Kdy postřik cibule?

Kdy postřik cibule?

Kdy provést postřik cibule

Postřik provádíme nejlépe od června a postřik opakujeme podle potřeby za 7 a 14 dní. Je nutné postřikem pokrýt celou nadzemní část rostliny, takže je vhodné do postřiku přidat smáčedla. Ta nám umožní dokonalý pokryv celé rostlinky a postřik se na listech udrží déle a tak se prodlouží jeho působnost.
Archiv

Jaký postřik na cibuli

V místech s pravidelným výskytem se neobejdete bez chemické ochrany, kterou je třeba dělat od června a to nejlépe třikrát, tedy na začátku, v polovině a na konci měsíce. Pro tato ošetření se doporučujeme přípravek Ortiva.
Archiv

Proč se kroutí listy cibule

Kroucení cibulové natě způsobují larvy květilky cibulové (Delia antiqua). Květilky patří mezi dvoukřídlý hmyz a jsou podobné mouše. Přezimuje kukla, z které se v květnu líhnou dospělci. Dospělci dorůstají délky 7 mm, larvy asi 8 mm.

Jak chránit cibuli před škůdci

Proti půdním škůdcům tohoto typu je velmi účinný preventivní posyp půdy například přípravkem Dursban 10 G v dávce 300–400 g na každý ar pozemku (tedy 3–4 g/m2). Přípravek mírně zapravíme železnými hráběmi do půdy a záhon zalijeme.

Kdy ošetřit cibuli proti plísni

Chemická ochrana. S ochranou cibule je třeba začít včas, to znamená již před výskytem prvních příznaků, a to většinou již v červnu. Podle průběhu počasí je třeba ošetření opakovat v 7 až 14 denních intervalech v závislosti na průběhu počasí a podle druhu přípravku až do fyziologické zralosti rostlin.

Jak se zbavit Vrtalek

Jak se vrtalce bránit

Pěstujeme raději cibuli z jarních výsevů než z podzimních, porosty překrýváme netkanou textilií (cibuli v dubnu až květnu, pór během srpna a září). Při napadení zeleniny vrtalkou použijeme povolené insekticidy. Na podzim důsledně likvidujeme napadené zbytky rostlin a často pomůže i hluboká orba.

Co můžeme sázet po cibuli

Co lze vysadit po cibuliŘepa.Jahody.Lilek.zelí.Mrkev.Okurky.Cuketa.Dýně.

Kdy zakrýt pórek

Agrotechnická opatření Je doporučeno zakrývat pórek sítěmi, jakmile se mouchy podzimní generace vylíhnou a zakopat jakékoliv zbytky rostlin obsahující kukly tak hluboko, jak je to jen možné do půdy. Silně napadené rostliny je důležité odstranit z porostu i ze skladu a nekompostovat je.

Proč žloutne cibule

Hlavním důvodem žloutnutí peří cibule je nedostatečné zalévání v plném rozsahu. Do poloviny července, kdy se cibulky aktivně tvoří, potřebuje rostlina vydatné zalévání – až 2krát za 7 dní. Již v srpnu se frekvence zavlažování snižuje a rostliny se zalévají ne více než 1krát za 10 dní.

Jak ošetřit cibule

Stav cibulí kontrolujeme každé 3-4 dny; plíseň, pokud se objeví, stíráme hadříkem smočeným např. ve slabém roztoku manganostanu draselného (hypermanganu). Jakmile zvadlé cibule nasály vodu, obvykle za 1-2 týdny, přikročíme k radikálnímu čištění.

Co proti Vrtalce

Vertimec je insekticidní a akaricidní přípravek na hubení svilušek a vrtalek na okurce, paprikách, rajčeti a na hubení mery skvrnité na hrušních. Účinek: Abamectin, účinná látka přípravku Vertimec 1.8 SC, likviduje svilušky, vrtalky a mery. Jedná se o kontaktní a žaludeční jed.

Které plodiny se nesnášejí

Kromě rajčat jí vadí také ředkvičky, brambory, jahody, kapusta, zelí, česnek. Pokud někoho kolem sebe snese, jsou to především: hrách, fazole, kopr, salát, pórek, cibule, celer, červená řepa, petržel, kedlubny nebo zelí. Okurky špatně porostou i jako následná plodina po rajčatech nebo květáku.

Kdy se sází cibule

Semena cibule můžete na jaře vysadit už koncem února, nejpozději však v polovině dubna. Semena začnou klíčit i při velmi nízké teplotě (stačí jim 2-3 ºC) a během chladného období využijí půdní vláhu. Sazenice cibule jsou náchylnější na chlad, proto je vhodné je vysazovat nejdříve koncem března.

Co sázet po pórku

Pórku se skvěle daří v sousedství brokolice, zelí a celeru. Mezi vyšší zeleninou má tendenci se pěkně vytáhnout a vybělit. Dobře roste také mezi jahodami a saláty.

Co žere cibuli

Molík česnekový může mít tedy dvě až tři generace za rok. Napadány jsou především porosty cibule, česneku, póru a pažitky. Housenky parazituje několik druhů lumků, např. Diadromus pulchellus, Diadegma semiclassum, rod Itoplectis.

Co na Květilku cibulovou

Chemická ochrana v současnosti není možná, protože nejsou autorizovány žádné přípravky proti květilce cibulové. Neautorizovaný účinek by mohly mít správně použité pyrethroidní přípravky, v našem případě insekticidy.

Jak poznat že je cibule Zrala

Cibule je zralá, když…

Opravdu vyzrálou cibuli poznáte tak, že nať je téměř celá suchá, pouze v krčku je ještě trochu čerstvá. Rostliny pěstované ze sazeček se sklízejí podle odrůdy zhruba od konce června do konce září.

Co napadá pórek

Titulem největší škůdce pórku by se mohla chlubit drobná moucha s poetickým jménem – vrtalka pórová. Český název si vysloužila za způsob kladení vajíček: kladélkem propichuje list a vajíčka klade do úhledných řádků.

Co sázet po cibuli

Co lze vysadit po cibuliŘepa.Jahody.Lilek.zelí.Mrkev.Okurky.Cuketa.Dýně.

Co nesnáší rajčata

Rajčatům pro změnu vyloženě vadí červené zelí a nesmíme je pěstovat nejen vedle něj, ale ani po něm. Špatně též snáší tykve, brambory a hrách. Naopak růst a chuť rajčat nám vylepší bazalka (bazalku mají jinak rády i okurky a tykve).

Jak hluboko se sází cibule

Sázení cibule

Řádky by od sebe měly mít vzdálenost asi 20 centimetrů, jednotlivé sazečky či semena přibližně 8 centimetrů. Semena vyséváme pouze 2-3 centimetry pod povrch a opatrně zaléváme, jsou totiž drobná. Sazečky ukládáme přibližně 5-8 centimetrů hluboko.

Kdy se sází zimní cibule

Vysazovali jsme začátkem listopadu

Na podzim 2021 jsme sázeli cibuli až začátkem listopadu. Cibuli sazečky dávám těsně pod povrch záhonu. Má-li porost ozimé sazečky přezimovat pod zemí a kořenit, je třeba ji buď sázet o trochu dříve, nebo o trochu hlouběji.

Jak dlouho zraje cibule

Cibule, které jsme vysévali na jaře ze semene, mají délku vegetační doby přibližně 150 dní. Sklízíme je, když je nať u poloviny rostlin polehlá a cibule mají žlutohnědou slupku. Tedy obvykle v červenci až září. Sklizené cibule dosoušíme na záhonech nebo na roštech.

Kdy se vytahuje cibule ze země

Správný termín sklizně cibule přichází tehdy, kdy nať začíná zasychat, pokládat se na zem a krček změkne. Pokud jste ji pěstovali ze sazečky, v teplejších oblastech to bývá už kolem poloviny července. Na tu z výsevu si musíte počkat zhruba o měsíc déle.

Jaký postřik na česnek

Nejčastěji se využívá postřik nebo zálivka. Nejoblíbenějším přípravkem je Karate Zeon 5 CS. Jedná se o postřikový insekticid na ochranu plodin proti savým a žravým škůdcům. Hmyz usmrcuje jako dotykový a požerový jed.