Která Beruška kouše?

Která Beruška kouše?

Které berušky koušou

Slunéčko sedmitečné (Coccinella septempunctata) je u nás velmi dobře známý brouk, pro naše zahrádky velmi prospěšný. Dospělci i larvy totiž požírají mšice a červky, kteří tvoří pro rostliny problém. Domácky ho nazýváme beruškou, sluníčkem nebo berunkou. Jde o nejrozšířenější slunéčko v Evropě.
Archiv

Kde hledat berušky

Ideálně je to místo v zahradě, které není úplně udržované, například kousek zahrady s různým roštím, kameny, travou, kousky kůry apod. Takovéto místo představuje přirozený úkryt pro berušky, kde mohou v klidu přezimovat.

Kde jsou berušky v zimě

V přírodě zimují slunéčka dvoutečná hlavně pod kůrou a v dutinách velkých nápadných stromů. Jiné druhy slunéček se rády slétávají na vrcholech kopců a tam zalézají do trsů trávy či do štěrbin skal.

Jak se zbavit Berusek doma

Ideálně byste je měli ven vysypat za chladnějšího počasí, aby se nevracely. Pro ty, kteří se s beruškami nehodlají mazlit, je řešením sprej proti hmyzu, který je zahubí, anebo vysavač. Při nízkém výkonu mohou slunéčka akci přežít – stačí je pak pouze vysypat ven.

Co dělá černá beruška

Má vysokou rozmnožovací schopnost – samičky za svůj život nakladou až dva tisíce vajíček. Larvy i polymorfní kukly jsou zbarveny převážně černě s oranžovým podkladem. Živí se zejména mšicemi. Na podzim však mohou okusovat zralé ovoce, a způsobovat tak zemědělské škody.

Co dělají berušky v zimě

Zalézají do nejrůznějších škvír a skulin v kamenech a pod nimi. Zimují ve dřevě a pod kůrou, pod mechem i starou trávou. Na lákavá místa se často slétají ve velkém počtu, přitahují je vyvýšené kopce či osaměle rostoucí stromy, nebo se naopak zavrtávají do podrostu.

Jak dlouho žijí berušky

V průměru je to 30 – 60 dní. Nová beruška je jasně červená, zatímco starší jedinci, kteří již přezimovali, jsou tmavší, až do hněda. Mladá slunéčka přezimují, teprve druhým rokem se rozmnoží a ještě v létě jejich život končí. Spolu s nejhojnějším slunéčkem sedmitečným u nás žije osmdesát druhů slunéček!

Jak nalákat berušky do zahrady

Chcete-li přilákat berušky do své zahrady, můžete využít některé bylinky, které mají na ně přitažlivý účinek. Kopr a fenykl jsou dvě takové rostliny. Vysaďte tedy v zahradě kopr nebo fenykl a pozorujte, jak se na nich objevují slunéčka sedmitečná.

Jak zabít berušky

Ideálně byste je měli ven vysypat za chladnějšího počasí, aby se nevracely. Pro ty, kteří se s beruškami nehodlají mazlit, je řešením sprej proti hmyzu, který je zahubí, anebo vysavač. Při nízkém výkonu mohou slunéčka akci přežít – stačí je pak pouze vysypat ven.

Co odpuzuje berušky

Jako přírodní repelent proti beruškám slouží například máta peprná. "Mentol je přirozeným odpuzovačem hmyzu," tvrdí Čagánek. Dále doporučuje listy z ořešáku královského, jejichž aroma se broukům také nelíbí. Máte-li tedy v plánu vyrazit na vlašské ořechy, přidejte do košíčku k plodům i listy.

Jak odpudit berušky

V domácnostech proto zakročte jednoduchou cestou. Slunéčka vysajte vysavačem a vyneste ven, odpudit je můžete i použitím přípravků s obsahem octa při mytí oken nebo je vymést na lopatku a vynést ven. Pozor! Asijská slunéčka vylučují při dotyku toxiny, které mohou podráždit kůži.

Co jedí berušky

Berušky se kromě mšic živí i pylem rostlin.

Jejich výskyt v zahradě podpoříme vysazováním různých kvetoucích rostlin, na kterých se častěji objevují, například fenyklu, kmínu, koriandru, kopru, řebříčku, pažitky či limonky. Naučíme se poznat vzhled larvy berušky, která se dospělci nepodobá, abychom ji omylem neničili.

Čím je užitečná Beruška

Berušky navíc kladou svá vajíčka záměrně tam, kde budou mít vylíhlé larvy co nejvíce potravy, tedy na mšicemi napadené rostliny. Larvy jsou ještě zdatnějšími pomocníky v likvidaci savého hmyzu než dospělí brouci. Od vylíhnutí do zakuklení spořádají až neuvěřitelných 3000 mšic!

Co přitahuje berušky

Zdá se být dobrým řešením využít skutečnosti, že berušky přitahují bílé a žluté květy . Pravděpodobně jsou tyto barvy pro ně z nějakého důvodu atraktivní. Proto stojí za to zasít a vysadit žluté květy, nechte v zahradě růst někdy žlutě kvetoucí pampelišky, dobrý nápad je také květinová louka.

Čím se živí berušky

Berušky se kromě mšic živí i pylem rostlin.

Jejich výskyt v zahradě podpoříme vysazováním různých kvetoucích rostlin, na kterých se častěji objevují, například fenyklu, kmínu, koriandru, kopru, řebříčku, pažitky či limonky.

Co mají rádi berusky

Slunéčko sedmitečné (Coccinella septempunctata)

Berušky požírají hlavně mšice, červce a svilušky. Už jako larvy – toto stádium trvá 30 až 60 dní – jsou schopny zlikvidovat až 800 mšic. Za celý jejich život pak toto číslo může dosáhnout až 4 000.

Jak vypadá larva berušky

Jsou-li krátká a nitkovitá, máte před sebou berušku. Naopak delší a masivnější tykadla jsou typickým znakem mandelinky. Larvy slunéček jsou protáhlé, šedomodré až černé se světlými skvrnami (oproti tomu larvy obávané mandelinky bramborové jsou spíše obtloustlejší, oranžovo-červené a s černými skvrnami).

Co Papají berušky

Slunéčko sedmitečné je velmi rozšířeným druhem žijícím téměř všude, kde se vyskytují mšice a červci, jimiž se živí jak larvy, tak dospělí jedinci. Je považováno za užitečný druh efektivně likvidující výše zmíněné škůdce (jedna larva zkonzumuje během svého vývoje až přes 600 mšic).

Kdy se líhnou berušky

Samička na jaře volně naklade vajíčka do štěrbin nebo na spodní strany listů. Larvy se vylíhnou zhruba po týdnu a zakuklí se v závislosti na teplotě tak 30–60 dnů (čím tepleji, tím je vývoj rychlejší).