkev a uložte ho na čtyři hodiny do chladu. Pak máslo vyndejte a ochutnejte.
Jak si vyrobit vlastní máslo
Z čeho se dělá domácí máslo
Stačí šlehačku šlehat tak dlouho, až zhoustne, zhrudkovatí a srazí se, nebo se vlastně spíš oddělí mléčný tuk od podmáslí. Z hrudek tuku, které zůstanou v nádobě, stačí scedit podmáslí a vytvořit pěkný bochníček másla. Žádná další surovina než smetana ke šlehání není na výrobu másla potřeba.
Jak se pozná čerstvé máslo
Žluklost, jinak řečeno oxidaci mléčného tuku, prozradí natrpklá chuť a nepříjemný zápach. Kvalitní máslo má mít chuť mírně, lehce nasládlou a příjemnou; příjemná má být i vůně. Čerstvé máslo je česká specialita, výrobek s tímto označením se smí prodávat do 20 dnů od data výroby.
Jak dlouho vydrží máslo
Podle trvanlivosti
Lze skladovat při chladírenských teplotách (2–8 °C) asi tři měsíce nebo při mrazírenských teplotách (−18 °C) více než rok. Máslo – také není označeno jako čerstvé a doba skladování je cca 35–55 dní od data výroby. Na obale je vyznačeno datum minimální trvanlivosti při dodržení skladovacích podmínek.
Jak se pozná zkažené máslo
Máslo se musí skladovat při teplotách 4 až 8 °C. Pokud ho ponecháte delší dobu na světle při pokojové teplotě, může dojít k oxidaci tuků, tzv. žluknutí. Žluklé, tedy zkažené máslo se pozná podle nevábné vůně a natrpklé chuti.
Jak dlouho vydrží máslo v pokojové teplotě
Máslo skladujte v lednici podobně jako ostatní mléčné výrobky, ovšem vězte, že za určitých okolností to není nutné. Ve speciální máslence vydrží při pokojové teplotě lahodné a svěží minimálně 14 dní!