Kdy se líhne obaleč jablečný?

Kdy se líhne obaleč jablečný?

Co způsobuje červivost jablek

Kdo stojí za červivostí jablek Pravděpodobně to bude obaleč jablečný nebo pilatka jablečná. Housenky těchto škůdců jsou nejčastějšími původci červivosti jablek. V případě obaleče jablečného, tak může poškozovat také i hrušky, meruňky a vlašské ořechy.
Archiv

Jak vypada Obalec Jablecny

Obaleč jablečný. Rozpětí křídel dospělce je asi 16–19 mm. Dospělci mají přední křídla s velmi zřetelnými a charakteristickými hnědými oválnými znaky na špičce křídel, lemovanými lesklými zlatými linkami. Křídla jsou bronzově hnědá na šedém podkladu; jsou popisována i jako šedá až hnědá.

Proč padají jablka

Padání jablek a švestek je v určité míře normální, poškozené plody odpadnou a na stromě zůstanou ty zdravé. Nadměrné opadávání může být způsobeno chorobami (např. šarka u švestek), červivostí, velký vliv na úrodu má také počasí (větší sucho, kroupy apod.), stanoviště (větrné místo) nebo to, zda jsou stromy prořezávány.

Kdy se stříká proti strupovitosti

Strupovitost se šíří nejvíce během deštivých dnů, při teplotách 16–24 °C. Z hlediska ochrany proti této chorobě je potřeba chemicky zasáhnout teď, v období fáze růžového poupěte (tzn. v době před samotným květem) a postřik provádět až do doby dva týdny po odkvětu (druhá polovina dubna až konec května).

Čím se živí obaleč jabloňový

Životní cyklus

Přezimují mladé housenky v pavučinových zápředech ve starých pupenových šupinách na jednoletých letorostech, poblíž květních pupenů. Na jaře vyžírají pupeny. Ve spředených rozvíjejících se květenstvích ožírají květy a listy. Později spřádají a ožírají mladé listy na vrcholcích letorostů.

Co na strupovitost jabloní

Pro ošetření proti strupovitosti jabloně je účinná souprava Proti padlí a strupovitosti (Zdravé jabko plus). Dále lze použít Discus, Talent nebo Proti strupovitosti a padlí (Sercadis). Uvedené přípravky jsou účinné také i na padlí jabloní.

Proč hnijí jablka už na stromě

Původce moniliniové hniloby, Monilia laxa, škodí nejen v době dozrávání plodů na stromech, ale i po sklizni. Tvorba konidií, kterými se monilióza šíří, probíhá již při nízkých teplotách. Jejich masivní produkce nastává při teplotách nad 10 °C a šíření je velmi rychlé.

Kdy rostou jablka

Pokud vám tedy právě nyní padají jablka, je to přirozené. Takový opad jablek označujeme jako „červnový opad“. K „červnovému opadu“ dochází mezi polovinou června a polovinou července. Je to způsob, jakým se jabloň vyrovnává s nadměrným opylením, které by vedlo k velkému množství plodů, jež by větve byly schopny unést.

Co způsobuje strupovitost jablek

Nejvážnější chorobou jabloní, která každoročně nadělá ovocnářům nejvíce starostí je strupovitost jabloně – původcem je houba Venturia inaeqalis, konidiové stadium Spilocaea pomi (obr. 1).

Kdy postřik jabloní proti strupovitosti

Strupovitost se šíří nejvíce během deštivých dnů, při teplotách 16–24 °C. Z hlediska ochrany proti této chorobě je potřeba chemicky zasáhnout teď, v období fáze růžového poupěte (tzn. v době před samotným květem) a postřik provádět až do doby dva týdny po odkvětu (druhá polovina dubna až konec května).

Jak se dostane červ do jablka

Jedna samice klade zhruba 80 – 120 vajíček. Housenky se líhnou po 8 – 15 dnech (při extrémně nízkých teplotách až 20 dnech). Po krátkém povrchovém žíru se housenky zavrtávají do plodů. Zatímco mladé plody napadené první generací obaleče opadávají, druhá generace způsobuje typickou červivost jablek.

Co je obaleč

Obaleč jablečný (Cydia pomonella) je hnědošedý motýl s okrouhlou bronzovou skvrnou na vnějším okraji křídla, jehož larvy napadají plody ovocných stromů. Je jedním z nejvýznamnějších škůdců jabloní. Po proniknutí do plodu tvoří housenka (velikosti až 18mm) typickou chodbičku do středu plodu.

Proč jablka černají

Tím že ovoce nebo brambory černají, po nákrajení nebo oloupání, značí že vitamín c oxiduje se vzduchem a vitamín C se ztrácí. Může si zachovat jiné vitamíny, které neoxidují na vzduchu, jiné se zase ničí s teplotou, na světle apod.

Co se spadanými jablky

Pokud jde jen o nahnilá jablka, je možné je kompostovat, nejlépe uprostřed hromady dobře založeného kompostu. Výlisky z moštu jsou také vynikajícím materiálem do kompostu, ale je nutné je promíchat se sušším materiálem, např, listím nebo kartony.

Jak poznat kdy trhat jablka

Zralé jablko se při pootočení, případně mírném škubnutí, i se stopkou snadno oddělí od větve. Semena se začínají vybarvovat dohněda. Ideálním časem pro sklizeň je ráno či večer, samozřejmě nesmí být deštivo.

Co proti strupovitosti

Pro ošetření proti strupovitosti jabloně je účinná souprava Proti padlí a strupovitosti (Zdravé jabko plus). Dále lze použít Discus, Talent nebo Proti strupovitosti a padlí (Sercadis). Uvedené přípravky jsou účinné také i na padlí jabloní.

Jaký postřik na jabloně

Ideální je kombinace olej a insekticid (například Biool a Mospilan 20 SP plus přípravek proti strupovitosti jabloní). Měl by proběhnout ve fázi zeleného pupenu až myšího ouška. Stejný postřik podruhé proveďte ve fázi zeleného nebo růžového poupěte.

Co způsobuje Červivost švestek

Pilatky na slivoních

Hnědé nebo žluté larvy pilatek vyžírají dužninu a jádro (budoucí pecku) nově vznikajících plodů a tím způsobují jejich červivost. Vnitřek poškozených plodů je vyplněn černým trusem a později zapáchající kašovitou hmotou.

Kdy Postrik Obalec

Proti obalečům se používají insekticidní postřiky Mospilan nebo Karate se Zeon technologií. Tyto postřiky likvidují housenky i dospělé obaleče. Postřik se aplikuje dvakrát: nejdříve na začátku června a poté se opakuje za 10 až 14 dní.

Jak zpracovat hodně jablek

Vyzkoušejte tradiční vejmrdu, domácí jablečný ocet, jablečný čaj, křížaly nebo povidla z jablíček a udělejte si zásobu na zimu!Křížaly.Jablečný mošt.Jablečná přesnídávka (pyré)Jablečný kompot.Jablečné dezerty, koláče a další dobroty.Jablečný ocet.Jablečný čaj.Jablečná nádivka do moučníků

Co se stane když zmrznou jablka

Obecně platí, že jablka by měla vydržet mráz do -4 stupňů, pokud se ráno zase oteplí. Jablka uskladněná v bedně pod přístřeškem mohou vydržet víc, obvykle tam teplota neklesne tak rychle jako na otevřeném prostranství. Přemrzlá jablka samozřejmě nejsou zdraví škodlivá, mohou se ale rychleji kazit.

Kdy jsou zralá jablka

Jablka můžete sklízet od července až do listopadu, protože existuje mnoho odrůd a každá má svůj termín sklizně. Abyste je mohli otrhat, plody musí dosáhnout sklizňové zralosti, teprve pak je můžete sklízet. Začnete-li dříve, riskujete jejich scvrkávání, hnědnutí slupky, skvrnitost a výrazné změny chuti.

Kdy provádět řez jabloní

Hrušně a jabloně – ostříhejte v srpnu, pokud se chcete zbavit hnědých „pih“ na ovoci, kvůli kterým je slupka ovoce nahořklá. Třešně, višně, slivoně, meruňky a broskvoně – po úrodě do začátku září.

Proč padají švestky

Vajíčka začínají klást 10–12 dní po odkvětu švestek, samotné období kladení trvá 2–3 týdny. Celý vývoj larvy probíhá uvnitř pecky, kterou larva vyžírá. V důsledku tohoto poškození plody ukončují růst, předčasně se vybarvují, mumifikují a ve většině případů opadávají. Opad plodů lze pozorovat již na počátku července.

Jak zavařit jablka na zimu

Nejjednodušší, ale vždy chutný. Předvařená a na čtvrtky nakrájená jablka naskládáte úhledně do sklenic, zalijete vlažným cukerným roztokem, přidáte hřebíček, skořici a případně kolečko důkladně umytého citronu. Sklenice důkladně uzavřete víčky a dáte klasicky zavařit na 15 až 20 minut do vody horké 85° Celsia.