Na co se používá agáve?

Na co se používá agáve?

Co se vyrábí z agáve

Agáve je nejen zajímavá rostlina svým vzhledem, ale je i užitková. Listy Agáve sisálové jsou vhodné pro výrobu technického vlákna, ze kterého se vyrábí koberce, motouzy a papír. Jiné druhy se pěstují hlavně pro svou sladkou šťávu. Kvašením šťávy z Agáve obecné vzniká alkoholický mexický nápoj Pulque, nebo také Mezcal.
Archiv

Na co je dobrý sirup z agáve

Sirup z agáve je sladidlo s oblibou užívané místo řepného cukru. Pro svůj velmi nízký glykemický index nezatěžuje slinivku, je vhodný pro diabetiky i ty, kteří se klasickým cukrům či cukrovým produktům vyhýbají obloukem.
Archiv

Jak chutná agáve

Díky své jemné a nasládlé chuti poslouží jako náhražka cukru, medu nebo jakéhokoli jiného sladidla. Rostlina Agáve je polopouštní rostlina z čeledi sukulentů a v oblasti Mexika je tradiční součástí stravy již po celá staletí.
Archiv

Jak se množí agáve

Množení Agáve vykvete jen jednou za život. Potom se kolem mateřské růžice objeví dceřiné růžice, kterými se snadno množí – stačí je zasadit do připraveného substrátu. Množit rostlinu však můžete i semeny, která vám dozrála z květů, avšak potřebují vlhký substrát a poměrně vysokou teplotu (kolem 25 °C).

Jak vyrobit sirup z agáve

Sirup z agáve se získává odpařením surové šťávy ve vakuu při teplotě do 45 °C, tím nedochází k degradaci enzymů. Při tomto procesu dochází k přeměně polysacharidu inulinu na fruktózu. (pozn. Kukuřičný sirup se získává z kukuřičného polysacharidu škrobu).

Jak dlouho roste agáve

Agáve patří mezi dlouhověkké rostliny. Roste 10-60 let.

Který sirup je nejzdravější

Ze souhrnu nutričních hodnot je ti nyní jasné, že nejlepší variantou nejen do diety bude sirup čekankový! Nejen že obsahuje nejméně cukru, ale obsahuje opravdu velké množství rozpustné vlákniny (inulinu). To oceníš i při redukci tuku.

Jak chutná Agávový sirup

Agáve je sladký sirup – sladší než bílý cukr či med. Jeho výhodou je, že má řidší konzistenci a pokrm chuťově nemění.

Jak zpracovat agáve

Květy a listy rostliny agáve mohou být pražené nebo vařené – listy mají karamelovou chuť. Květy, které se dobře párují s vejci, nezapomeňte předem odstranit stonky pylu, protože ty mají hořkou chuť. Listy zelené rostliny Maguey se tradičně používají k přípravě pokrmu zvaného mixiote.

Jak pít mezcal

Mezcal se většinou pije samotný a za pokojové teploty, po malých doušcích. Často se nalévá do malých hliněných mističek zvaných copitas. Stejně jako se tequila nepije se solí a citronem (více v našem článku zde), ani k mezcalu tyto přísady nepatří. Další možností je pít mezcal jako součást koktejlů.

Kdy dát ven agáve

Výsadbu rostlin provádíme vždy na jaře, do příchodu zimy musí dobře zakořenit. Rostliny z podzimních výsadeb jsou v zimě mnohem více ohroženy vymrznutím nebo napadením hnilobou. V zimě a v podstatě i na jaře rostliny nezaléváme.

Jak často zalévat agáve

Jak často je třeba agáve zalévat Agáve mají vysokou odolnost vůči suchu. Obvykle je třeba je zalévat pouze jednou za dva týdny až jednou za měsíc, v závislosti na množství srážek a slunečních podmínkách.

Jaký je nejzdravější cukr

Březový cukr, neboli xylitol je z hlediska glykemického indexu a obsahu kalorií vhodnou volbou pro diabetiky a lidi na redukční dietě. Nezvyšuje hladinu krevního cukru, má nízký glykemický index a minimum kalorií.

Čím sladit při hubnutí

Přírodní sladidla na rozdíl od nenutričních sladidel obsahují kalorie, ale i živiny. Patří mezi ně třeba čekankový sirup, kokosový cukr, stévie, erythritol, xylitol či javorový sirup.

Jak se vyrábí Agávový sirup

Agávový sirup vzniká z nektaru, který se získává z kaktusu agáve. Sirup obsahuje agávové šťávy z 80 %, zbytek tvoří voda. Jeho velkou výhodou je nízký glykemický index, není tedy tolik kalorický. Problematickým je u něj vysoký obsah fruktózy, která může způsobovat inzulinovou rezistenci.

Jak chutná Mezcal

Mezcal má ale výraznou kouřovou chuť, často připomíná chuť tabáku. Agáve na přípravu mezcalu se před fermentací peče v jámách vykopaných v zemi. Jámy jsou překryty horkými kameny, na kterých je rozdělán oheň a právě díky tomu získává mezcal svou kouřovou chuť.

Co to je Mezcal

Mezcal a Sotol jsou destiláty z divoce rostoucích agáve Dasylirion, které rostou v pouštních na severu Mexika. Jsou to tedy mexické alkoholické nápoje. Vyrábí se z agáve, které bylo již za Cortézovy koloniální éry považováno za zázračnou rostlinu. Věřilo se, že tento nápoj vzešel z ohně.

Jak rychle roste agáve

Agáve jsou rostliny, které rostou do krásy, ale musíte jim dát čas. Než dosáhnou rostliny dospělosti, tak to trvá 20-30 let. Většina druhů po odkvětu umírá, ale nemusíte truchlit, jelikož je vždy vytvořeno dostatečné množství dorostu.

Který cukr je sladší

Fruktóza (ovocný cukr)

Další monosacharid, který je obsažen hlavně v ovoci, je fruktóza. Je o třetinu sladší než glukóza a má nižší glykemický index.

Čím se dá nahradit cukr

Cukr se přirozeně vyskytuje ve všech potravinách, které obsahují sacharidy, jako je ovoce a zelenina, obiloviny a mléčné výrobky.Čekankový sirup.Kokosový cukr.Stévie.Erythritol.Xylitol.Javorový sirup.

Jaký cukr se nachází v ovoci

Cukr obsažený v ovoci je především ve formě fruktózy, s jejímž příjmem to není vhodné nijak přehánět. S ovocem je tedy třeba zacházet opatrně, nejíst ho po kilech a ctít doporučení, které říká, že bychom měli sníst 200-300 g ovoce denně.

Jak se pije Mezcal

Nejprve slízneme sůl z ruky, pak se napijeme mezcalu a ještě než polkneme, vykousneme zbytek citrónu. (Chuťový vjem je takto lepší, než kdybychom ve skleničce jenom smíchali mezcal, sůl a citrón, ale každému podle jeho chuti). Ten, na koho zbyl červ ze dna láhve, má při pití i "něco na zub".

Jak se vyrábí Mezcal

K výrobě se používá jen srdce agáve (tzv. piňa), které se udí, tím získává svou kouřovost. Následně se drtí, aby se získala šťáva. Poté se šťáva fermentuje a destiluje alespoň dvakrát, aby bylo dosaženo jemné chuti.

Co je to Bouchana tequila

Ještě horší je takzvaná bouchaná tequila. Do panákové sklenice se nalije tequila a doplní se nějakou šumivou limonádou, například Spritem. Vršek panáku se zakryje dlaní a s panákem se bouchne o stůl. Limonáda začne pěnit a celý tento “drink” se rychle vypije.

Které sladidlo je nejzdravější

Melasa je jednou z nejlepších a nejzdravějších náhražek rafinovaného cukru. Jedná se o hnědo-černý sirup vyrobený z řepy nebo cukrové třtiny. Největší výhodou melasy je nízký obsah sacharidů (až o 50 % méně než v běžném rafinovaném cukru). Díky šetrnému zpracování je navíc melasa plná prospěšných látek.