Na co je UV lampa?

Na co je UV lampa?

Na co se používá UV lampa

UV sterilizéry

UV lampy odstraňují z vody veškeré mikroorganismy, bakterie a spóry řas. Takto malé organismy ve velkém množství, vytváří ve vodě zákal, znehodnocují kvalitu vody a ohrožují obyvatele akvária.
Archiv

Co dělá UV světlo

Germicidní lampa je zařízení, které přeměňuje elektřinu na ultrafialové záření. UV lampy generují energii v UV spektru, aby zničily bakterie, houby a viry (mikroorganismy). Mikroorganismy zahrnují několik odlišných skupin chorob způsobujících bakterie – bakterie, viry, houby, řasy a prvoky.
Archiv

Jak funguje UV lampa na vodu

Jak funguje UV lampa na vodu

Základem pro ekologické čištění a úpravu vody pomocí UV lamp (UV sterilizátorů) je ultrafialové záření. Vlivem záření se z vody může odstranit až 99,9 % bakterií a jiných mikroorganismů. UV záření totiž mění DNA těchto vodních mikroorganismů a tím jim stěžuje proces rozmnožování.
Archiv

Co to je UV lampa

Provádí se pomocí speciální UV lampy, která vyzařuje světlo o vlnové délce 200-300 nm (tzv. ultrafialové záření, které je pro lidské oko neviditelné). UV záření mikroorganismům narušuje strukturu DNA a tím je zneškodňuje. Výsledkem je tak čistá a nezávadná voda vhodná k okamžité konzumaci.
Archiv

Kam umístit UV lampu

Stačí je umístit přímo do vody do jezírka. Voda prochází čerpadlem, následně UV lampou a následně je možné volitelně na lampu připojit fontánový kit a používat ji zároveň jako fontánu. Příkladem je tato vnitřní UV fontánová lampa nebo tato UV lampa včetně zabudovaného malého filtru.

Kdy zapnout UV lampu

Filtrační systém spustíme, když se teplota vody pohybuje okolo 10 stupňů – je důležité vyvarovat se spuštění filtrace v době, kdy hrozí noční mrazy, aby nedošlo k porušení UV lampy a tím k úniku vody.

Co pohlcuje UV záření

UV záření je pohlcováno při průchodu plynnými obaly Země. Většina je zachycena již v ionosféře a další část poté v nižších vrstvách atmosféry, z nichž se na záchytu nejvíce podílí stratosféra díky vysokému obsahu ozónu.

Jak svítí UV lampa

Přestože samotné UVC záření je pro člověka neviditelné, při provozu UV lampy můžete spatřit modré světlo, které vyzařuje v určitých místech z těla lampy. Podle tohoto světla lze snadno zkontrolovat, je-li zářič v provozu. Na rozdíl od UVC záření je modré světlo UV lampy neškodné.

Jak vybrat UV lampu na vodu

Jak vybírat jezírkovou UV lampu

Čím je UV-C zářivka delší, tím je doba, po kterou se jednobuněčné zelené řasy a další mikroorganismy ozařují, delší. Výkon UV lamp je uváděn ve Wattech. Doporučujeme počítat s výkonem UV lampy 3 – 5 W na 1000 l vody v jezírku.

Jak vybrat filtr na vodu outdoor

Prvním krokem při výběru filtru by měl být váš pocit, zda je voda v pořádku či nikoliv (chuť, zápach, dělá rezavé, černé nebo bílé usazeniny). Následně je ideální si nechat udělat rozbor vody. Ten vám přesně ukáže, jaké nežádoucí látky vaše voda obsahuje a které by tedy filtrace měla řešit.

Jaký je rozdíl mezi UV a LED lampou

LED lampa. Modernějším nástupce UV lamp místo zářivek využívá LED diody pro vytvrzení LED materiálu. Většina materiálu je dnes určená do UV i LED lampy. Oproti UV lampě není třeba diody měnit, mají dlouhou životnost až 5 000 hodin, což se odráží na pořizovací ceně.

Jak funguje UV lampa v jezírku

Voda z jezírka je díky konstrukci lampy přinucena protékat těsně kolem trubice a UVC záření narušuje a destruuje buněčné stěny jednotlivých řas. Řasy se po průtoku lampou rozpadají a následně spojují do větších celků, které už mohou být zachyceny ve filtraci.

Jak dlouho vydrží UV lampa

UV lampa je zářivková lampa, která vám vytvrdí gel během dvou až pěti minut. Zářivky u takových lamp mají životnost cca 300 hodin, je třeba u nich tedy počítat s pravidelnou výměnou opotřebovaných zářivek (zářivky se časem “vysvítí” a doba vytvrzení se pak prodlužuje nebo se modeláž nevytvrdí vůbec).

Jak používat UV lampu

Všesměrovou přímo zářící UV-C lampu umisťujeme ideálně doprostřed prostoru, který chceme dezinfikovat. Účinek záření se snižuje s druhou mocninou vzdálenosti od lampy, tj. čím delší vzdálenost od lampy, tím nižší dávku záření daná plocha obdrží a tím nižší bude dezinfekční účinek.

Co odráží UV záření

UV záření může na zemi i v zamračený den dosahovat 70 až 75 procent, a to díky odrazům a rozptylům2. Například voda odráží až 20 procent UV záření, čerstvý sníh přibližně 88 procent, písek až 25 procent a betonové cesty okolo 12 procent3.

Proč je UV záření nebezpečné pro živé organismy

UVB záření (280 – 315 nm) – záření je škodlivé pro živé organismy, protože je schopné rozkládat a narušovat bílkoviny, nebo měnit jiné organické sloučeniny, které jsou nezbytné pro správné fungování metabolismu. Za normálním okolností by toto záření mělo být pohlcováno ozonem.

Kdy zapnout UV lampy v jezírku

Filtrační systém spustíme, když se teplota vody pohybuje okolo 10 stupňů – je důležité vyvarovat se spuštění filtrace v době, kdy hrozí noční mrazy, aby nedošlo k porušení UV lampy a tím k úniku vody.

Jak často měnit zářivky v UV lampě

Životnost UVC zářivky je omezená, její výkon se zvolna snižuje od jejího prvního zapojení do sítě a protože je poměrně obtížné přesně spočítat dobu provozu v hodinách, doporučuje se vyměnit žárovku po jednom roce.

Jak vyčistit vodu z potoka

Cestovní filtr, nebo chcete-li přenosný systém pro přípravu pitné vody, dokáže bezpečně zbavit třeba vodu z potoka nejrůznějších nečistot, bakterií a parazitů. Filtrují pomocí porézní membrány. Přefiltrovaná voda nemá pachuť, což hrozí při chemickém čištění.

Jak funguje filtr na vodu

Pomocí filtračního mechanismu projde voda skrz náplň a náplň vodu vyčistí od nežádoucích látek. Hlavní vlastnost je ta, že síto je tak malé, že se přes něj nedostanou bakterie a někdy i viry (záleží na konkrétním filtru a jeho vlastnostech). Náplň může být z různého materiálu. Nejčastější je duté vlákno.

Jak použít UV lampu

Všesměrovou přímo zářící UV-C lampu umisťujeme ideálně doprostřed prostoru, který chceme dezinfikovat. Účinek záření se snižuje s druhou mocninou vzdálenosti od lampy, tj. čím delší vzdálenost od lampy, tím nižší dávku záření daná plocha obdrží a tím nižší bude dezinfekční účinek.

Jak dlouho vydrží UV lampa na nehty

Díky pokročilejšímu mechanismu s katodovými zářivkami a CCFL spirálou dokáže lampa vytvrdit UV gely, LED gely, gel laky, akrygely a UV akrygely. Jejich výkon se pohybuje mezi 14 až 36 W a minimální životnost zářivek je kolem 15 000 hodin.

Kdy je UV záření nejsilnější

Slunce je nejvíce škodlivé mezi 11:00 a 15:00 a jako uvědomělí milovníci slunce byste tak kolem poledne měli vyhledávat stín.

Jak používat UV lampu v jezírku

UV lampu tedy používáme podle potřeby, v případě úplné průzračnosti jezírka ji dokonce můžeme úplně vypnout. Vodu ale pravidelně kontrolujeme a v případě nově vznikajícího zakalení ji znovu zapneme.

Jak poznám že UV lampa svítí

Samotné UVC záření je pro člověka neviditelné, při provozu UV lampy můžeme spatřit modré světlo, které vyzařuje v určitých místech z těla lampy. Podle tohoto světla lze snadno zkontrolovat, je-li lampa v provozu. Nesvítí-li kontrolka, zářivka nefunguje.