Kdy sklízet okurky ráno nebo večer?

Kdy sklízet okurky ráno nebo večer?

Kdy sklízíme okurky

Sklizeň okurek začíná přibližně 12 týdnů po výsevu. U salátovek sbíráme plody dlouhé 15 – 20 cm. Nakládačky sklízíme při délce 2,5 – 7 cm nebo když mají vhodnou velikost pro naložení do láku. Pokud necháme na rostlině příliš dlouho zralé plody, mohou rostliny "shodit" plody v mladém stádiu.
Archiv

Kdy sklízet okurky hadovky

Své okurky můžete začít sklízet přibližně 12 týdnů od výsadby. Nejlepší je sbírat je, když jsou čerstvé, to znamená ještě před tím, než odhalí známky nesení semen. Starší plody mohou být hořké. Časté sklizně podpoří nekonečný výnos.
Archiv

Kdy dát okurky do skleníku

V dubnu přichází čas setí okurek, cuket, dýní, červené řepy, fazolí a bylinek. Ke klíčení těchto plodin jsou ideální vysoké teploty. Přesto ale nepřestávejte s pravidelným větráním skleníku. S výsadbou sazeniček pro jistotu počkejte až po květnových mrazících (12.
Archiv

Kdy sklízet rajčata ráno nebo večer

Rajčata můžete trhat prakticky kdykoli, ale když se je rozhodnete zavařovat nebo jinak tepelně upravovat, pro sklizeň je nejvhodnější časné ráno. Pokud je chcete uskladnit, trhejte je vždy v poledne nebo odpoledne za suchého a slunného dne.
Archiv

Kdy sklízet zeleninu ráno nebo večer

Náš COMPO tip pro sklizeň

Optimální doba pro sklizeň zeleniny je ve slunných dnech, kdy se odbourá nejvíce dusičnanů. Bylinky ovšem v poledním horku částečně ztrácejí své aroma. Proto je sbírejte raději dopoledne.

Kdy vyset okurky hadovky

Okurky jsou teplomilné, obecné doporučení vysévat po 15. květnu – tedy po přechodu pozdních jarních mrazíků, ovšem platilo zejména v minulosti, kdy ještě plíseň okurková neohrožovala úrodu.

Kdy dát hadovky do skleníku

Do zahrady zasaďte ideálně již mořená semena zhruba v druhé polovině května. Pokud sázíte do skleníku, můžete sázet již koncem dubna.

Jak se starat o okurky hadovky

Vyžaduje záhřevné, hlinité humózní půdy dostatečně vyhnojené chlévským hnojem, nebo alespoň kompostem. Vzhledem k poměrně slabému a mělkému kořenovému systému je náročná na dostatek přístupných živin a vyrovnaný vláhový režim. Sazenice okurek předpěstujeme výsevem přímo do malých hrnků.

Kdy sázet okurky hadovky do skleníku

Okurky jsou teplomilné, obecné doporučení vysévat po 15. květnu – tedy po přechodu pozdních jarních mrazíků, ovšem platilo zejména v minulosti, kdy ještě plíseň okurková neohrožovala úrodu.

Co se dává do skleníku

Pro pěstování ve skleníku se hodí zejména košťálová a listová zelenina, jako jsou salát a kedlubny, a také lilkovité rostliny jako jsou rajčata, lilek a papriky. Pod sklem lze ale skvěle pěstovat i bylinky, jako je bazalka, řeřicha, nebo i okurky.

Kdy sklidit posledni rajčata

Nevěšte hlavu, není třeba je vyhazovat. Nazmar nemusí přijít nic z toho, co jste vypěstovali. První mrazíky mohou přijít už v září a pro rajčata jsou posledním zvoněním. Ještě před jejich hlášeným příchodem byste měli sklidit všechno, co na záhonech máte.

Kdy sklidit poslední rajčata

Plody rajčat sbíráme (sklízíme), když jsou celé plně zbarvené. Čili krásně červené, ale i žluté či oranžové – podle odrůdy. Plody sklízíme vybarvené, ale ještě pevné, nikoli již měkké. Sklizeň provádíme opatrně a vždy odshora dolů.

Kdy sklízet zeleninu

Venku kořenová zelenina vydrží do října, pokud je počasí příznivé mnohdy až do listopadu. Se sklizní spěchat tedy nemusíte. Nejotužilejší pastinák a černý kořen přežije bez úhony zimu i na záhonech. Před prvními mrazy určitě ale skliďte salátovou červenou řepu, protože namrzlé bulvy se k uskladnění nehodí.

Kdy jsou Redkvicky zrale

Ředkvičky. Ředkvičky rostou velmi rychle a nikdy by neměly zůstávat v půdě déle než šest týdnů. Jinak ztratí svou typickou chuť; budou dřevnaté, příliš měkké a hrozí, že prasknou. Pokud mají hlízy velikost asi 2–3 cm, můžete je sklízet opatrným vytažením ze země.

Jak pestovat okurky bez skleníku

Okurky jsou, jako všechny plodové zeleniny, náročné na výživu, navíc ale ještě potřebují dostatek organické hmoty v půdě. Nejlépe jim vyhovuje záhon na plném slunci, který by měl být zpracovaný do hloubky a obohacený zarytým kompostem (i ne zcela rozloženým).

Kdy Zaštipovat okurky

V době kdy rostlina dosáhne 60 – 70 cm, odstraníme řezem všechny listy a plody do výšky 40 – 45 cm, ponecháme pouze 1,5 – 2 cm řapíku z každého odstraněného listu (prevence proti zaschnutí).

Proč Zaštipovat okurky

Zaštipování okurek má své opodstatnění

Je třeba myslet na to, že rostlina vyživuje nejen listy, ale také plody, které se na ní tvoří. Proto je důležité přistoupit k jejich prořezávání. Dalším důvodem je přísun vzduchu. Pokud bude mít rostlina bujné olistnění, proudění vzduchu bude nedostatečné a riskujete vznik plísní.

Jak daleko od sebe sázet okurky ve skleníku

Při pěstování ve skleníku se okurky hadovky vysazují do řádků asi 120 centimetrů od sebe, mezi rostlinami nechte prostor 40 centimetrů. Napněte k nim síť nebo jinou podporu tak, aby se mohly pnout. Stejný způsob, tedy takzvané vertiko pěstování, je dobré zvolit i pro venkovní záhony.

Jak pestovat okurky hadovky ve skleníku

Životní prostor okurek hadovek

Skleník je uzavřený prostor, který zaručí hadovkám omezený výkyv teplot, dostatečnou vlhkost půdy, vzduchu i dostatečný přísun živin. Výsadbu provádějte vzdušnější. Vhodné je sázet dvě sazenice na metr čtvereční. Ve slunečních dnech je nutné ve skleníku větrat.

Jakou hlínu dát do skleníku

Nejvhodnější je pro skleníkové rostliny středně těžká hlinitá půda. Dobře na sebe dokáže vázat živiny a vysychá pomaleji než půdy písčité. Stejně jako písčité půdy se do skleníků nehodí ani ty těžké jílovité, jelikož nejsou porézní a těžko je zpracováváme.

Jak připravit hlínu do skleníku

Hlína za hlínu, rostlina za rostlinu

Nejlepší je dodat půdě organické hnojivo weiki nebo kompost už na podzim po sklizni, aby se živiny postupně uvolnily do půdy. Pokud jste to nestihli, je lepší to udělat na jaře než vůbec. Můžete využít i kolečko hnoje.

Jak poznat zralé rajče

V době zralosti začnou světle zelené pruhy na plodu žloutnout, plod je na omak měkčí a začne jemně vonět. Jestli máte rádi výraznou chuť, sklízejte plody dříve, když chcete více cukrů, nechte déle dozrát. Nenechávejte ale plody na keřících příliš dlouho. Osobní zkušenost se sklizní je u tohoto rajčete nenahraditelná.

Co dělat s Nedozrálými rajčaty

Nedozrálá rajčata uložte v bedýnkách nebo lískách v teple, aby zčervenala. Pokud máte celé rostliny zavěšené v suché, větrané místnosti, pravidelně je kontrolujte. Nahnilé plody v obou případech ihned odstraňujte. Plody, které se již začínají červenat, trhejte a skladujte i se stopkou.

Jaké ovoce se sklízí v létě

Už od června si můžete pochutnat na výtečných českých broskvích, rybízu, malinách a mnoha dalších dobrotách. V červenci se k nim přidávají borůvky, ostružiny a také první jablka a hrušky. Poslední letní měsíc, srpen, pak patří mirabelkám, blumám, brusinkám a hroznovému vínu.

Proč nerostou ředkvičky

To může být způsobeno např. pozdním výsevem ranných odrůd. Vybíhání podporuje také sucho, chudá půda a opožděná sklizeň. Nejlépe se ředkvičkám daří v lehčích záhřevných půdách, které jsou dostatečně zásobené živinami.