Kdy sklízet tuřín?

Kdy sklízet tuřín?

Jak dlouho se vaří tuřín

Tuřín nakrájíme na středně velké kostky a přidáme ho k cibuli. Zalijeme vývarem, dochutíme solí a pepřem a vaříme zhruba hodinu.

Jak uchovat tuřín

Jak tuřín uskladnit

Nejlepším uskladněním je krecht (jako u ostatní podobné zeleniny). Jámy pro tuřín vykopejte asi 10 až 15 cm hluboké, bulvy poskládejte do pyramidy a zakryjte slámou. Menší množství se dá skladovat ve sklepě, ale musí zde být chladno.
Archiv

Jak chutná tuřín

Chuťově je tuřín trochu nasládlý a pepřový. Na půdu a živiny tuřín není náročný, dobře se mu daří i v chladnějších oblastech, je mrazuvzdorný.

Jak zpracovat tuřín

Tuřín můžete nakládat nakyselo, použít do receptů jako brambory, vařit, zapékat, plnit, upravovat jako zelí nebo kombinovat s masem, houbami i zeleninou. Výborné jsou tuřínové hranolky osmahnuté na oleji, dušený tuřín jako příloha k masu nebo polévka „dumlíkačka“. Z tuřínu se dokonce vyrábí velmi aromatické víno.

Co je to tuřín

Tuřín (Brassica napus subsp. napobrassica), též brukev řepka tuřín nebo lidově kolník, kvak či dumlík, je dvouletá rostlina, která v prvém roce vytvoří nadzemní bulvu a ve druhém vykvete a uzrají semena.

Jak se vaří zelenina

Vodu v hrnci přiveďte k varu. Do vařící vody vhoďte zeleninu a nechte bublat 30 vteřin až minutu. Poté zeleninu vyndejte a vhoďte do misky s ledem, aby se přestala hned vařit a zchladila se. Tak zachováte v zelenině potřebné živiny.

Jak vypadá tuřín

Jde o kořenovou zeleninu, často zaměňovanou s vodnicí. Na rozdíl od ní je ale spíše nazelenalý s fialovým okrajem a má oranžově nažloutlou dřeň. Existuje však celá řada vyšlechtěných odrůd, setkat se tak můžete s tuříny s červenou, bílou či zelenou slupkou.

Co je tuřín po slovensky

Tuřín neboli brukev řepka (někdy je označován jako kolník, na Slovensku kvaka) patří mezi kořenovou zeleninu a je křížencem mezi vodnicí a hlávkovým zelím.

Na co je tuřín

Tuřín je výborná a hlavně léčivá plodina, která čistí krev, léčí choroby zažívacího ústrojí, zlomeniny či osteoporózu. Šrám na historii tuřínu bohužel udělala II. světová válka, kdy tato levná (krmná) plodina bývala často jedinou stravou v koncentračních táborech.

Kde je tuřín

Turín

Turín Torino
Souřadnice 45°4′ s. š., 7°42′ v. d.
Nadmořská výška 240 m n. m.
Stát Itálie
Region Piemont

Kde se dá koupit tuřín

Tuřín: jemná zelenina | Kaufland.

Jak dlouho se vaří cibule

Postup přípravy receptu

** Dvě oloupané cibule pokrájíme, dáme do kastrolku, zalijeme půllitrem vody a přivedeme k varu. Na mírném plameni vaříme 10-15 minut.

Jak dlouho se vaří paprika

Čerstvé a pevné plody různobarevných paprik nejdříve důkladně omyjeme, rozřízneme napůl, zbavíme semínek a celého středu. Papriky vložíme pod gril (můžeme potřít troškou oleje) slupkou nahoru a grilujeme, dokud slupka neztmavne a netvoří „puchýřky". Mělo by stačit deset minut.

Co je Dumlik

Před rozšířením brambor horským a podhorským kuchyním vládnul dumlík. Původní horská odrůda tuřínu známá především z Krkonoš. Dumlík tedy není žádná hanlivá narážka, ale dobrota do polévky i jiných jídel.

Odkud pochází tuřín

Rostlina vznikla pravděpodobně v evropské středomořské oblasti křížením mezi brukví řepákem (Brassica rapa) a brukví zelnou (Brassica napus). Je pěstovaná pro bulvu lidmi používanou jako kořenová zelenina, nebo jako krmivo pro býložravce.

Jak dlouho se vaří brambory

Doba varu se liší podle typu brambor a vyzrálosti, 25-35 minut (u brambor čerstvých se zkracuje i na 15 minut). Během varu do jedné brambory píchněte vidličkou nebo špejlí a pokud neucítíte žádný odpor, je uvařeno a z brambor můžete slít vodu, ve které se vařily.

Na co je dobrá cibule s medem

Cibule s medem pomáhá při angíně, chřipce, nachlazení i chraptění. Můžete ji užívat i preventivně, protože všechno, co obsahuje, je zdraví prospěšné. Nebojte se dát dětem nejen šťávu, ale i nakrájenou cibulku. Je zdraví prospěšná a takto namočená v medu bude chutnat i malým strávníkům, kteří se s ní běžně nekamarádí.

Co s přebytkem rajčat a paprik

Papriky s rajčaty smícháme a jen krátce povaříme, dle chuti můžeme dochutit pár stroužky nasekaného česneku nebo přidáme chilli papričku (feferonku), můžeme i trochu osolit, záleží na tom, jak budeme dále papriky s rajčaty při vaření využívat. Slouží například pro výrobu leča, do gulášů, pod pečená a dušená masa…

Co to je brukev

Brukev je kořenová zelenina a patří do čeledi brukvovitých. Jedná se poddruh řepky. Její botanické jméno je „Brassica napus subspecies rapifera“. Dále se jí říká tuřín nebo vodnice.

Proč se vaří brambory s kmínem

Silice obsažené v kmínu pomáhají při nadýmání. Jestli zcela automaticky přidáváte kmín do vody při vaření brambor, děláte dobře. Nejde jenom o chuť, ale kmín především neutralizuje škodlivý solanin obsažený hlavně v zelených a klíčících bramborách.

Jak správně uvařit brambory

Brambory dávejte do již horké vody (ideálně tak, aby byly vršky brambor pod vodou). Díky tomu se zkrátí doba vaření a brambory si zachovají více prospěšných látek a chuti. Do hrnce přidejte špetku kmínu a 10 g soli na 1 kg brambor. Takové množství by mělo zajistit dokonalou chuť.

Co si dát na kašel

Léčba suchého kašleButamirát – najdeme jej v lécích Stoptussin, Sinecod, Tussin.Dropropizin – účinná látka léku Ditustat, kapkách na suchý kašel.Levodropropizin – dává se do léku Levopront je chemický příbuzný dropropizinu.Dextromethorfan – nachází se v léčivých sirupech Dinarex nebo v známém Robitussin antitusicum.

Co pomáhá dětem na kašel

Najdete u násROBITUSSIN Junior na suchý a dráždivý kašel sirup 100 ml 3.75mg/5ml. Léčivý přípravek.ACC Sirup 20 mg/ml 100 ml.HEDELIX S.A. kapky, roztok 50 ml.AMBROBENE 15 mg/5 ml sirup 100 ml.THYMOMEL Sirup 100 ml.BOIRON Drosetux neo sirup 150 ml.BOIRON Stodal sirup II 200 ml.BROMHEXIN 12 BC Kapky roztok 30 ml.

Jak zpracovat papriky na zimu

Nejjednodušší a nejrychlejší způsob, jak zpracovat papriku a uchovat ji na zimu, je mrazení. Papriku očistěte, pokrájejte na nudličky nebo kostky, dejte do nádob či igelitových sáčků a zamrazte. Na plněnou papriku dejte zamrazit očištěné celé papriky, zbavené jaderníků.

Co z rajčat na zimu

Ano, rajčata můžete klidně i mrazit, ačkoli to v našich končinách není standardní úprava. Ideální jsou zralé a sladké plody i cherry rajčata. Ty větší opařte horkou vodou, následně prudce zchlaďte, zbavte slupky, nakrájejte na menší kousky a vložte do plastových krabiček či sáčků, které jsou vhodné do mrazničky.