Čím pomazat mazanec?
Čím pomazat mazanec před pečením
Jak péct mazanec
Mazanec před pečením potřeme rozšlehaným žloutkem se lžící vody. Poté nakrojíme povrch do tvaru kříže a ještě posypeme plátky vyloupaných mandlí. Připravený mazanec vložíme do vyhřáté trouby, po chvíli teplotu zmírníme a mazanec pozvolna upečeme dozlatova.
Archiv
Jak potřít mazanec
Celým vejcem potírá mazanec i Marie Janků-Sandtnerová. Často se též mazance potírají rozšlehanými žloutky nebo máslem. Ať už mazanec potřete jakoukoliv uvedenou surovinou, bude fungovat jako lepidlo na následnou ozdobu.
Archiv
Kdy pomazat mazanec
Mazanec se pekl na Bílou sobotu a nosil se v neděli na Boží hod spolu s dalšími pokrmy (vejce, uzené maso apod.) do kostela k posvěcení=pomazání, odtud postupně název mazanec.
Archiv
Jak na mazanec aby nepraskl
Pokud máte přece jen obavy, aby vám mazanec nepraskl, doporučuje se před koncem pečení snížit teplotu o dalších 50 stupňů, přikrýt mazanec alobalem nebo mastným papírem a takto pomalu zapékat. Před dopečením zapíchněte do mazance špejli a vytáhněte. Pokud se na ni těsto nelepí, mazanec je hotový.
Archiv
Čím potřít mazanec aby se leskl
Hotový mazanec potřete rozpuštěným máslem smíchaným s trochou rumu. Mazanec se bude na povrchu krásně lesknout, bude křupavý a ještě bude krásně vonět. Po upečení nezapomeňte mazanec nechat vychladnout na mřížce, i to pomůže tomu, že si udrží svůj tvar.
Jak nastavit troubu na mazanec
Dvacet minut předem si rozehřejte troubu na teplotu 200 stupňů. Mazanec potřete žloutkem a vtiskněte do něj střídavě mandle po celé ploše. Pečte 5 minut na teplotu 200 stupňů, poté teplotu snižte na 150 stupňů a dopékejte asi hodinu. Míru propečení zkoušejte špejlí, těsto se nesmí lepit.
Co je potřeba na mazanec
Mazanec odedávna patří k Velikonocům. Je to bochánek vyrobený ze sladkého kynutého těsta, které je obdobné těstu na vánočku a zpravidla obsahuje: hladkou mouku, cukr, máslo, žloutky z vajíček, droždí, mléko, vanilkový cukr, rozinky, mandle, muškátový květ (na rozdíl od vánočky) a citronovou kůru.
Z jaké mouky se dělá mazanec
Na klasický mazanec, bez kterého si mnozí neumí Velikonoce vůbec představit, budete potřebovat: 230 g hladké mouky. 100 g polohrubé mouky. 1/2 kostky droždí
Proč praská mazanec v troubě
Popraskání ze strany: to když nenecháte těsto pořádně nakynout, spěcháte a dáte ho do trouby moc brzy. Popraskání na horní straně: to když nenecháte těsto pořádně nakynout, naříznete křížek moc nebo ho naříznete ještě před druhým kynutím.
Proč mi praskne mazanec
Popraskání ze strany: to když nenecháte těsto pořádně nakynout, spěcháte a dáte ho do trouby moc brzy. Popraskání na horní straně: to když nenecháte těsto pořádně nakynout, naříznete křížek moc nebo ho naříznete ještě před druhým kynutím.
Jak nechat kynout mazanec
Mazanec patří mezi hutná těsta, taková je ideální nechat kynout pomalu v chladu, odměnou vám pak bude nádherně nadýchaný a vláčný mazanec, který vydrží měkký i další dny. Důležité je také těsto důkladně propracovat. Kynout ale samozřejmě může i klasicky na teplém místě.
Proč mazanec praskne
Popraskání na horní straně: to když nenecháte těsto pořádně nakynout, naříznete křížek moc nebo ho naříznete ještě před druhým kynutím. Taky značí slabou mouku, která neudrží mazanec pohromadě, nebo nedostatečné propracování těsta.
Jak dlouho nechat kynout těsto na mazance
Dobře propracované těsto necháme kynout v teple asi 2 hodiny. Z těsta vytvoříme dva menší mazance, které dáme na plech vyložený pečícím papírem. Potřeme rozšlehaným vejcem a posypeme plátky mandlí a necháme ještě asi 20 minut kynout. Pečeme v troubě předehřáté na 160°C asi 45 minut.
Co se dává do mazance
Základ těsta tvoří hladká mouka (může být směs s polohrubou), cukr včetně vanilkového, máslo (může být i jiný tuk, např. hera), žloutky, droždí, mléko a pak spousty rozinek a sekaných loupaných mandlí. Přidáte-li místo mléka smetanu, vyplatí se omezit množství másla, aby těsto nebylo příliš tučné.