Který český vědec dostal jako jediný stejnou cenu za chemii?

Který český vědec dostal jako jediný stejnou cenu za chemii?

Který český spisovatel a ve kterém roce Nobelovu cenu získal

Jediným Čechem, kterému byla Nobelova cena za literaturu udělena, je básník, spisovatel, novinář a překladatel Jaroslav Seifert. Stalo se tak v roce 1984. Seifertův zdravotní stav v té době již nebyl dobrý a sám si cenu převzít nemohl, proto ji za něj z rukou švédského krále převzala jeho dcera Jana.

Jaký český spisovatel získal Nobelovu cenu

Tím jediným českým laureátem Nobelovy ceny za literaturu je Jaroslav Seifert.

Jak se jmenoval první český držitel Nobelovy ceny Kdy a za co ji získal

Objevitelem této významné analytické metody byl Jaroslav Heyrovský, který zemřel 27. března 1967. Za svůj objev, jenž měl velký vliv na vývoj elektroanalytické chemie ve dvacátém století, získal profesor Heyrovský také jako první Čech v roce 1959 Nobelovu cenu za chemii. Dožil se 76 let.
Archiv

Kdo dostal Nobelovu cenu za chemii

Držitelé Nobelovy ceny za chemii

Rok Jméno
2019 John B. Goodenough, M. Stanley Whittingham, Akira Jošino
2020 Emmanuelle Charpentierová a Jennifer Doudnaová
2021 Benjamin List a David MacMillan
2022 Carolyn R. Bertozziová, Morten Meldal, K. Barry Sharpless

Kteří Češi dostali Nobelovu cenu

Do Československa dodneška putovaly Nobelovy ceny pouze dvě: za chemii ji roku 1959 obdržel Jaroslav Heyrovský a za literaturu v roce1986 Jaroslav Seifert.

Za co dostal Seifert Nobelovu cenu

Je jediným českým nositelem Nobelovy ceny za literaturu (10. prosince 1984), kterou získal za „poezii, která svěží smyslovostí a mimořádnou vynalézavostí podává osvobozující obraz lidské nezdolnosti a mnohotvárnosti“.

Který spisovatel odmítl Nobelovu cenu za literaturu v roce 1964

Za Sartrem, jenž v roce 1964 odmítl Nobelovu cenu za literaturu, stojí nepřehlédnutelné dílo, ale i stejně nepřehlédnutelný a často kritizovaný politický aktivismus. Nobelovu cenu odmítl s odůvodněním, že nikdy nepřijal žádné oficiální vyznamenání, a věří, že spisovatel nesmí dopustit, aby se z něj stala instituce.

Kdo dostal Nobelovu cenu za literaturu 1984

Básník Jaroslav Seifert byl na Nobelovu cenu za literaturu navržen šestkrát a v roce 1984 ji na sedmý pokus skutečně získal.

Kdo dostal Nobelovu cenu za literaturu

Za tu dobu ji obdržel jediný Čech, který se shodou okolností narodil ve stejném roce, kdy se Nobelova cena udělovala poprvé. Tím jediným českým laureátem Nobelovy ceny za literaturu je Jaroslav Seifert.

Kdo dostal 2 Nobelovy ceny

Pět osobností získalo dvě Nobelovy ceny: Marie Curie-Skłodowská – za fyziku, 1903 a za chemii, 1911. Linus Pauling – za chemii, 1954 a za mír, 1962. John Bardeen – za fyziku, 1956, 1972.

Kdo má dvě Nobelovy ceny

Pět osobností získalo dvě Nobelovy ceny: Marie Curie-Skłodowská – za fyziku, 1903 a za chemii, 1911. Linus Pauling – za chemii, 1954 a za mír, 1962. John Bardeen – za fyziku, 1956, 1972.

Kdo má nejvice Nobelovych cen

V absolutních číslech (do nichž jsou započítáni vědci podle jejich občanství v době ocenění, nikoli podle rodiště) vedou Spojené státy (269) s velkým náskokem před Velkou Británií (89), Německem (69) a Francií (31).

Za jaké dílo získal Seifert Nobelovu cenu

Město v slzách, Samá láska, Šel malíř chudě do světa, Píseň o Viktorce, Maminka a Chlapec a hvězdy – to je jen část básnických sbírek Jaroslava Seiferta (23.

Kteří Češi získali Nobelovu cenu a za co

Do Československa dodneška putovaly Nobelovy ceny pouze dvě: za chemii ji roku 1959 obdržel Jaroslav Heyrovský a za literaturu v roce1986 Jaroslav Seifert. Je to tedy chudá bilance ve srovnání s početně stejně velkými zeměmi.

Kdo dostal Nobelovu cenu za ekonomii

Držitelé Nobelovy ceny za ekonomii

Rok Jméno
2018 Paul Romer
2019 Abhijit Banerjee (USA), Esther Duflo (Francie) a Michael Kremer (USA)
2020 Paul Milgrom, Robert B. Wilson
2021 David Card (Kanada/USA)

Jakou cenu dostal J Seifert

V roce 1984 získal jako vůbec první český spisovatel Nobelovu cenu za literaturu, a to za „poezii, která svěží smyslovostí a mimořádnou vynalézavostí podává osvobozující obraz lidské nezdolnosti a mnohotvárnosti“.

Kdo dostal Nobelovu cenu za mír

1901–1910

Rok Jméno Stát / Sídlo
1903 William Randal Cremer Spojené království
1904 Ústav pro mezinárodní právo Gent, Belgie
1905 Bertha von Suttnerová Rakousko-Uhersko
1906 Theodore Roosevelt USA

Za co se udělují Nobelovy ceny

Nobelova cena za chemii – udělována švédskou Královskou akademií věd. Nobelova cena za fyziologii nebo lékařství – udělována institutem Karolinska. Nobelova cena za literaturu – udělována Švédskou akademií Nobelova cena za mír – udělována komisí norského parlamentu.

Kdo obdržel Nobelovu cenu v roce 1901

Prvními laureáty Nobelovy ceny za mír byli v roce 1901 zakladatel Červeného kříže Henry Dunant a tehdejší přední světový pacifista Frédéric Passy.