Čím nahradit gumu?

Čím nahradit gumu?

Jak vyrobit gumu na gumování

Od opravdu malého provedení na vygumování drobností až po gumu o velikosti klasické houbičky na nádobí. Dobrou zprávou je, že si můžete tento kouzelný vynález vytvořit i doma a to velice jednoduše. Stačí už reálnou houbičku na nádobí nechat nasáknout speciálním roztokem, který v ní zatuhne a kouzelná guma je na světě.

Jak se dělá guma

Pryž či guma je materiál, získávaný ze surového přírodního nebo syntetického (umělého) kaučuku přídavkem vhodného síťovadla a působením tepla; tento proces se obecně nazývá vulkanizace. Příměsemi pryže jsou saze, oxid železitý (Fe2O3) a křída. Relativní permitivita materiálu je 2,7.

Co je to pryže

Pryž je vulkanizovaný kaučuk. Kaučuky jsou pružné látky, získané buď přírodně (z mléčné šťávy – latexu – ze stromu kaučukovníku) nebo synteticky (základem je ropa). Vulkanizací je možné je převést na elastomer neboli pryž. Nejběžnější vulkanizace probíhá pomocí síry při teplotách 140-160 °C.

Kdo vymyslel gumu

V roce 1824 začal Thomas Hancock vyrábět z kaučuku umělou kůži (dnes používáme výraz „koženku“ nebo „veganskou kůži“). V roce 1852 vyrobil Charles Goodyear poprvé tvrdou gumu (ebonit) z kaučuku, který vulkanizoval pomocí síry.

Co je přírodní guma

Kaučuky jsou základní surovinou pro výrobu pryží označovaných i jako guma. Pryž vzniká z kaučuku vulkanizací, což je teplem a/nebo katalyzátory (urychlovači) podporovaná reakce vulkanizačního činidla (např. síry nebo sirných sloučenin).

Jaký je rozdíl mezi gumou a pryží

Od té doby se pryži lidově řečeno říká guma a lidé mohou mít pocit, že se jedná o dvě odlišné věci. Abychom si tedy odpověděli na naše původní otázky, tak mezi pryžovou podložkou a gumovou podložkou není žádný rozdíl. Není ani žádný rozdíl mezi označováním položek, jako například: pryžová dlažba vs.

Co to je kaučuk

Kaučuky jsou pružné látky, získané buď přírodně (z mléčné šťávy – latexu – ze stromu kaučukovníku) nebo synteticky (základem je ropa). Vulkanizací je možné je převést na elastomer neboli pryž. Nejběžnější vulkanizace probíhá pomocí síry při teplotách 140-160 °C.

Jak se vyrábí pneumatiky

Při výrobě moderních pneumatik osobních automobilů se použije až dvanáct různých kaučukových směsí. Textil. Textilní průmysl dodává základní materiály (viskózu, nylon, polyester a aramidová vlákna) pro výrobu kordů, které slouží jako vyztužení pneumatik.

Jak získat kaučuk

Z tropického stromu kaučukovníku brazilského (Hevea brasiliensis) se nařezáváním jeho kůry získává surový kaučuk (latex). Ten se upravuje srážením např. kyselinou mravenčí, pere vodou a suší na materiál zvaný krepa.

Co to je kaučuku

Kaučuky jsou pružné látky, získané buď přírodně (z mléčné šťávy – latexu – ze stromu kaučukovníku) nebo synteticky (základem je ropa). Vulkanizací je možné je převést na elastomer neboli pryž. Nejběžnější vulkanizace probíhá pomocí síry při teplotách 140-160 °C.

Kde se vyrábějí v ČR pneumatiky

Výroba automobilových pneumatik má v Česku dlouhou tradici, založenou už Baťovými závody. Dnešní Continental Barum v Otrokovicích jich chrlí ročně přes dvě desítky milionů. Jediný závod, jeden z největších svého druhu na světě, dělá z Česka pneumatikářskou velmoc.

Co je konstrukce pneumatiky

Každá pneumatika se skládá ze tří hlavních komponentů: pryž (80-85%), různá vlákna (12-15%) a ocelový kord (2-3%). Soudobá pneumatika je vlastně vyztužený pryžový kompozit, jehož základní strukturu si můžete prohlédnout na spodním obrázku.

Co je to přírodní kaučuk

Přírodní kaučuk

Z chemického hlediska jde o cis-1,4-polyisopren. Z tropického stromu kaučukovníku brazilského (Hevea brasiliensis) se nařezáváním jeho kůry získává surový kaučuk (latex). Ten se upravuje srážením např. kyselinou mravenčí, pere vodou a suší na materiál zvaný krepa.

Kdo vlastni Barum

Continental Barum
Zaměstnanci 4 289 (2021)
Mateřská společnost Continental AG
Majitelé Continental Holding France (70 %) Korso Industriebeteiligungsgesellschaft (30 %)
Identifikátory

Kdo vyrábí Barum

Dnes Barum vyrábí více než 21 milionů pneumatik ročně, patří společnosti Continental AG a je jednou z předních pneumatikářských společností v Evropě.

Co znamená R na pneumatice

R znamená, že má pneumatika radiální konstrukci. Tedy že vnitřní vlákna, kterými je „vystlaná“, směřují kolmo ke směru rotace.

Co je běhoun pneumatiky

Běhoun je horní vrstva pneumatiky, která se dotýká vozovky. Jeho úkolem je zajistit dostatečnou přilnavost, odolávat opotřebení a chránit vnitřní kostru před nárazy. Tato část je také opatřena jedním ze tří typů dezénů, neboli vzorkem.

Jak se vyrabi kaučuk

Z tropického stromu kaučukovníku brazilského (Hevea brasiliensis) se nařezáváním jeho kůry získává surový kaučuk (latex). Ten se upravuje srážením např. kyselinou mravenčí, pere vodou a suší na materiál zvaný krepa.

Kde se vyskytuje Isopren

Isopren se používá v chemickém průmyslu. Získává se především jako vedlejší produkt při krakování nafty či ropy. Z většiny získaného izoprenu se prostřednictvím polymerizace syntetizuje cis-1,4-polyisopren, což je látka, jež tvoří hlavní součást přírodního kaučuku.

Kde se vyrábí pneu Barum

Barum Bravuris se vyrábí v Rumunsku, ve Francii a v Malaysii, nicméně na původu nezáleží. Vyrábí se ze stejných materiálů a také stejnou technologií.

Kdo vyrábí Continental

Od roku 2008 je společnost součásti bavorské skupiny firmy Schaeffler Technologies AG & Co. KG vedené Maria-Elisabeth Schaefflerovou. Continental AG je činná také v Česku, a to hlavně ve výrobních provozech ve Frenštátě pod Radhoštěm, Otrokovicích a dalších městech.

Co znamená Barum

První nákladní pláště vyrobil Tomáš Baťa už v roce 1932. Velice rychle následovaly i osobní pláště a Baťova společnost dokázala v několika letech změnit poměry na československém trhu s pneumatikami. Značka Barum vznikla v roce 1948 po 2. světové válce spojením názvů podniků Baťa, Kudrnáč-Rubena a Matador/Mitas.

Kdo vlastní Continental

Continental

Continental AG
Výsledek hospodaření 2,9 mld. € (2016) 2,8 mld. € (2015)
Celková aktiva 36,2 mld. € (2016) 32,8 mld. € (2015)
Zaměstnanci 244 000
Majitelé IHO Verwaltungs (36,0 %) IHO Beteiligungs (10,0 %) BlackRock (3,2 %)

Co znamená H na pneumatice

Písmeno V je index rychlostní, v tomto případě je pneumatika homologována na rychlost 240 km/h. Nejčastěji se používají rychlostní indexy T (do 190 km/h), H (do 210 km/h), V (do 240 km/h), W (do 270 km/h), Y (do 300 km/h) a ZR (přes 240 km/h).

Co je XL u pneumatik

Obecně lze říci, že názvem XL se označují pneumatiky pro těžká užitková vozidla. Označení jednotlivých výrobců se však liší. Někdy se pneumatiky XL také označují jako „zesílené“ (RF nebo RFD), případně EL (z angl. „extra load“).