Kteří Češi získali Nobelovu cenu a za co?

Kteří Češi získali Nobelovu cenu a za co?

Který český vědec obdržel Nobelovu cenu

Jaroslav Heyrovský (20. prosince 1890 Praha – Staré Město – 27. března 1967 Praha-Smíchov) byl český fyzikální chemik, objevitel a zakladatel polarografie a nositel Nobelovy ceny za chemii z roku 1959.

Který Čech získal jako první Nobelovu cenu

Prvním držitelem Nobelovy ceny české národnosti byl Jaroslav Heyrovský (1890–1967), fyzikální chemik, objevitel a zakladatel polarografie. Cenu za chemii získal roku 1959 a jeho dílo připomíná například Expozice historie Univerzity Karlovy v Praze.
Archiv

Který Čech získal Nobelovu cenu za literaturu

Od roku 1901 se uděluje Nobelova cena za literaturu. Za tu dobu ji obdržel jediný Čech, který se shodou okolností narodil ve stejném roce, kdy se Nobelova cena udělovala poprvé. Tím jediným českým laureátem Nobelovy ceny za literaturu je Jaroslav Seifert.
Archiv

Kdo má Nobelovu cenu za literaturu

2011–20202011 – Tomas Tranströmer (Švédsko)2012 – Mo Jen (Čína)2013 – Alice Munroová (Kanada)2014 – Patrick Modiano (Francie)2015 – Světlana Alexijevičová (Bělorusko)2016 – Bob Dylan (USA)2017 – Kazuo Ishiguro (Spojené království)2018 – Olga Tokarczuková (Polsko), cena byla udělena v roce 2019.

Za který obor získal Jaroslav Heyrovský Nobelovu cenu v roce 1959

Za svůj objev, jenž měl velký vliv na vývoj elektroanalytické chemie ve dvacátém století, získal profesor Heyrovský také jako první Čech v roce 1959 Nobelovu cenu za chemii.

Za co dostal Seifert Nobelovu cenu

Je jediným českým nositelem Nobelovy ceny za literaturu (10. prosince 1984), kterou získal za „poezii, která svěží smyslovostí a mimořádnou vynalézavostí podává osvobozující obraz lidské nezdolnosti a mnohotvárnosti“.

Kteří Češi mají Nobelovu cenu

Do Československa dodneška putovaly Nobelovy ceny pouze dvě: za chemii ji roku 1959 obdržel Jaroslav Heyrovský a za literaturu v roce1986 Jaroslav Seifert.

Kdo má nejvice Nobelovych cen

V absolutních číslech (do nichž jsou započítáni vědci podle jejich občanství v době ocenění, nikoli podle rodiště) vedou Spojené státy (269) s velkým náskokem před Velkou Británií (89), Německem (69) a Francií (31).

Kdo získal v roce 1953 Nobelovu cenu za literaturu

Překvapivým laureátem Nobelovy ceny za literaturu z roku 1953 byl britský válečný premiér Winston Churchill, díky svým pamětem a plamenným proslovům. Naopak nikdy nezískal cenu míru. Francouzský spisovatel Jean-Paul Sartre pro změnu cenu v roce 1964 odmítl, protože nepřijímal žádné oficiální pocty.

Jak se jmenoval první český držitel Nobelovy ceny Kdy a za co ji získal

Objevitelem této významné analytické metody byl Jaroslav Heyrovský, který zemřel 27. března 1967. Za svůj objev, jenž měl velký vliv na vývoj elektroanalytické chemie ve dvacátém století, získal profesor Heyrovský také jako první Čech v roce 1959 Nobelovu cenu za chemii. Dožil se 76 let.

Kdy se narodil Jaroslav Heyrovský

20. prosince 1890, PrahaJaroslav Heyrovský / Datum narození

Kdo napsal sbírku básní maminka

Jaroslav Seifert, který za své dílo v roce 1984 obdržel Nobelovou cenu za literaturu, patří k nejvýznamnějším českým básníkům. Výjimečné místo v jeho tvořbě patří zejména útlé básnické sbírce nazvané jednoduše Maminka, která oslovila nejednu generaci.

Kde zemřel Seifert

10. ledna 1986, PrahaJaroslav Seifert / Úmrtí

Kdo dostal 2 Nobelovy ceny

Pět osobností získalo dvě Nobelovy ceny: Marie Curie-Skłodowská – za fyziku, 1903 a za chemii, 1911. Linus Pauling – za chemii, 1954 a za mír, 1962. John Bardeen – za fyziku, 1956, 1972.

V jakých oborech se uděluje Nobelova cena

V současné době se uděluje v následujících oborech: fyzika, chemie, fyziologie a medicína, literatura, mír; dále se také uděluje Cena Švédské národní banky za rozvoj ekonomické vědy na památku Alfreda Nobela, běžně označovaná jako „Nobelova cena za ekonomii“, která však není skutečnou Nobelovou cenou (viz níže).

Za co dostal Hemingway Nobelovu cenu

V roce 1954 dostal Nobelovu cenu za své asi nejznámější dílo Stařec a moře.

Kde se narodil Seifert

23. září 1901, Žižkov, PrahaJaroslav Seifert / Datum narození

Kde žil Seifert

PrahaJaroslav Seifert / Místa bydliště

Kdy vyšla maminka

Po několikaleté vynucené odmlce vyšla Seifertovi sbírka Maminka (1954), která se řadí ke klenotům české poezie.

Kdo dostal Nobelovu cenu za ekonomii

Držitelé Nobelovy ceny za ekonomii

Rok Jméno
2018 Paul Romer
2019 Abhijit Banerjee (USA), Esther Duflo (Francie) a Michael Kremer (USA)
2020 Paul Milgrom, Robert B. Wilson
2021 David Card (Kanada/USA)

Co obsahuje Nobelova cena

Nobelova cena je udělována na základě závěti Alfreda Nobela od roku 1901. Cena se skládá z medaile, osobního diplomu a peněžité prémie, která je vyplácena z úroků z částky, kterou věnoval Alfred Nobel.

Jak získat Nobelovu cenu

Nejsnazší způsob, jak se člověk může dostat k Nobelově ceně, je – koupit si ji, napsala agentura AFP. Za 114 let od doby, kdy se Nobelovy ceny rozdávaly poprvé, byly uděleny 889krát za průkopnickou práci na poli míru, literatury, lékařství, fyziky, chemie, a od roku 1969 také v oblasti ekonomie.

Kde žil Hemingway

PařížChicago1920–1921TorontoKey WestOak Park
Ernest Hemingway/Místa bydliště

Jak dlouho byl Stařeč na moři

Děj novely se odehrává v rybářské vesničce na kubánském pobřeží nedaleko Havany. Hlavní postavou je starý rybář Santiago, který už po celých 84 dní nic nechytil. Přátelí se s Manolinem, se kterým dříve jezdil lovit a učil ho, jak chytat ryby. Rodiče mu ale zakázali se starcem jezdit, protože už dlouho nic nechytil.

Jak vypadá Nobelova cena

Nobelova cena je udělována na základě závěti Alfreda Nobela od roku 1901. Cena se skládá z medaile, osobního diplomu a peněžité prémie, která je vyplácena z úroků z částky, kterou věnoval Alfred Nobel.