Na co je hoblík?

Na co je hoblík?

Kdo používá hoblík

Hoblík využijí všichni, kdo nějakým způsobem opracovávají dřevo. Nemusíte patřit zrovna k profesionálům, hoblík se vám bude i při menších dřevěných stavbách, kdy z jeho pomocí zbavíte dřevěné desky nebo hranoly všech třísek.
Archiv

Co dělá hoblík

Hoblík je truhlářský nástroj, sloužící k zarovnávání a vyhlazování povrchu dřeva. Tato činnost se nazývá hoblování.

Jak používat hoblík

Jak pracovat s elektrickým hoblíkemPočkejte, až se hoblovací nože roztočí, zabráníte tak nebezpečnému zpětnému nárazu.Na začátku hoblík lehounce přitlačte, jakmile zaberou nože a na opracovávané ploše se ocitne i zadní část, zatlačte i na ni.Hoblujte směrem dopředu a ve směru vláken dřeva.
ArchivPodobné

Jak používat ruční hoblík

Břit nože (želízko) vyčnívá několik desetin milimetru pod spodní rovinu hoblíku. Klouzavým pohybem hoblíku po povrchu dřeva odkrajuje nůž tenkou hoblinu. Na přední části větších hoblíků bývá rukojeť pro snazší uchopení. Hoblík uběrák se používá k odebírání silnějších vrstev dřeva.

Jak vybrat hoblík

Obvykle se šířka pohybuje kolem 65 mm a může dosahovat až k 200 mm. Některé modely nabízejí i vyšší hodnoty. Jak již bylo řečeno, pro domácí kutily postačí šířka záběru okolo 80 až 85 mm. Pokud jste ale profesionál či poloprofesionál, zvolte elektrický hoblík se šířkou 100 mm a více.

Co je hoblík Klopkař

Dřevěný hoblík klopkař je vybaven nožem s klopnou a používá se k jemnému uhlazení již hoblovaných, nebo jiným způsobem srovnaných ploch. Nůž hoblíku klopkaře je uložen vůči hoblované ploše pod úhlem 45°, jeho klopna zalamuje třísky hoblovaného materiálu a odvádí je od hoblovaného povrchu.

Jak správně hoblovat na Hoblovce

Nožem v hoblovacím válci se posouvá nahoru nebo dolů tak dlouho, až při pootočení válcem dojde k posunutí laťky o jeden centimetr. Další, o něco modernější a přesnější způsob je takzvané „véčko“ s magnety, které samozřejmě práci značně ulehčují. Použitím této metody se nože dají nastavit alespoň na stejnou výšku.

Jak správně nastavit hoblík

Nakonec je potřeba hoblík seřídit. Dělá se to šetrným poklepáním kladívkem. Železo musí lehce přesahovat přes plaz, tím je daná tloušťka špony (hobliny). Špona má být silná asi jako tenký list papíru ("špona jako list").

Jak funguje elektrický hoblík

Jak funguje elektrický hoblík

Elektrický hoblík se skládá z tělesa hoblíku, které ukrývá uvnitř elektromotor. Motor pohání válec, na němž jsou upevněny hoblovací nože. Nože se stisknutím tlačítka dají do pohybu a odebírají jemné hobliny dřeva, dokud není dosaženo požadovaného výsledku.

Jak nastavit elektrický hoblík

Výšku přední poloviny lze nastavit tak, aby se upravila tloušťka třísky. Tloušťka třísky určuje, kolik milimetrů dřeva chcete odstranit přítlakem nad dřevem. U většiny modelů elektrických hoblíků lze obvykle nastavit tloušťku třísky v rozmezí 0 až 3 mm. V-drážka se nachází v hoblovací patce Vašeho nástroje.

Jaký je rozdíl mezi Protahovačkou a Hoblovkou

Protahovačka nebo také tloušť kovací fréza materiál odebírá z horní strany. Využít ji můžete na úpravu tloušťky. Hoblovka s protahem je kombinací obou těchto strojů, materiál odepírá ze spodní i horní strany. Oba typy hoblovek jsou funkčně srovnatelné a vybírat je budete na základě stejných parametrů.

Jak funguje Hoblovka

Hoblovka je stroj na obrábění kovů, kde hlavní pohyb (do řezu) obstarává přímočarý vratný pohyb vodorovného stolu s obrobkem. Tím se hoblovka liší od vodorovné obrážečky, kde se naopak do řezu pohybuje nůž. Hoblovky se také staví pro větší obrobky.

Jak vybrat elektrický hoblík

Nejprodávanější elektrické hoblíky dle Heureky

Pořadí Název Orientační cena
1. Makita 1806B 17 000 Kč
2. EXTOL PREMIUM 8893405 3 100 Kč
3. Makita KP0800 4 900 Kč
4. FIELDMANN FDH 200801-E 1 400 Kč

Na co je hoblovka

Hoblovky se užívají pro hrubší obrábění velkých rovinných ploch (vodorovných, svislých i šikmých), přímočarých drážek a vedení, velkých odlitků a výkovků.

Jak vybrat Hoblovku

Příkon menších hoblovek do 30 kg pro hobby kutily se pohybuje v rozmezí 1200 – 1800 W, který je dostačující pro běžné opracování menšího materiálu. Stacionární hoblovky pro profesionální využití disponují poté příkonem 2000 W a výše, přičemž ideální příkon se pohybuje okolo 2500 W.

Jak pouzivat Hoblovku

Materiál může být ke stolu přitlačován pružnými přítisky, do záběru válce se posouvá ručně. Na stejném principu pracuje protahovačka či tloušťkovačka. U ní je však materiál posouván do záběru válce mechanicky drážkovanými válečky, které jej přitlačují k nastavitelné desce naproti hoblovacímu válci.