Kdy vyměnit pneumatiky za zimní?

Kdy vyměnit pneumatiky za zimní?

Po jaké době vyměnit pneumatiky

Pokud chcete stručnou odpověď, pak dle zákona je povinnost mít na vozidle zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do 31. března. Pokud chcete mít jistotu, přezujte na letní pneu začátkem dubna 2023.
Archiv

Jak často měnit zimní pneumatiky

JAK DLOUHO VYDRŽÍ PNEU A ZA JAK DLOUHO SE SJEDE PNEUMATIKA Maximální stáří letních pneu i zimních pneumatik se uvádí jako 10 let od data jejich výroby. Po uplynutí této doby ztrácí pneumatiky své jízdní vlastnosti a je vhodné je vyměnit za nové.
Archiv

Kde jsou povinné zimní pneumatiky

Zimní pneumatiky jsou v ČR povinné od 1.11 do 31.3 pokud na silnici leží souvislá vrstva sněhu, ledu nebo námraza. Dále pokud lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na silnici během jízdy může souvislá vrstva sněhu, ledu nebo námra vyskytovat.

Jak se poznají zimní pneumatiky

Označení zimních pneumatik

Zimní pneumatiky bezpečně poznáme podle značky 3PMSF (Three Peak Mountain Snowflake), které se často přezdívá „alpský symbol“. Alternativně mohou být označeny jako M+S (Mud + Snow / Bláto + Sníh).

Jak dlouho lze skladovat pneumatiky

Datum výroby: obecně se doporučuje nepoužívat pneumatiky starší než 10 let. Pneumatiky starší než 10 let se zhoršují i při správném skladování.

Jak se pozná stáří pneumatiky

Najdete ho na bočnici pláště v podobě až 12místného kódu. Poslední čtyřčíslí označuje stáří pneumatiky, první dvě čísla znamenají týden a poslední dvě rok výroby.

Jak poznat jak je stará pneumatika

Značení pneumatik a DOT pneumatiky na bočniciPrvní dvě číslice značí týden výroby.Druhá dvojice označuje rok výroby pneumatiky.Například pneumatika s označením DOT 0319 byla vyrobena ve třetím týdnu roku 2019.

Které pneumatiky vydrží nejdéle

Tuhle situaci zná až příliš dobře spousta řidičů. Koupíte nové pneumatiky a jezdí se na nich naprosto skvěle… jenže stačí sjet první 2 milimetry a už cítíte, že to na mokru není ono. Řešení představuje technologie EverGrip od francouzského výrobce Michelin.

Kdy je povinná zimní výbava

Povinná zimní výbava vozidla je dle Zákona o silničním provozu povinnost mít na vozidle od 1. listopadu do 31. března zimní pneumatiky na celém území ČR, v případě souvislé sněhové vrstvy na vozovce nebo ledu či námrazy.

Jaká je povinná zimní výbava

Pod povinnou zimní výbavou vozidla je dle Zákona o silničním provozu povinnost mít na automobilu od 1. listopadu do 31. března zimní pneumatiky na celém území ČR, pokud se nachází na vozovce souvislá vrstva sněhu, ledu či námraza, nebo lze tyto jevy vzhledem ke klimatickým podmínkám předpokládat.

Jaký rozměr pneu na zimu

Jízdní vlastnosti na sněhu

Pneumatika se tak do sněhu může zabořit, čímž získává větší oporu i stabilitu. Vlastně proto nepřekvapí, že nejlepší akcelerace i čas na kolo byly naměřeny na pneumatikách o rozměru 205/55 R16. Nicméně alternativy o rozměrech 225/45 R17 a 225/40 R18 nezůstaly příliš pozadu.

Jak poznat letni a zimní gumy

Na první pohled letní pneumatiky poznáte od zimních díky chybějícímu symbolu „sněhové vločky na hoře“ vytlačeného na boční stěně pneumatiky. Dále také mají letní pneumatiky podstatně méně drážek, ale zároveň v běhounu mají speciálně navržené proužky, které minimalizují riziko vzniku aquaplaningu.

Jak skladovat pneu bez disku

Pneumatiky bez ráfků je ideální skladovat vestoje vedle sebe, ideálně ve stojanu. Nikdy je nepokládejte na sebe, ani je nezavěšujte. Vystavili byste je riziku deformace.

Jak staré mohou být pneumatiky na autě

S tím víceméně souhlasí i americké automobilky, GM, Ford i Chrysler doporučují svým zákazníkům, aby měnili pneumatiky nejdéle po šesti letech, bez ohledu na jejich stav. Naproti tomu RMA trvá na tom, že životnost plášťů ovlivňuje zejména způsob jejich údržby, skladování i způsob používání, zatímco věk už méně.

Co to je dot

Kód DOT najdete na pneumatikách a pomůže Vám odhalit skutečné stáří dané pneumatiky. Zkratka DOT na Vašich pneumatikách znamená, že pneumatika vyhovuje všem platným bezpečnostním normám, které stanovuje americké Ministerstvo dopravy (DOT = U.S. Department of Transportation).

Jaký má být vzorek na zimních pneumatikách

Při jízdě na sněhu a ledu v zimním období musí mít dezén minimálně 4 mm, v letním provozu je pak minimum 1,6 mm.

Jak prohazovat pneumatiky

Neuvážené prohazování pozice pneumatiky – Před sundáním pneumatik je vhodné pneumatiky označit tak, abyste si zapamatovali, kam které kolo patří. Životnost pneumatik totiž prodloužíme, pravidelným prohazováním jejich pozic. Nejčastějším způsobme přehazování je prohození předních pneumatik za zadní.

Co je zimní pneumatika

Zimní pneumatiky jsou vyvinuty speciálně pro bezpečnou jízdu při teplotách pod 7 °C, ať už je vozovka pokrytá sněhem, nebo nikoliv. Jsou rozpoznatelné podle speciálního značení M+S and/or 3PMSF, které se nachází na bočnici pneumatiky.

Jak si přezout auto

Utahujte jen momentovým klíčem

Na nasazeném kole je zatočte nejdříve ručně. Poté pokračujte klíčem a jen mírnou silou. Je důležité střídavě utahovat protilehlé šrouby, aby kola neseděla nakřivo. Na zemi je dotáhněte momentovým klíčem na hodnotu stanovenou výrobcem auta.

Jaká je platnost značky zimní výbava

Kdy platí tato značka Tato dopravní značka platí od 1. listopadu do 30. dubna.

Jak vybrat zimní gumy

Zimní pneumatiku lze jednoduše poznat podle obrázku vločky na bočnici, popřípadě pomocí označení M+S. Kromě toho můžete na první pohled určit zimní pneumatiku pohledem na dezén, který disponuje četnými drážkami a hustým prořezáním. Tyto drážky se pak mohou snadno „zakousnout“ do sněhu, což zaručuje lepší přilnavost.

Jak se počítá Rozměr pneumatik

Celková výška a obvod pneumatiky

Výška pneumatiky je hodnota, kterou zjistíme jednoduše sečtením jejího vnitřního průměru a dvojnásobku výšky profilu. V případě výše uvedené pneumatiky 235/55 R18 je to d = 457 mm (18” v milimetrech) + 2 × 129,25 mm (55 % z šířky pneumatiky 235 mm).

Co to znamená M S

M+S je zkratka pro Mud+Snow (bahno a sníh), která označuje, že pneumatiky jsou vhodné pro užití v zimě (hrotované nebo nehrotované zimní pneumatiky). Oficiální značení zimních pneumatik je symbol sněhové vločky, který je rovněž známý jako 3PMSF značení.

Co znamená bílá tečka na pneumatice

Umístění ventilu (montážní informace, často má charakter a formu závisející na dohodě mezi výrobcem pneumatiky a automobilovým výrobce, který kupuje větší množství pneumatik do svého modelu vozidla) Pozitivní výsledek při kontrole kvalit (bílá tečka s černým prostředkem)

Co se starymi koly od auta

Výrobce má povinnost zřídit veřejné místo zpětného odběru v každé obci, která o to projeví zájem, pokud už daný výrobce ve vzdálenosti do 10 km od ní již nezřídil místo zpětného odběru. Místy zpětného odběru mohou být jak pneuservisy, autoservisy, rovněž ale i obecní sběrné dvory.