Kdy se objevuje lupénka?
Kdy se objevi lupénka
Nejčastěji se vyskytují na loktech a kolenou, méně často ve vlasech. Psoriáza může propuknout v kterémkoliv věku, ale nejčastěji se první příznaky objeví v pubertě nebo později, okolo 40. –50. roku věku.
Archiv
Co vám pomohlo na lupénku
Pro zmírnění lokálních projevů psoriázy se hodí aplikovat masti, krémy či gely, které mají jednak hydratační a protizánětlivé účinky a zároveň tiší svědění či zarudnutí. Obvykle jejich základ tvoří kyselina salicylová nebo výtažky z ovsa, konopí, tea tree, aloe vera či přesličky rolní.
Kde zacina lupénka
Psoriáza se objevuje na různých místech těla. Postihovat může kůži na nohou, nehtová lůžka, malé klouby na rukou a také se objevuje v oblasti kštice a křížové krajiny. Výše popsaná ložiska mohou být vyvýšené a pokryté šupinami ve stříbřitých odstínech. V případě akutního výsevu ložiska většinou svědí nebo pálí.
Archiv
Proč lupénka svědí
Imunitní systém při lupénce nesprávně vyvolává zánět v kůži, který způsobuje svědění. Nepříjemné a neodbytné svědění pacienty ponouká ke škrábání, škrábání zase dráždí kůži a prodlužuje dobu hojení.
Jak začíná lupénka
Onemocnění kůže zvané psoriáza nebo také lupénka se vyznačuje nadměrnou suchostí a odlupováním pokožky. Jedná se o kožní neinfekční zánětlivé onemocnění, které postihuje 2–3 % populace, ženy i muže stejně. Při lupénce se na kůži tvoří růžová až červená ložiska, která se charakteristicky olupují.
Jak vypadá lupénka ve vlasech
Lupénka ve vlasech postihuje minimálně 50% psoriatiků a její příznaky jsou pro toto onemocnění typické. Ve vlasech, tedy přesněji řečeno na pokožce hlavy, se vyskytují vystouplá ložiska pokrytá stříbrnými šupinkami, které se odlupují. Může se objevit také zarudnutí či svědění, výjimečně také bolestivost dané oblasti.
Jak předejít lupénce
Mezi ty, které příznaky lupénky zhoršují, patří například lithium, užívané v psychiatrii, nebo některé kardiologické preparáty. Poranění. Pokuste se vyhnout různým zraněním, popáleninám nebo pobodání hmyzem. Jakékoliv narušení pokožky, včetně akupunktury a tetování, totiž zvyšuje riziko vzplanutí lupénky.
Co dělat proti lupénce
Pro léčbu chronické lupénky se používají především léky nehormonální povahy, odvozené od vitaminu D a vitaminu A, cignolin. Pro akutní a zánětlivé stavy se používají zevní kortikosteroidy. Mají z dostupných léků na lupénku nejsilnější protizánětlivé účinky.
Co je podobne lupénce
Lupénka, ekzém a dermatitida jsou onemocnění, která od sebe mohou být na první pohled hůře odlišitelná. Přestože mohou mít obdobné projevy, ne každá suchá ploška na pokožce a loupající se kůže musí automaticky znamenat, že trpíte lupénkou.
Co jíst při lupénce
Základem jídelníčku pacienta, u nějž se nevyskytují současně žádné jiné zdravotní komplikace, jsou celozrnné obiloviny a výrobky z nich, rýže, brambory, luštěniny, vejce, libová masa, drůbež, ryby, sýry, mléčné výrobky včetně zakysaných, čerstvé ovoce a zelenina, ořechy a semena. Jídelníček by měl být co nejpestřejší.
Jak se přenáší lupénka
Lupénka není nakažlivá nemoc, nemůže se přenést z člověka na člověka. Nemusíte se tedy obávat, že někoho nakazíte ani že lupénku od někoho dostanete.
Jak se pozna lupénka
Základními projevy jsou vyvýšená, ostře ohraničená, červená ložiska s šupinami na kůži trupu a končetin. Postižené bývají především lokty, kolena, oblast křížové kosti (více mechanicky namáhaná místa). Ložiska se zvětšují a splývají do různých tvarů. Provázejí ji fáze zlepšení a zhoršení projevů.
Co způsobuje lupénku
Spouštěčem psoriázy bývají genetické, endogenní (vnitřního původu – stres, psychické zdraví, léky, infekce, alkohol a kouření, metabolické a hormonální změny, těhotenství, dieta) příčiny nebo exogenní (vnějšího původu – UV záření, rentgenové paprsky, trauma kůže, chemické faktory).