Na co je dobrý skleník?
Kam umístit skleník na zahradě
Nejvíce světla i slunečních paprsků skleník zachytí, pokud je svou podélnou osou orientován severojižním směrem. Pokud však má sloužit především k přezimování rostlin, je důležité jeho osvětlení v zimě. Proto bývá vhodnější východozápadní orientace.
Kdy koupit skleník
Nejvhodnější doba ke koupi zahradního skleníku je buď těsně před začátkem jara, abyste mohli hned začít vysévat zeleninu a květiny na novou sezónu. Nebo naopak na konci podzimu, kdy potřebujete zazimovat některé druhy rostlin.
Jaký vybrat skleník
Abyste měli dostatečné zásoby zeleniny pro čtyřčlennou rodinu, měl by mít skleník velikost alespoň cca 8 m2. Pokud je vás méně nebo pokud využíváte skleník pouze pro pěstování květin, postačí vám menší rozměr. Na výšku by měl mít skleník alespoň 2 metry, abyste se v něm nemuseli hrbit.
Archiv
Jak udělat záhony ve skleníku
Záhony si důkladně rozměřte a vytvořte je buď po levé a pravé straně skleníku, nebo ve tvaru písmene U tak, aby mezi nimi vznikla ulička (ideálně o šířce alespoň 50 cm). Záhony by měly být v takové šířce, abyste pohodlně dosáhli na jejich konec.
Jak daleko musí být skleník od plotu
183/2006 Sb. (stavební zákon, §103 odst. 1a + §79, odst. 2, bod n), není nutné stavební povolení ani ohlášení pro: "skleník do 40 m2 zastavěné plochy a do 5 m výšky umístěný v odstupové vzdálenosti nejméně 2 m od hranice pozemku, bez podsklepení".
Kde má být skleník
Skleník má rád severojižní osu, ale i východnězápadní
Chcete-li ho využívat hlavně v době vegetačního období, případně si zde vypěstovat i několik druhů zeleniny, je ideální orientace sever–jih.
Jaká rajčata se hodí do skleníku
Do skleníku se hodí tzv. tyčková rajčata, protože rostou do výšky. Oproti tomu keříčková rajčata se rozrůstají do šířky a je pro ně vhodnější klasický záhon s dostatkem místa.
Kdy se má otevírat skleník
Některé jsou velmi citlivé na průvan. Denní doba větrání se liší podle toho, jaké je počasí právě je. V horkém létě klidně můžete skleník otevřít hned ráno, ale i když je na jaře nebo podzim přes den ještě velmi teplo, rána už budou chladnější. Proto je lepší větrat až později.
Jak zasklít skleník
Zasklení nechte na sklenářskou firmu, která zvolí vhodné sklo pro účely skleníku. Pro skleníky se používá především průsvitné rozptylové sklo o různých tloušťkách, nejčastěji 4 mm silné. Sklo se do konstrukce nalepuje pomocí silikonového tmelu. Tento tmel zároveň funguje jako ochrana před prasknutím skla.
Čím nahradit sklo ve skleníku
Výhody polykarbonátu na skleníky oproti sklu
U hodnota udává tepelnou prostupnost deskou, čím je nižší, tím méně tepla unikne. Z tabulky tedy vyplývá, že polykarbonát má výborné tepelně-izolační vlastnosti a navíc je oproti sklu mnohem lehčí.
Kdy šířit skleník
Oxid siřičitý je užitečný prvek v dezinfekci skleníků nebo foliovníků. Tento postup by měl být proveden okamžitě po skončení vegetačního období rostlin, ale ještě před likvidací samotné plodiny. Skleník by se měl sířit alespoň jednou za 12 měsíců.
Kde mohu postavit skleník
Skleník bez jakéhokoli povolení či územního řízení lze postavit do 40 m² zastavěné plochy a do 5 metrů výšky. Bazén má stejný limit velikosti plochy jako skleník. Obojí musí být umístěné v odstupové vzdálenosti nejméně 2 m od hranice pozemku. Jestliže plánujete stavbu větší, budete potřebovat územní souhlas.
Jak sázet do skleníku
Optimální je vysadit 2–3 rostliny na 1 m2 pěstební plochy a vyhradit jim celý „zadní“ záhon, kde budou mít poměrně dost prostoru. Můžete jim tam navíc udržovat vyšší vlhkost substrátu a tím, že budete větrat pouze přední část skleníku, budou mít i vyšší teplotu a vlhkost vzduchu.
Jak správně větrat skleník
Ideální je kombinovat větrání bočním a střešním oknem, což vytvoří takzvaný komínový efekt. Chladný vzduch přichází bočním oknem, a když se ohřeje, vystoupá střešním otvorem ven. Tak je zajištěna dokonalá cirkulace, výměna vzduchu. Zvláště v létě by se měl vzduch kompletně vyměnit i třikrát za hodinu.
Jak daleko sázet rajčata ve skleníku
Při pěstování ve skleníku nebo fóliovníku vysazujeme tyčková rajčata do sponu 100 x 50 cm, na venkovním stanovišti do sponu volnějšího, asi okolo 100 x 70 cm. Keříčkové odrůdy na venkovním stanovišti pěstujeme ve sponu okolo 70 x 50 cm.
Kdy dát do skleníku rajčata
Sazenice rajčat můžete vysadit do jarního skleníku o 3 – 4 týdny dříve než na vnější záhon. Skleník chrání rostliny před posledními jarními mrazíky, které často přicházejí v polovině května. Dřívější výsadba znamená dřívější sběr – a první vlastní rajčata jsou nejcennější.
Jaká vlhkost má být ve skleníku
Pro většinu rostlin prospívajících při teplotě 18-26 °C se optimální vlhkost prostředí pohybuje v rozmezí 60-70% RH. Zatímco při nízké vlhkosti může dojít k zasychání rostliny. Při vlhkosti blížící se 100% se v rostlině zvyšuje vnitřní tlak.
Jak často měnit hlínu ve skleníku
Do skleníku můžete přestěhovat truhlíkové rostliny. Je také ideální čas na výměnu půdy. Ta by měla ve skleníku proběhnout alespoň jednou za pět let. Pokud půdu letos neměníte, zapracujte do ní kompost.
Jak zrenovovat skleník
Očistěte profily od starých tmelů či silokonů. Případnou rez očistěte drátěným kartáčem a proveďte základní nátěr. Teď už zbývá vymyslet, jakou finálovou barvou chcete konstrukci natřít. Po vyschnutí máte v podstatě novou konstrukci za cca 600,- Kč.
Jaký polykarbonát do skleníku
Dvoustěnné polykarbonátové desky AkyVer® 2W (dříve S2F) v tloušťkách 4, 6 a 8 mm jsou nejjednodušší a nejpoužívanější typy dutinkových polykarbonátových desek používaných při stavbě polykarbonátového skleníku. Díky velkému prostupu světla se výborně hodí pro zasklení světlíků a pařenišť.
Jak dezinfikovat skleník
Osvědčeným prostředkem je dusíkaté vápno, které zničí nejen plísně, ale také vajíčka škůdců, semena plevelů, bakterie a spory hub. Navíc půdu obohatí o důležité složky – dusík a vápník. Před jeho použitím půdu zryjte a zbavte zbytků rostlin. Následně ho lehce zapravte do zeminy a důkladně prolijte.
Jak připravit skleník
V první řadě se zbavte všech rostlinných zbytků, které zde zůstaly ještě z předchozího léta. Odumřelá hmota v sobě může skrývat poměrně dost zárodků chorob a škůdců, které by vám mohly dělat problémy v nadcházející sezoně. Určitě se vyplatí i umytí a dezinfekce stěn skleníku, ať jsou ze skla, či polykarbonátu.
Jak velký skleník bez povolení
Skleník bez jakéhokoli povolení či územního řízení lze postavit do 40 m² zastavěné plochy a do 5 metrů výšky. Bazén má stejný limit velikosti plochy jako skleník. Obojí musí být umístěné v odstupové vzdálenosti nejméně 2 m od hranice pozemku. Jestliže plánujete stavbu větší, budete potřebovat územní souhlas.
Co už můžu dát do skleníku
Pro pěstování ve skleníku se hodí zejména košťálová a listová zelenina, jako jsou salát a kedlubny, a také lilkovité rostliny jako jsou rajčata, lilek a papriky. Pod sklem lze ale skvěle pěstovat i bylinky, jako je bazalka, řeřicha, nebo i okurky.
Jaká by měla být teplota ve skleníku
A jaké jsou optimální teploty ve skleníku V denních hodinách by se teplota ve skleníku měla ideálně pohybovat v rozmezí 20 až 26 °C, v noci mezi 15 až 20 °C. Samozřejmě, existují rostliny, kterým teplo vyhovuje více. U nich lze krátkodobě akceptovat i výrazně vyšší maximální teplotu, až 32 až 35 °C.