Proč Jednopřevodník?
Co je Jednoprevodnik
Ještě než si uvedeme výhody a nevýhody, ujasněme si terminologii. Jedno ozubené kolo (talíř/pila) vepředu = jednopřevodník = jednoplacka. Dvě ozubená kola vepředu = dvojpřevodník = dvojplacka. O řazení vepředu se stará přesmykač, o řazení vzadu přehazovačka.
Archiv
Jaký převodník na elektrokolo
Pokud jezdíte výhradně po rovině nebo v nenáročném terénu bude Vám pravděpodobně současný převodník (38T) vyhovovat. Pokud jste ale silový typ jezdce a chcete dosahovat podstatně vyšších rychlostí, potom si vyberte převodník o větším počtu zubů (40T).
Jaké převody na Gravel
Využitelných je 2×7 převodů a rozestupy jsou příjemnější – jemnější. Ale mě láká ještě "jemnější" kazeta, jako alternativní pro asfalt a lehký terén bych volil kazetu 12 – 27, nejtěžšího převodu 46x11se bez zaváhání vzdám a do mírnějších profilů si vystačím k třicítce převodníku s pastorkem 27.
Jaký převod do kopce
Obecně ale platí, že do kopců byste měli řadit menší převodník převodník a pohybovat se v horní polovině zadních koleček. Z kopce a po rovině pak můžete jezdit na těžší převody. Vždy by ale měla zůstat zachovaná dostatečně vysoká kadence šlapání.
Jak vybrat přehazovačku na kolo
Přehazovačka musí být vždy kompatibilní s řazením. Proto ji vybíráme podle toho, pro jaký největší pastorek je vhodná. U levnějších trekingových kol se setkáváme se třemi převodníky vpředu se sedmi až deseti kolečky. Moderní MTB kola mají nejčastěji jeden převodník a přehazovačku s dvanácti rychlostmi.
Jak vyměnit převody na kole
Šrouby nejprve rovnoměrně zašroubujeme a při utahování postupujeme od jednoho k druhému po obvodu převodníku a utahujeme vždy pouze o čtvrtinu otáčky, dokud nejsou šrouby plně utaženy. K dotažení je možné použít momentový klíč. Nasadíme kliky tak, aby osa procházela řetězem. Otáčíme pedály a otestujeme řazení.
Jak řadit na horském kole
Profesionální rada: Při řazení šlapejte jen zlehka.
Je to důležité zejména při výšlapech. Uvidíte-li před sebou kopec, přeřaďte na lehčí převod ještě před začátkem stoupání. Pokud potřebujete během jízdy do kopce přeřadit na lehčí převod, snažte se zmírnit sílu záběru do pedálů.
Jak udělat z kola elektrokolo
Z kola se sundají kliky s převodníky, vymontuje se středová osa a místo ní se nasadí elektromotor s novými klikami a převodníkem (ty jsou součástí přestavbové sady). Pak se namontuje displej, baterie a natáhne kabeláž. Kromě středových existují i pohony, které se vplétají místo náboje kola.
Proč si koupit gravel
Navržena aby mohla tam, kam silniční kola nemohou, gravel kola jsou cyklističtí univerzálové. Jsou výkonná na asfaltu a také na rozbitých, kamenitých a písčitých cestách. Zvládají široké spektrum terénů, gravel kola nabízejí pohodlí, přizpůsobivost, univerzalitu a robustnost.
Jak se rádi na Gravelu
Na gravel kole je třeba navzdory povrchu jezdit hladce – a to při šlapání, brzdění i zatáčení. Náhlé změny hmotnosti způsobí, že přední kolo proklouzne, takže na svém dalším štěrkovém dobrodružství nechte pracovat hybnost kol, a jenom relaxujte.
Jak se zlepšit na kole
Sílu můžeme rozvíjet několika způsoby. Nejpřirozenější je samozřejmě samotná jízda na kole, kde síla přibývá s najetými kilometry. Dále je vhodná jízda do stoupání. Zkuste trénovat v členitém terénu a několik kopců vyjeďte svižnějším tempem – přitom si nechte těžší převod a vyjeďte na něj až nahoru.
Jak správně dýchat na kole
Zkuste „usadit“ svou jízdu na kadenci 90–95 otáček za minutu s lehčím převodem a dýchejte tímto způsobem: Nadechněte se během tří otáček pedálů a chvíli zadržte dech. Vydechněte během šesti otáček a vypouštějte vzduch s hlasitým syčením. Zaměřte se na sevření břišních svalů směrem k páteři při každém výdechu.
Jak srovnat pátku přehazovačky
Nouzově lze patku narovnat i v terénu, na cestách, kdekoli, pokud máte příslušný nástroj, ve většině případů 5mm imbus. Imbusem nasazeným do šroubu přehazovačky se páčí proti směru zakřivení patky. S namontovanou přehazovačkou můžete páčit jen tehdy, má-li ocelový šroub.
Jak správně používat přehazovačku
Pravou rukou ovládáte přehazovačku, která přesunuje řetěz po pastorcích v kazetě. V kazetě jsou menší pastorky těžší, rychlejší převody a větší pastorky pak snazší, pomalejší převody. Když stisknete menší řadicí páčku, přehazovačka posune řetěz na menší pastorek, tedy na těžší, ale rychlejší převod.
Jak dlouho vydrží převodník
Zda byl použit řetěz na novou kazetu a převodníky atd… Výdrž je obecně od 1000-3000km, pořádný rafan můžete zničit řetěz i do 800km tak pozor 🙂 Doporučujeme přeměřit už kolem 600-800km a podle naměřených hodnot odhadnout kdy provést další měření a jak dlouho by mohl ještě vydržet.
Kdy měnit převodník
Převodníky je nutné vyměnit, pokud jsou opotřebované (viz kapitola JAK POZNAT, ŽE JE ČAS VYMĚNIT PŘEVODNÍKY NA KOLE) nebo pokud chceme změnit poměr převodů – méně zubů pro snazší stoupání či více zubů pro rychlejší jízdu v rovinatém terénu.
Jak rychle se jede na kole
Vzdálenost 60-90Km za den (max 150/den), průměrná rychlost 20 – 25 Km/h, maximální 45 – 80Km/h (dle terénu a rychlosti větru).
Kterou brzdou se brzdí na kole
Správné využití brzd
Na dospělých kolech se zpravidla nachází přední a zadní páková brzda. Páky jsou situovány na řídítkách, přičemž přední brzda se ovládá na levé straně, zadní pak na pravé. Obě brzdy by se měly používat rovnoměrně. Dávkovat brzdy je potřeba s citem, a to především přední brzdu.
Jak na elektrokolo
Na elektrokole (ale i běžném kole) řaďte jako v autě. Na lehčí převod řaďte před křižovatkami a vždycky, když se chystáte zastavit. Rozjezd pak bude mnohem snazší pro vás i pro motor a spotřeba baterky výrazně nížší. Před stoupáním taky podřaďte a nastavte si nižší stupeň asistence motoru.
Na co je Gravel Bike
Označení gravel bike patří silničním kolům, které snesou i méně kvalitní cesty jako jsou šotolinové cesty. Díky tomu se s nimi dostanete i tam, kde klasické silniční kolo nemůže. Výrazně se Vám tak rozšíří možnost výběru trasy. Také přinášejí větší komfort na méně kvalitním asfaltu, kterého máme v ČR opravdu požehnaně.
Jak jet co nejrychleji na kole
Vylaďte pozici na kole
Pokud dosáhnete lepšího posedu, rozhodně zrychlíte. Častou chybou je hodně vzpřímené sezení s roztaženými lokty. Zkuste prostě jen při každé příležitosti „zalehnout“ směrem k řídítkům a přitáhnout lokty k tělu. Rozdíl může udělat až dvacet procent rychlosti, zejména pak ve sjezdech.
Jak ujet 100km na kole
Protože pokud zvládnete sedmdesát či osmdesát kilometrů v kopcích, sto kilometrů s polovičním počtem výškových metrů následně pokoříte hravě. Zaměřte se na čas v sedle kola. Zkuste jízdu s nižší intenzitou a zjistěte, zda budete schopní vydržet na kole větší počet hodin, aniž by se pro vás jízda stala utrpením.
Jak zvýšit výkon na kole
Sílu můžeme rozvíjet několika způsoby. Nejpřirozenější je samozřejmě samotná jízda na kole, kde síla přibývá s najetými kilometry. Dále je vhodná jízda do stoupání. Zkuste trénovat v členitém terénu a několik kopců vyjeďte svižnějším tempem – přitom si nechte těžší převod a vyjeďte na něj až nahoru.
Jak zvládnout kopce na kole
Najděte nějaký mírnější kopec a využijte ho na intervalový trénink – výjezdy do kopce střídejte s jízdou při vysoké kadenci po rovinách. Začněte s kopcem, na jehož vyjetí potřebujete tak 15 vteřin a vyjeďte ho s kadencí 90 ot./min.. Postupně přidávejte delší kopce, vhodné jsou ty, na které potřebujete 10-15 minut.
Jak poznat ohnutou přehazovačku
Ohnutou patku poznáte několika způsoby. Pokud došlo k výraznému nárazu, můžete rozeznat, že něco není v pořádku už pouhým pohledem. Patka bude pravděpodobně ohnutá směrem dovnitř, méně častěji bývá vyhnutá směrem ven. Zpravidla ale její ohnutí není viditelné pouhým okem.