Kdy rostou maliny v lese?
Kdy rostou ostružiny v lese
Jen v Česku je známo na 50 druhů. Rostou na krajích lesů, houštin a pasek, převážně ve vlhčích nevápnitých půdách. Kvetou od května do června, dozrávají převážně v druhé polovině léta. Plody – ostružiny – tvoří černá souplodí drobných peckovic.
Archiv
Kdy a jak stříhat maliník
Nejlépe na podzim, po opadání listí, odřízněte všechny dvouleté výhony úplně u země – jsou to ty, na kterých v létě byly plody. U těch maliníků, které zaplodily na podzim na jednoletých výhonech, odstřihněte pouze odplozené konce.
Na čem rostou maliny
Ostružiník maliník (Rubus idaeus), někdy nazývaný též maliník obecný, je až 2 metry vysoký listnatý opadavý keř s prutovitými výhony, náležející do čeledi růžovité.
Kdy kvete Malina
Maliníky kvetou drobnými květy od května do září. Po odkvětu tvoří rostlina červené plody – maliny. K dostaní jsou i druhy, které mají plody růžové a žluté, ovšem nejvíce pěstované jsou stále klasické červené maliny.
Jak se zbavit ostružin v lese
K potlačování bylinné buřeně, maliny a ostružiny se používá mechanické vyžínání (dříve srpem nebo kosou, dnes převážně křovinořezy), nebo chemický postřik herbicidem.
Jak stříhat ostružiny a maliny
Přebytečné letorosty odstraňujeme nejlépe už v květnu, ponechané letorosty pak mají více místa a živin pro svůj rozvoj a jejich plodnost se zvýší. Odplozené výhony každoročně po sklizni vyřežeme těsně u země, čímž snížíme možnost infekce rostlin houbou Didymella applanata, která způsobuje odumírání prutů maliníku.
Jak se starat o maliny
Maliník vyžaduje kypré, písčitohlinité a hlinité propustné půdy, s mírně kyselou půdní reakcí. Nevhodné jsou těžké jílovité a zamokřené půdy, kde rostliny trpí houbovými chorobami. Maliny jsou také poměrně citlivé na obsah chloru v půdě, proto nepoužíváme chlorové vápno na vápnění půdy.
Jaké hnojivo na maliny
Hnojení u malin bývá opomíjeno, přitom jde o rostlinu náročnější na přísun živin. Hnojení je vhodné provádět v předjaří, a to buď použít NPK či Cererit, nebo slepičince. Jednou za 3 roky je vhodné použít vyzrálý kompost nebo hnůj.
Co dát pod maliny
Maliníku svědčí neutrální či mírně kyselá půda (která je nejběžnější), měla by být bohatá na vláhu a humus. Ten do půdy dodáte organickým hnojením, kvalitním kompostem a mulčováním.
Kdy začne plodit maliny
První maliny remontantních odrůd lze sklízet od poloviny července, ale hlavní úroda bývá až na podzim, kdy dozrávají plody na nových výhonech. Takže dvě sklizně v jednom roce, kdo by odolal Tulameen potěší poměrně velkými, sladkými, aromatickými malinami již začátkem června.
Kdy začne plodit maliník
Pro první skupinku, u níž sklizeň nastává mezi červnem a červencem, jsou typické větší plody. Odrůdy remontantní plodí během léta a poté ještě v září až říjnu.
Jak se zbavit trní
Jestliže porost, který se chystáte likvidovat, není tak rozrostlý a trní se nebojíte, není problém pořídit si kvalitní pákové nůžky a pilku. I s těmito nástroji si s málo zarostlou plochou dobře poradíte. Výběr pákových nůžek nepodceňte a vybírejte takové, které si poradí s co největším průměrem.
Jak se zbavit divokých Ostruzin
Lesníci proto používají postup, kdy porost sníží pokosením křovinořezem, mulčovačem apod. a po 14-21 dnech, kdy začnou ostružiny obnovovat mladými výhony na tyto aplikují levný totální herbicid (nejčastěji nějaký čistý glyfosát).
Jak dlouho rostou maliny
Maliník můžeme na jednom místě pěstovat 8 – 10 let.
Maliník je možné vysadit i do polostínu, ale tam méně kvete a tomu pak odpovídá menší sklizeň. Ideální volbou pro výsadbu maliníků je teplá, slunečná a závětrná poloha. Kromě slunce potřebují maliny i dostatek vláhy, hlavně v době, kdy nasazují plody.
Kdy a čím se hnojí maliny
Hořečnaté hnojení je aktuální zejména na kyselých půdách. Při hnojení na podzim je vhodný dolomitický vápenec. Na jaře se používá kieserit, v průběhu vegetace hořečnaté ledky. Na dusíkatou výživu je maliník i ostružiník náročný, ale na přehnojení zvláště v sušších oblastech citlivý.
Kdy se hnojí maliny
Na hnojení maliníku není co zkazit. Zaměřit bychom se měli zejména na hnojení malin na jaře a na podzim. Podzimní hnojení malin provádíme naprosto shodným postupem jako z jara. Změna nastává pouze v případě, že se rozhodnete hnojit dle postupů ekologického zemědělství.
Co potřebuje maliník
Maliníky potřebují spíše lehčí půdu než těžší, a to neutrální či slabě kyselá. Půda by měla být propustná, aby maliník nebyl trvale zamokřený. Potřebuje ale dost vláhy i živin. Půda, kam budete vysazovat maliník, musí být dokonale zbavena plevele, jinak se kořeny maliníku a plevelů propletou a již se jich nezbavíte.
Jak pěstovat maliny v květináči
Jak zasadit malinu do květináče
Sázejte malinové rostliny do květináče v období, kdy jsou rostliny v klidovém stavu (nejlépe na jaře). Umístěte rostlinu do truhlíku a zakryjte ji zeminou tak, aby kořeny byly zcela pokryty. Rostlinu zalijte. Jako vždy volte kvalitní substrát.
Jak posekat ostružiny
Lesníci proto používají postup, kdy porost sníží pokosením křovinořezem, mulčovačem apod. a po 14-21 dnech, kdy začnou ostružiny obnovovat mladými výhony na tyto aplikují levný totální herbicid (nejčastěji nějaký čistý glyfosát).
Co potřebují maliny
Tento vytrvalý keř řazen do skupiny drobného ovoce je nenáročný na pěstování, vyžaduje půdu neutrální až slabě kyselou, humózní, propustnou. Vhodné je slunné stanoviště, které podporuje vyšší výnos a kvalitu plodů. V polostínu jsou plody méně sladké a více kyselé.