Na co jsou dobré Hašlerky?
Na co jsou Hašlerky
Hašlerka je tvrdý bonbon (kandit, drops) pro zmírnění chrapotu a kašle.
Kdo vymyslel Hašlerky
Oblíbené anýzové bonbony Hašlerky jsou na trhu už přes sto let. Jejich recepturu prý v roce 1877 vymyslel hamburský lékárník, později se vyráběly ve Vídni a na konci první světové války je začal vyrábět pražský podnikatel František Lhotský.
Jak se dělají Hašlerky
Cukr a glukózový sirup se zahřívaly na teplotu 142 °C, aby se lékořicový prášek v cukru rozpustil. Do chladnoucí hmoty se zapracovávaly silice (éterické oleje), rostlinné extrakty například léčivek a aktivní uhlí rostlinného původu (pro barvu a snížení lepivosti hmoty).
Kde se vyrábí Hašlerky
V Michli byly Hašlerky vyráběny až do znárodnění v roce 1948, kdy byla továrna uzavřena a celá výroba se, stejně jako například u značky ORION, přesunula do pražských Modřan. O sedm let později dostal výrobu Hašlerek na starost závod Sfinx v Holešově, kde se bonbony vyrábějí dodnes.
Archiv
Jak vznikl bonbon
Bonbon je cukrovinka, která se poprvé objevila v 17. století ve Francii. Původně jedly bonbony děti na královském dvoře a povykovaly: „Dobré! Dobré!
Jak vznikl název hašlerky
Oblíbené černé bonbony Hašlerky slaví sté výročí od svého pojmenování. Přesně 13. prosince roku 1920 dal slavný zpěvák Karel Hašler souhlas k užití svého příjmení pro tehdejší bonbony proti kašli. Název Hašlerky existuje sto let, ale celý příběh těchto bonbonů začal mnohem dříve.
Co znamená bonbon
Slovo má původ ve francouzštině a jeho základem je slovíčko bon, které znamená dobrý. Děti pak vykřikovaly toto slovo zdvojené, když jim něco opravdu chutnalo. Původně to tedy bylo Bon! Bon!
Jak je starý bonbon
Bonbon je cukrovinka, která se poprvé objevila v 17. století ve Francii. Původně jedly bonbony děti na královském dvoře a povykovaly: „Dobré!
Kdy vznikly bonbony
Bonbon je cukrovinka, která se poprvé objevila v 17. století ve Francii.
Jak se píše bonbony
Je tedy zřejmé, že jediná správná varianta je s písmenkem N. Zapomeňte tedy na výrazy bombon i bombón. Je už však na vás, jestli použijete bonbon nebo bonbón, v současné době jsou v češtině uznávány obě tyto možnosti.
Jak vzniklo slovo bonbon
Slovo má původ ve francouzštině a jeho základem je slovíčko bon, které znamená dobrý. Děti pak vykřikovaly toto slovo zdvojené, když jim něco opravdu chutnalo. Původně to tedy bylo Bon! Bon!
Co znamená Bon Pari
Historie. Bonbóny Bon Pari (přesmyčka obrna pi) je přírodní jev, jehož tradice sahá hluboko do šedivých dob staré dobré totality. Tyhle tvrdé, divoce barevné barevné bonbony se začaly vyrábět někdy v roce 1977 v modřanském závodě ORION Praha. Tehdy se Bon Pari vyráběly pouze v jedné příchuti.
Jak se řeknou anglicky bonbony
bonbóny {mužský rod množné číslo}
candies {mn. č.}