Čím je vymezeno území každé obce?
Co je území obce
Zákon vymezuje obec jako základní územní samosprávné společenství občanů, tvořící územní celek, který je vymezen hranicí. Každá část území ČR je tak součástí území některé obce, pokud nestanoví zákon jinak. Výjimku tvoří vojenské újezdy, kde samospráva není.
Archiv
Jak může vzniknout obec
Obec může vzniknout nově, a to buď sloučením dvou obcí, ne- bo oddělením části obce5. Po vzniku nové obce je nutno vyhlásit volby do jejího zastupitelstva. Dvě či více obcí se slučují na základě vzájemné dohody. Jinak je to, vzniká-li nová obec oddělením části dosavadní obce.
ArchivPodobné
Co musí mít městys
Nové znění § 3 zákona č.
Obec, která má alespoň 3000 obyvatel, je městem, pokud tak na návrh obce stanoví předseda Poslanecké sněmovny po vyjádření vlády. Obec je městysem, pokud tak na návrh obce stanoví předseda Poslanecké sněmovny po vyjádření vlády.
Jak rozdělit obec
Aby mohlo dojít k oddělení části obce, musí mít tato část nejméně 1000 občanů, a to ke dni rozhodování zastupitelstva obce o návrhu na vyhlášení místního referenda. Dle zákona o místním referendu se „občanem“ rozumí „oprávněná osoba“ (tedy každá osoba, která má právo volit do zastupitelstva obce).
Archiv
Co je obec a část obce
Obec se může dělit na části. Část obce je taková jednotka územního členění státu, která je jako část obce uvedena v úředním seznamu obcí a jejich částí, tj. ve Statistickém lexikonu obcí ve znění změn, evidovaných Ministerstvem vnitra. Správcem číselníku prvku Část obce díl 0060 je ČSÚ.
Kdo zřizuje obce
obecní úřad (magistrát statutárního města); obecní policie; zvláštní orgány obce – např. komise rady obce, které byl svěřen výkon přenesené působnosti.
Jak muze zaniknout obec
Obvyklým způsobem zániku obce je její sloučení s jinou obcí. Zánik obce z jiných důvodů, například v případě dlouhodobé ne usnášeníschopnosti, neexistence zastupitelstva obce nebo vylidnění obce, zákon o obcích neupravuje.
Jaký je rozdíl mezi vesnici a městysem
Městyse jsou zpravidla menší než města a větší než vesnice. Obce, které byly spádovým centrem pro okolní vsi, získávaly tento status od středověku. Titul obcím například poskytoval právo pořádat týdenní nebo dobytčí trhy.
Kdy se stane obec městem
V současnosti může být městem stanovená taková obec, která má alespoň 3000 obyvatel, pokud tak na žádost obce stanoví předseda Poslanecké sněmovny po vyjádření vlády.
Kdo stojí v čele obce
Navenek obec reprezentuje starosta, který stojí v čele obecního úřadu.
Jaký je rozdíl mezi obcí a vesnici
Obec poskytuje obyvatelům vesnice vybrané městské služby. Vesnice má vlastní (i když menší) samosprávu, dokonce může mít i vlastní policejní sbor. Vesnice musí mít minimálně 500 obyvatel a její celková rozloha nesmí přesahovat 13 km².
Co je přenesená působnost obce
Přenesenou působností rozumíme výkon státní správy, kterou stát přenesl na obce a jejíž rozsah vždy určují zákony. K přenesené působnosti obce dostávají příslušný finanční příspěvek od státu, který dle vyjádření starostů ve většině případů nepokrývá skutečné náklady.
Kdy končí rada obce
V souladu s ustanovením § 99 odst. 4 zákona o obcích, pokud se starosta či místostarosta vzdá své funkce (míněno funkce starosty či místostarosty) nebo z ní je odvolán, přestává být i členem rady obce.
Co obnáší práce zastupitele obce
Zastupitelstvo je nejvyšším orgánem obce, standardně tedy rozhoduje o převodech nemovitostí, schvaluje rozpočet, volí starostu, místostarostu či i členy rady, vydává obecně závazné vyhlášky, stanovuje odměny neuvolněným členům zastupitelstva, rozhoduje o spolupráci s jinými obcemi atd.
Jak vznikne městys
V encyklopediích se píše, že městys nebo také městečko je historický typ obcí stojících mezi městem a vsí, kterým bylo uděleno právo pořádat výroční a dobytčí trhy, čímž se lišily od vsí. Městyse musely mít městský charakter a musely zároveň plnit spádového městečka pro okolní vsi.
Kdy se vesnice stane městem
V současnosti může být dle zákona o obcích městem nově stanovena taková obec, která má alespoň 3 000 obyvatel, pokud tak (na žádost obce) stanoví předseda Poslanecké sněmovny po vyjádření vlády.
Jak vzniká městys
V encyklopediích se píše, že městys nebo také městečko je historický typ obcí stojících mezi městem a vsí, kterým bylo uděleno právo pořádat výroční a dobytčí trhy, čímž se lišily od vsí. Městyse musely mít městský charakter a musely zároveň plnit spádového městečka pro okolní vsi.
Proč žít na vesnici
Na vesnici totiž najdete mnohem levnější nemovitosti. A velmi snadno se stane, že to, co byste ve městě zaplatili za menší byt, tady zaplatíte za dům se zahradou. Výhodou je také blízkost přírody i to, že nebudete tolik utrácet jako ve městě plném nákupních center a obchodů.
Co je menší než vesnice
Ve středověku bylo synonymem vesnice, občas se do současné doby termín „osada“ používá i pro menší vesnice, které nejsou sídlem obce.
Co dělá obec s pověřeným obecním úřadem
Pověřený obecní úřad rozhoduje v prvním stupni ve správním řízení o právech a právem stanovených povinnostech fyzických a právnických osob, pokud zákon nestanoví jinak. Některé z pověřených obecních úřadů jsou zároveň i obecními úřady obcí s rozšířenou působností, z čehož vyplývají další působnosti státní správy.
Co je to samostatná a přenesená působnost obce
Samostatná působnost je samostatný výkon samosprávy u obcí nebo krajů. Jejím protikladem resp. doplňkem je přenesená působnost, kdy obce a kraje vykonávají státní správu, kterou na ně stát v určitém rozsahu přenesl.
Jak je volena rada obce
V souladu s ustanovením § 87 zákona o obcích je k platné volbě třeba souhlasu nadpoloviční většiny všech členů zastupitelstva obce (tedy nikoliv jen většiny přítomných). Způsob volby není zákonem blíže upraven, je tak na vůli za- stupitelstva obce, zda volba bude provedena aklamačně či tajně.
Co dělá místostarosta
Místostarosta, kterého určí zastupitelstvo obce, zastupuje starostu v době jeho nepřítomnosti nebo v době, kdy starosta nevykonává funkci. Místostarosta je tím, kdo společně se starostou podepisuje právní předpisy obce. Starosta má právo užívat při významných příležitostech a občanských obřadech závěsný odznak.
Kdo platí zastupitelé
Odměňování zastupitelů má ve své kompetenci výhradně zastupitelstvo obce. Ze zákona mají nárok na finanční odměnu měsíčně vyplácenou z prostředků obce uvolnění členové zastupitel- stva a neuvolnění starostové.
Kdo nemůže být zastupitel
Zastupitelem obce by tak neměl být zaměstnanec obce zařazený do obecního úřadu téže obce či obce, která vykonává působnosti vůči této obci (např. ORP), krajského úřadu nebo finančního úřadu. O slučitelnosti či neslučitelnosti funkcí však rozhoduje primárně zastupitelstvo dané obce.