Odkud je vanilka?

Odkud je vanilka?

Kde roste vanilka

◼ Vanilka je aromatické koření vyrábějící se fermentací plodů některých druhů orchidejí. Původně pochází z Mexika. Pěstuje se také například v Ghaně, Indonésii nebo na Papui-Nové Guineji. ◼ S rostoucí cenou se zájem o její pěstování rozšiřuje.

Kde roste vanilkový lusk

Vanilkové lusky rostou na liánovité orchideji rodu Vanilla, jejímž pěstováním se zabývají především v Mexiku a v několika dalších světových lokalitách. Vanilkový lusk je opravdovou královnou mezi kořením, o čemž napovídá také poměrně vysoká nákupní cena.
Archiv

Kde byla poprvé zpracovaná vanilka

Oblíbená pochoutka Aztéků Vanilka pochází z Mexika. Znali ji už Totonakové – prapůvodní obyvatelé střední Ameriky. Postupně je vytlačili Aztékové, kteří si vanilkové lusky oblíbili taktéž – dokonce je přidávali do nápoje z kakaových bobů, dávného předchůdce dnešní čokolády.

Proč je vanilka žlutá

Proč ale máme zafixováno, že vanilková zmrzlina nebo pudink musí mít žlutou barvu Vysvětlení je prosté – původně se pudink i zmrzlina připravovaly z mléka či smetany, ale hlavně – ze žloutků. Proto měly výrobky – nejčastěji ochucené vanilkou či později přírodně identickým vanilinem – žlutou barvu.

Co je to Bourbon vanilka

Mletá vanilka Bourbon pochází z ostrova Mauritius a díky silnému čokoládovo-višňovému tónu a bourbonovému buketu je nejsilnější ze všech. Mletá vanilka Bourbon se zpracovává tradičním systémem zapářky a obsahuje čistě přírodní namleté vanilkové lusky. I malá špetka mleté vanilky provoní všechny vaše kulinářské skvosty!

Kdy kvete vanilka

Kvete, po 3 – 4 letech bledě zelenými až žlutými květy. Pro své kvetení však potřebuje i období klidu, období sucha cca 2 měsíce, snížení teploty, následný řez. Kvetení je krátké, několika hodinové (5 – 6 hod) a v tomto čase musí být i opylena. Plodem je tobolka.

Co s čerstvou vanilkou

Zrníčka vanilky se většinou používají jako přísada do sladkých jídel. Především koláčů, cukroví, zmrzlin, krémů. Jsou oblíbené i různých alkoholických a nealkoholických nápojů. Lusky zbavené dřeně můžeme ještě použít třeba do svařeného vína, nebo je vhazovat do lahve s třtinovým rumem a nechat macerovat.

Co je to Vanilla

Vanilovník (Vanilla), česky též vanilkovník nebo vanilka, je rod orchidejí a největší rod podčeledi Vanilloideae. Zahrnuje více než 100 druhů, rozšířených v tropické Americe, Africe i Asii. Vanilovníky jsou šplhavé bylinné liány s nápadnými květy. Plody jsou dlouhé a úzké, často nepukavé.

Jaký je rozdíl mezi vanilkovým a Vanilinovým cukrem

Zatímco vanilkový cukr obsahuje skutečnou vanilku a její množství musí být uvedeno ve složení, vanilinový či vanilínový cukr obsahuje pouze syntetické aroma a žádná skutečná vanilka v něm není ani ve stopovém množství.

Jak chutná vanilka

Vanilkové lusky se suší na slunci, proto se i vůně umí uvolnit hlavně při pečení. Ve vůni jsou hlavní tóny rozkvetlé louky, citrusy a sladké tóny vanilky. Voní méně než jste si představovali

Jak se pěstuje vanilka

Pro pěstování vanilky je nutná úrodná půda s dostatkem vody. Pěstební teplota by se měla pohybovat okolo 25 – 27 °C. Důležitá je také vlhkost vzduchu okolo 80%. Ideálním místem pro vanilku je vytápěný skleník, obývací pokoj a nebo vytápěná zimní zahrada.

Jak množit vanilku

Rostlinu množíme jarním řízkováním, při kterém oddělíme část stonku, který má nejméně dva články a vrcholový řízek. Ten zapíchneme do rašeliny odlehčené perlitem nebo polystyrénovými kuličkami. Se semeny to u nás raději nezkoušejme, k naklíčení potřebují původní symbiotickou houbu.

Co to je vanilka

Vanilka je aromatické koření původem z Mexika používané zejména při přípravě některých sladkých jídel, pochutin a nápojů. Jedná se o fermentovanou tobolku (nesprávně lusk) některých druhů orchidejí rodu vanilovník (Vanilla).

Jak vyškrábat vanilkový lusk

Nejlépe dřeň z lusku vybereme tak, že vanilkový lusk podélně rozřízneme a tupou stranou nože zrníčka vyškrábeme z obou polovin lusku. Zrníčka vanilky se většinou používají jako přísada do sladkých jídel. Především koláčů, cukroví, zmrzlin, krémů. Jsou oblíbené i různých alkoholických a nealkoholických nápojů.

Jak se získává vanilka

Po namočení v horké vodě se lusky potí v dřevěných bednách a poté se nechávají několik týdnů sušit. Během tohoto procesu fermentace získává vanilka tmavě hnědou barvu, zvrásněný povrch a pružnost. Většina sklizené vanilky pochází z Madagaskaru, pěstuje se však také na ostrově Réunion, jakož i v Indonésii a Mexiku.

Jak se vyrábí vanilin

Dříve se vanilin dokonce vyráběl extrakcí z uhlí, dehtu, rýžových otrub a dřevin. Dnes se vanilin vyrábí například z dřevěného dehtu nebo z odpadu vznikajícího při výrobě celulózy v papírenském průmyslu. V roce 2021 se dokonce vědcům z Edinburské univerzity podařilo vanilin vyextrahovat z použitých plastových lahví.

Jak voní vanilka

Vanilkové lusky se suší na slunci, proto se i vůně umí uvolnit hlavně při pečení. Ve vůni jsou hlavní tóny rozkvetlé louky, citrusy a sladké tóny vanilky. Voní méně než jste si představovali

Jak vypada vanilka

Jak vypadá vanilka Lodyha je dužnatá a vyrůstají z ní střídavé, kopinaté dužnaté listy a mezi listy pak vzdušné kořeny. Může dorůstat délky i několika metrů. Kvítky jsou v hroznech a mají zelenkavou barvu.

Jak doma vypěstovat vanilku

Vyžaduje polostín, slunné místo se zastíněním.

Musíte jí dopřát vysokou vzdušnou vlhkost a to rosením. Na substrát není náročná. Může se pěstovat i v substrátu pro orchideje i v lehkém rašelinových substrátu.

Které koření je plodem orchideje

Možná vás překvapí, že také koření zvané vanilka je vlastně orchidej. Jde o plod vanilovníku plocholistého (Vanilla planifolia) původem z Mexika. Koření je to po staletí velmi ceněné a drahé, protože jeho pěstování je velmi náročné.

Na co se používá vanilka

Zrníčka vanilky se většinou používají jako přísada do sladkých jídel. Především koláčů, cukroví, zmrzlin, krémů. Jsou oblíbené i různých alkoholických a nealkoholických nápojů. Lusky zbavené dřeně můžeme ještě použít třeba do svařeného vína, nebo je vhazovat do lahve s třtinovým rumem a nechat macerovat.

Co to je smrad

Vůně nebo pach je čichový vjem získaný pomocí čichových receptorů. Dává nám smyslovou informaci o tom, jaké je chemické složení aerosolu nebo plynu, který právě dýcháme a cítíme. Vnímaná látka nebo směs různých chemických látek je často v nízkých koncentracích.

Jak se zpracovava vanilka

Aromata vanilky se velmi dobře rozpouštějí v tucích. Proto se prázdné lusky louhují ve smetaně a mléku, v oleji nebo v přepuštěném másle, které se tak příjemně ochutí a využívají při přípravě dezertů i slaných pokrmů. Vanilkový lusk krátce povaříte a necháte 20 až 30 minut extrahovat v dané tekutině.

Proč mi nekvetou orchideje

První z nich je špatné stanoviště s nedostatečnými světelnými podmínkami. Další možnou příčinou může být výživa. Ideální je hnojivo aplikovat od léta do konce kvetení a je třeba sledovat správné dávkování. Při nedostatečném hnojení rostliny vynechají kvetení a při nadbytku hnojiva se zasolí kořeny.

Proč je cítit z úst

Zápach z úst může být zapříčiněn i suchostí v ústech (xerostomií), která vzniká v důsledku snížené tvorby slin. Mezi možné příčiny xerostomie patří konzumace alkoholu, kouření, nedostatečný příjem tekutin, nebo dýchání ústy (místo „normálního“ dýchání nosem). Sníženou tvorbu slin však mohou způsobit i některé léky.