Kdy sekat květnatou louku?

Kdy sekat květnatou louku?

Kdy se seče květnatá louka

Druhý rok po výsevu louka kvete, sekáme ji 2 – 3 krát ročně pro zahuštění porostu. Sečeme asi 3 – 5 cm nad povrchem půdy. Aby rostliny s pomalejším růstem zesílily, sekáme poprvé už v době květu kopretin. Podruhé na přelomu července a srpna, ve velmi suchém létě můžeme tuto seč vynechat.
Archiv

Jak se starat o Kvetinovou louku

Místo, kam chceme louku vysít, budeme muset opravdu důkladně vyčistit od všech rostlin, což většinou znamená zbavit se drnů. Jinak by luční květiny neměly prostor na svůj růst. Pokud je plocha malá, vystačíme si s rýčem. Máme-li větší plány, můžeme si půjčit rotavátor, který nám práci velmi usnadní.

Jak na Kvetnatou louku

Květnatou louku sekáme nejlépe lištovou nebo bubnovou travní sekačkou nebo kosou na výšku minimálně 4-5 cm nad povrchem půdy. Louka kvete postupně ve druhém až třetím roce, počet sečí 1-3x za rok.
Archiv

Jak se starat o luční kvítí

Tyto plevele je třeba likvidovat sečením čtyři a více centimetrů nad povrchem půdy. Posečenou hmotu přitom můžeme nechat ležet na povrchu, stane se hnojivem. Ovšem pokud je tento plevel vzrostlý a hustý, musíme posečenou hmotu odstranit, jinak by lučním květinám bránil v růstu.

Co kvete na louce

Luční rostlinyBledule jarní (Leucojum vernum)Bolševník velkolepý (Heracleum mantegazzianum)Čekanka obecná (Cichorium intybus)Černýš hřebenitý (Melampyrum cristatum)Čičorka pestrá (Coronilla varia)Devaterník velkokvětý tmavý (Helianthemum grandiflorum subsp.Hadí mord nízkýHořčík jestřábníkovitý

Co patří na louku

Trávy spolu s obilninami řadíme do jedné skupiny rostlin (tzv. čeledi) označované jako lipnicovité. K nejčastějším bylinám na louce patří např. pampeliška lékařská, sedmikráska obecná, kopretina bílá, zvonek rozkladitý, jetel luční, jetel plazivý, kohoutek luční a šťovík kyselý.

Co roste na loukách

Dominantními travami jsou ovsík vyvýšený, srha laločnatá či lipnice luční, výrazný květnatý aspekt tvoří byliny jako kopretina, pampelišky, kontryhel, zvonek rozkladitý, kohoutek luční, jetel luční, chrastavec rolní, pryskyřník prudký a další.

Jaké rostliny rostou na louce

Květiny na loukách – 12 nejznámějšíchHluchavka bíláHvozdík kartouzek.Jetel lučníTřezalka tečkovanáKopretina bíláSedmikráska chudobka.Pampeliška lékařskáPřeslička rolní

Jak obnovit louku

Obnova luk na orné půdě se většinou prování třemi způsoby. Spontánní sukcesí, osetím louky komerční směsí osiva nebo osetím louky regionální směsí osiva. Existují ještě další způsoby obnovy luk na orné půdě, které však nejsou tak běžné.

Co najdu na louce

Z ROSTLIN PŘEVAŽUJÍ NA LOUCE TRÁVY. NA LOUCE ROSTE I VELKÉ MNOŽSTVÍ ROSTLIN NÁPADNÝCH SVÝM KVĚTEM. BĚŽNĚ NAJDEME NA LOUCE TAKÉ LÉČIVÉ ROSTLINY. NA LOUCE ŽIJE VELKÉ MNOŽSTVÍ ŽIVOČICHŮ.

Co dává louka člověku

Pestrá kvetoucí louka je navíc plná života. Dává potravu včelám, čmelákům a motýlům, poskytuje útočiště lučním koníkům a cvrčkům a spoustě dalších živých tvorů. Pokud byl z místa odstraněn trávník, je vhodné odhrnout i svrchní zbytečně úrodnou vrstvu a půdu podle potřeby vylehčit pískem.

Jaké hnojivo na louky

Louky hnojíme kombinovaným hnojivem NPK na jaře větší dávka hnojiva a po první seči menší dávka hnojiva. Pokud chcete hnojit hnojem,tak na podzim,ale na jaře louku budete muset nejspíš usmykovat,jelikož hnůj se pouze za zimu nerozloží a měl byste to v seně. Hnůj by měl být uleželý alespoň půl roku.

Kdy Smykovat louky

Cílem smykování je rozhrnutí krtin, mravenišť, na pastvinách i tuhých výkalů a urovnání nerovností. Smykování se provádí pomocí lehkých lučních smyků, nebo obrácenými lehčími branami. Smykování se provádí co nejdříve na jaře (březen až polovina dubna), než začnou porosty obrůstat, u pastvin ihned po vypasení oplůtku.

Kdy založit květinovou louku

U zakládání louky musíme být trpěliví. Louka se v plné kráse projeví druhým až třetím rokem. Pokud si koupíme louku s příměsí letniček, je termín výsevu nejlepší na jaře (od dubna do konce května). Směs bez přímesí letniček můžeme vysít na podzim (konec září a říjen).

Kdy hnojit louky

Louky nehnojím, divočáci je zrejou že by se tam dalo set obilí, ale hnojil bych na podzim aby se hnuj stačil rozložit. Spíš to ovlivní hodně počasí, na jaře nebývá moc času a je mokro od sněhu nebo deště.

Jaký je rozdíl mezi pastvinou a loukou

Rozdíl mezi loukou a pastvinou je ve způsobu hospodaření. Na pastvinách se pase dobytek a na loukách se seče tráva. Většina luk a pastvin vznikla tak, že lidé vypálili nebo vykáceli les. Získané plochy nejdříve sloužily jako pole nebo pastviny, na kterých lidé pásli svůj dobytek.

Jaký význam mají louky a pastviny

Louky a pastviny představují široké rozpětí různých společenstev, která jsou důležitou krajinotvornou součástí české krajiny, zdrojem druhové rozmanitosti a útočištěm mnoha ohrožených druhů organismů.

Jak Vápnit louku

Vápnění se provádí periodicky přibližně 2x za osevní postup. Nejvhodnější dobou je pozdní léto a podzim – před podmítkou nebo hlubokou orbou, aby došlo k dobrému promísení s půdou. Louky a pastviny se vápní na podzim po poslední seči nebo spasení. Potřeba vápnění se udává ve formě páleného vápna – CaO.

Kdy Vápnit louky

Vápní se hlavně na konci vegetace, ale lze je provádět vlastně během celého roku, ovšem vždy tak, aby se v případě výroby siláže vápenec ve větší míře nedostal do sklizené píce, kde by bránil jejímu okyselení. Minerálním hnojením doplníme draslík a fosfor, který je potřebný zvláště v případě dosevu jetelovin.

Kdy Vapnit louky

Optimální interval vápnění je 1x za 3 – 4 roky.

Mnohé zeleniny, kromě košťálovin, jsou na silné čerstvé vápnění citlivé. Proto je vhodné vápnit častěji v menších dávkách. Pro účinnost vápnění je důležité stejnoměrné rozhození vápenatého hnojiva.

Které rostliny nesnáší vápník

Druhy, citlivé na vápník, nesnášející kyselou půdu (celer, pažitka…), vápníme k předplodině. Luštěniny jsou náročné na vápník, snesou i čerstvé vápnění, ale lepším řešením je vápnění půdy na podzim. Plodová zelenina jako jsou např. rajčata a okurky, nesnáší čerstvé vápnění.