Proč je polévka kalná?

Proč je polévka kalná?

Jak vyčistit kalnou hovězí polévku

Bílky pohltí částečky kalu a vyplavou na povrch. Nakonec vývar přecedíme. V hrnci rozmícháme 2 bílky, asi 10 kostek ledu, trochu nasekané polévkové zeleniny, 1 bobkový list a několik zrnek pepře, přilijeme studený vývar a za stálého míchání vaříme na velmi mírném plameni asi 20 minut. Pak přecedíme.
Archiv

Jak vyčistit vývar Bílkem

Vývar zachrání vaječný bílek

Ze 2 bílků ušlehejte sníh, přidejte do zchladlého vývaru, NEMÍCHEJTE, pomalu přiveďte k varu, přičemž bílky na sebe nachytají vysrážené bílkoviny a klesnou ke dnu. Do cedníku vložte čisté plátno a vývar přes něj přeceďte.
Archiv

Co dělat aby byl vývar Čirý

Pokud se vám polévka přece jen zakalí, vyšlehejte tuhý sníh z bílků, vmíchejte ho do vychladlého vývaru a zahřívejte, až se bílky vysrážejí. Nachytají na sebe všechny nečistoty a při cezení se na nich udrží. Před sléváním hotového vývaru vždy do cedníku dejte papírovou kuchyňskou utěrku.
Archiv

Co delat kdyz je Kalna polévka

"Když se toho chceš zbavit, ušleháš bílky na sníh, přidáš je do zchladlého vývaru, a ta vaječná bílkovina na sebe naváže tu bílkovinu vysráženou z masa; a máš ho krásně čirej, takovej jiskrnej," radí šéfkuchař.
Archiv

Jak odstranit mastnotu z polévky

Papírovými utěrkami také můžete vyložit cedník nebo sítko, odstátý vývar přes ně opatrně slít a zachycený tuk pak i s utěrkou vyhodit. Další z možností je vhodit do vývaru několik kostek ledu. Tuk okolo nich ztuhne, přilne k nim a vy je pak spolu s ním jen vylovíte a vyhodíte.

Proč se zakalí kuřecí vývar

Nesbíráte pěnu

Je totiž potřeba sbírat pěnu, což kuchaři a kuchařky často nedělají a výsledkem je, že vývar je zakalený, ne čirý, jak by měl být. Vyčistit jej lze dvěma způsoby. Buď můžete po uvaření vývar přecedit přes síto, pak se vám ale výsledek bude nejlépe hodit do omáčky.

Jak predejit Kalnemu vývaru

Postup je jednoduchý, ale za to efektivní: Nejprve vývar nechte úplně vychladnout při pokojové teplotě, po té vezměte dva vaječné bílky a ušlehejte z nich sníh. Ten následně přidejte do zchladlého vývaru a pozvolna ho přiveďte k varu. V žádném případě ale NEMÍCHEJTE, tím byste vývar znehodnotili!

Proč se sbírá pěna z vývaru

Té pěně se říká šum, a obsahuje různé aminokyseliny, vysrážené bílkoviny a nečistoty. Některé mohou být zdraví škodlivé či dokonce přímo toxické. Proto zkušení kuchaři doporučují při vaření šum sbírat pěnovačkou či jemným sítkem. To ale vyžaduje dost času stráveného nad vývarem se sítkem v ruce.

Jak oddělit tuk od výpeku

Papírovými utěrkami také můžete vyložit cedník nebo sítko, odstátý vývar přes ně opatrně slít a zachycený tuk pak i s utěrkou vyhodit. Další z možností je vhodit do vývaru několik kostek ledu. Tuk okolo nich ztuhne, přilne k nim a vy je pak spolu s ním jen vylovíte a vyhodíte.

Jak oddělit tuk od šťávy

Šťávu sceďte přes jemné sítko. Tuk se začně usazovat na hladině, nicméně v teple se odděluju hůře. Lžíce tu moc nepomůže, mnohem efektivnější je plátek toastového chleba, kterým opatrně přejíždějte po hladině omáčky. Tuk se do něj krásně nasaje.

Jak na silný vývar

Nejsilnější chuť dodá vývaru vždy maso, ne kosti – ty mají pouze pomocnou roli a přispívají hlavně kolagenem, který se podílí na správné textuře vývaru. Pokud chcete silný vývar, přidejte dostatek odřezků, masitých žeber nebo hovězího hrudí. Pokud chcete získat tmavý vývar, začněte opečením kostí dohněda.

Kdy přidat do vývaru sůl

„Vodu nesolte, vývar se solí až při zapracování do výsledného receptu,“ vysvětlil.

Jak dlouho táhnout vývar

Ne vždy platí, že čím déle je vývar na plotně, tím lépe. Hovězí a vepřové můžete nechat táhnout klidně až 12 hodin, kuřecímu masu bohatě stačí 4 až 5 hodin a zelenině dokonce jen 1 až 2 hodiny. A ryby vařte nejdéle hodinu, po delší době se totiž z kostí začne uvolňovat vápník a vývar má pak nahořklou chuť.

Jak se zbavit mastnoty v polévce

Papírovými utěrkami také můžete vyložit cedník nebo sítko, odstátý vývar přes ně opatrně slít a zachycený tuk pak i s utěrkou vyhodit. Další z možností je vhodit do vývaru několik kostek ledu. Tuk okolo nich ztuhne, přilne k nim a vy je pak spolu s ním jen vylovíte a vyhodíte.

Co se zbytkem výpeku

Jídlo můžeme připravit přímo v pekáčku se zbytkem výpeku, pokud zbyly i kousky masa, nakrájíme je spolu s knedlíky.

Jak se zbavit mastnoty v jídle

Smíchejte teplou vodu a jedlou sodu v poměru 2 : 1.

Do směsi přidejte šťávu z celého citronu. Roztok nalijte do lahve s rozprašovačem a nastříkejte na mastný povrch. Nechte působit 5 minut a pak vše otřete měkkou houbičkou. Opakujte tak dlouho, dokud mastnotu neodstraníte.

Jaké koření se dává do polévky

pepř, muškátový květ a oříšek, bobkový list, tymián, hřebíček, zázvor, libeček, petržel, mrkev, celer, pastiňák, nové koření.

Jak udělat dobrý vývar

Maso bychom měli, na řadě je kořenová zelenina. V první řadě používáme mrkev, dodá totiž vývaru jemně nasládlou chuť a trochu vývar obarví. Celer přinese do vývaru výtečné aroma a petržel vývar krásně ovoní. Dále přidáme cibuli, na které necháváme spodní slupku, také totiž přidá vývaru na barvě.

Jak zchladit vývar

Rychle ho zchlaďte

Nejlépe uděláte, pokud uvařený vývar co nejrychleji ochladíte. V zimě ho můžete dát na balkon, v létě lze použít nádobu s chladnou vodou nebo napuštěný dřez. Jakmile dostatečně vychladne, umístěte ho do lednice.

Jak oddelit tuk

Pokud spěcháte a nemáte čas čekat, než celý pokrm vychladne, můžete si poradit s kostkami ledu. Nasypejte je do hrnce s jídlem, kde budou plavat na hladině a povrch lokálně zchladí. Tuk se spojí do drobných kapiček, které pak děrovanou lžící vylovte spolu se zbylým ledem.

Jak udělat dobrý výpek

Příprava šťávy z výpeku na pánvičce

Do pánve přilijeme trochu horké vody, vína nebo vývaru, stěrkou jemně uvolníme na dně nebo na okraji pánve přichycené částečky potravin. Obsah 1-2 minuty povaříme a pak použijeme jako šťávu, kterou přelijeme nebo podlijeme hotové maso.

Jak zahustit výpek z husy

Výpek lze zahustit i Solamylem

Pokud se vám nechce připravovat jíšku, pak můžete vsadit ještě i na obyčejný Solamyl alias bramborový škrob. Zašlehávejte ho však opatrně. Pokud to přeženete, bude se výsledek podobat spíše gelu než chutné omáčce.

Co proti mastnotě

Jedlá soda je skvělý pomocník v domácnosti, který vás spolehlivě zbaví mastnoty. Dejte pět lžic jedlé sody ve větším hrnku. Důkladně zamíchejte a roztok naneste s pomocí hadříku na mastné skvrny. Nechte je tam chvíli působit a následně je setřete.

Co je dobré na odmaštění

Pro běžné zamaštění lze použít klasické saponáty (bez silikonu) s vodou a následné opláchnutí čistou vodou. Také lze kombinovat – pro hrubší omaštění použít např. BENZÍNOVÝ ČISTIČ P7005 nebo ACETON TECHNICKÝ R7003 a vše poté doporučujeme vždy zakončit „vodou“ jako je saponát nebo emulzní čistič.

Co použít když nemám vývar

Některé polévky jsou proto založené na mléku (kyselka, koprová polévka), jiné uvítají přídavek rajčatového pyré (italské minestronky), další se například spoléhají na čarovnou moc vody z namáčení sušených hub. To vše jsou právoplatné chmaty a polévce opravdu prospějí, pokud není vývar po ruce.