Odkud pochází tradice zdobení stromečku?

Odkud pochází tradice zdobení stromečku?

Kdy se zdobí stromeček podle tradice

Tradice neudává pevný termín, ale v českých domácnostech je zvykem zdobit buď 23. prosince večer, nebo častěji na Štědrý den (24. 12.) dopoledne.

Kdy vznikla tradice velkých vánočních stromů na městských náměstích a kdo jí vymyslel

Nový zvyk se však prosazoval pomalu. Tradice vánočních stromů na veřejných prostranstvích, říkalo se jim stromy republiky, je spojena se spisovatelem Rudolfem Těsnohlídkem (autorem Lišky Bystroušky). Pohnula ho k tomu událost, kdy s přáteli nalezli v zimě v roce 1919 v lese prochladlé děvčátko.
Archiv

Kdy se začal zdobit vánoční stromeček

V Čechách nechal první vánoční stromeček ozdobit před svým domem ředitel Stavovského divadla Johann Carl Liebich v Praze v roce 1812. Znal tuto tradici ze své rodné Mohuče a chtěl vzpomínkou na dětství potěšit své české přátele.
Archiv

Z jakého materiálu byly vytvořeny první umělé vánoční stromky

První umělé vánoční stromky se vyráběly z husího peří nabarveného na zeleno a pocházely z Německa. Umělý vánoční stromek je nejméně ekologická varianta, jakou můžete zvolit. Na jejich výrobu se používá obtížně recyklovatelné PVC a materiály často obsahují také nebezpečné těžké kovy jako je kadmium nebo chrom.
Archiv

Kdo vymyslel vánoční stromek

První vánoční stromek v moderním pojetí (tak, jako jej známe dnes) se objevil roku 1812 v Praze. Připravil ho jako překvapení pro své štědrovečerní hosty ředitel Stavovského divadla Johann Carl Liebich. Nápad prý přinesl z rodného Bavorska, strom ale nestál v divadle, jak se leckde píše, ale v jeho libeňském sídle.

Jakou funkci zástava podle tradic vánoční stromek

Historie. Zavěšování ozdob na větve je starý polský lidový zvyk, který se datuje od slovanských pohanských tradic. Vánoční stromky měly ochranitelskou funkci. Jedna z prvních zpráv o ozdobeném osvětleném stromku v místnosti je v brémské kronice z roku 1570.

Kdo založil tradici vánočních stromu republiky

Všechno prý začalo v předvečer Vánoc 1919, kdy se Rudolf Těsnohlídek, známý básník, spisovatel a žurnalista, později soudničkář Lidových novin v Brně, vydal společně se dvěma přáteli do bílovických lesů pro vánoční stromek.

Jak vznikla tradice vánočního stromku

Tradice zdobení vánočních stromků se zrodila v německých městech během 16. století. Nápad možná vyšel ze starogermánských zvyků – o slunovratu si lidé nosívali do domu větvičky nebo stromky, aby uctili boha Odina. Nejprve se tančívalo pod stromy ve volné přírodě, kde byly stromky ozdobeny ovocem, sladkostmi a světly.

Co symbolizuje vánoční stromeček

Větve jehličnanů jako symbol plodnosti a nového života používali lidé dávno před rozšířením křesťanství, a tedy i Vánocemi. Starověcí Římané jimi během zimních saturnálií zdobili své chrámy. Kdy místo natrhaných větví lidé sáhli rovnou po celém stromku, se už zřejmě nikdy nedovíme.

Kdo jako první ozdobil vánoční stromek svíčkami

Do našich končin se tento zvyk dostal až v 19. století. První stromek ozdobil v roce 1812 pro své přátele režisér Stavovského divadla Jan Karl Liebich (1773–1816). Druhým průkopníkem pak byl pražský právník Josef Alexander Helfert (1820–1910), který k nazdobenému stromku zval spolužáky svých dětí a děti z okolí.

Kde byl podle dochovaných záznamu ozdoben první vánoční stromeček

První vánoční stromeček byl podle dochovaných záznamů ozdoben v roce 1510 v lotyšské Rize. K nám se tento zvyk dostal přes německy mluvící země. Ostatně Lotyši mají k Němcům velmi blízko. První vánoční stromeček u nás pak postavil a ozdobil až v roce 1812 režisér pražského Stavovského divadla Jan Karel Leibich.

Jak dlouho roste strom na Vánoce

Smrk a borovice rostou do podoby vánočního stromku (nejprodávanější výška zhruba 180 cm) asi 4 až 6 let, jedle pak o 2 až 3 roky déle. Vše ale záleží na podmínkách a péči lesníků.

Kde v Čechách vyráběly tradiční skleněné ozdoby

Skleněné vánoční ozdoby ze Vsetína

Ve Vsetíně uvidíte výrobu ručně foukaných a malovaných skleněných vánočních ozdob.

Jak dlouho vydrží stromek bez vody

I živý stromek v květináči, je nutné kropit vodou z rozprašovače. V teplé a suché místnosti by neměl zůstat déle než týden. Pozor, ale změna teploty by měla být pozvolná.

Odkud je kavkazská jedle

Jedle kavkazská má svou domovinu na Kavkaze, ale též na severu poloostrova Malá Asie (Turecko). Její latinské jméno Abies nordmanniana svádí často laiky k mylné domněnce, že pochází z Normandie.

Kde se vyrábí skleněné vánoční ozdoby

Dvůr Králové nad Labem. Ručně vyráběné skleněné vánoční výzdobě se věnujeme od roku 1931. Jsme součástí českých sklenářů, kteří zůstávají dodnes důležitou tradicí české kultury.

Kde se vyrábí vánoční ozdoby

Aktuálně se dají sehnat u výrobního družstva Irisa ve Vsetíně a velkou tradici tohoto zboží mají také ve firmě Ozdoba ve Dvoře Králové nad Labem. Témata, barvy a další specifika vánočních ozdob každoročně udává veletrh v německém Frankfurtu. Tam je řečeno, co bude tématem a jaké se budou nosit barvy.

Jak pije strom vodu

Vysvětlení: Funkce kořenů – Kořeny stromu jsou jeho nohy, ústa, současně i jeho srdce. Podepírají a drží nadzemní část (kmen a korunu), nasávají vodu, živiny a pumpují ji do kmenu a větví.

Jak pečovat o vánoční stromek

Péče o vánoční stromek: chlad a voda

„Řezaný stromek uložte do nádoby s vodou, přidejte výživu pro stromky a nechejte v chladném prostředí až do doby, než ho budete zdobit. Před uložením stromku do vody ještě zkraťte spodek kmene o několik cm. Čerstvým řezem dokáže strom přijmout až 5 l vody, a vydrží tak déle svěží.

Jak dlouho vydrží kavkazská jedle

Rovnoměrný vzrůst i husté silné jehličí dělá z kavkazské jedle nejoblíbenější druh vánočního stromku v severských zemích. Vydrží několik týdnů a její měkké jehličí nepíchá, červenohnědé šišky stojí vždy vzpřímeně.

Jak si vyrobit ozdoby na stromeček

Budou vám stačit korkové zátky od vína a pár nasbíraných šišek z lesa. Pak už jen natřít šišky barvou a pomocí lepidla přilepit šišku k zátce. A pokud jste fajnšmekři, můžete stromeček ještě dozdobit hvězdičkou ze dřeva. Pokud chcete stromečky ozdobit dřevěnými hvězdičkami, můžete je koupit zde.

Co se děje s vánočními stromky

Vhodným místem k ekologické likvidaci může být i místní kompostárna, která stromek zdarma zlikviduje a většinou vám ještě výměnou daruje trochu kompostu. Posledním řešením je ponechání stromku vedle popelnice. V žádném případě nenoste strom do lesa nebo zoologické zahrady.

Jak dlouho vydrží vánoční stromek bez vody

I živý stromek v květináči, je nutné kropit vodou z rozprašovače. V teplé a suché místnosti by neměl zůstat déle než týden. Pozor, ale změna teploty by měla být pozvolná. Začněte v chladnější chodbě nebo garáži, kde je tak kolem 10°C.

Jak dlouho vydrží doma vánoční stromek

Při správné péči by většina živých vánočních stromků měla vydržet alespoň pět týdnů nebo déle. To znamená, že pokud ozdobíte vánoční stromek koncem listopadu, měl by bez problémů přežít i po svátcích. Doporučujeme však zakoupit vánoční stromek během prvního prosincového týdne, abyste se ujistili, že vám 24.

Jak dlouho vydrzi stromek bez vody

I živý stromek v květináči, je nutné kropit vodou z rozprašovače. V teplé a suché místnosti by neměl zůstat déle než týden. Pozor, ale změna teploty by měla být pozvolná. Začněte v chladnější chodbě nebo garáži, kde je tak kolem 10°C.