Kdy dezinfikovat skleník?
Jak dezinfikovat záhony
Jak půdu vydezinfikovat
Obecně se dá říct, že na plochu velkou přibližně 10 m2 budete potřebovat asi půl kilogramu dusíkatého vápna. Vápno rozhodíte na ošetřovanou plochu a hráběmi opatrně zapravíte do země. Půdu je pak nutné pořádně zalít.
Jak ošetřit skleník
Na povrch zeminy pohoďte dusíkaté vápno a zapravte ho do půdy pomocí hrábí. Obecně se doporučuje 100–200 g dusíkatého vápna na 1 m2. Půdu prolijte vodou a poté zakryjte igelitovou fólií, aby se dezinfekce neuvolňovala do vzduchu, a dále ji nijak nehnojte.
Archiv
Kdy rýt skleník
Záleží na tom, zda ve svém skleníku topíte, nebo ne. Pokud je skleník nevytápěný, začněte s jeho přípravou asi v polovině března. V této době připravte půdu a vysejte například salát nebo ředkvičky. Pokud je vytápěný, můžeme tam pěstovat klidně i pokojové rostliny nebo kaktusy.
Kdy se má šířit skleník
Oxid siřičitý je užitečný prvek v dezinfekci skleníků nebo foliovníků. Tento postup by měl být proveden okamžitě po skončení vegetačního období rostlin, ale ještě před likvidací samotné plodiny. Skleník by se měl sířit alespoň jednou za 12 měsíců.
Archiv
Jak na plíseň ve skleníku
K likvidaci plísní se dnes už nepoužívají jen chemické přípravky, ale i výrobky na biologické bázi. Někteří pěstitelé používají také tzv. vykuřování skleníku, například za pomoci sirné svíce, knotu nebo speciální dýmovnice.
Jak vydezinfikovat hlínu
Substrát je také možné propláchnout roztokem manganistanu draselného nebo roztokem peroxidu vodíku. Pokud máte chuť si trochu zaexperimentovat, můžete do půdy zapíchat stroužky česneku, jako první zálivku použít vývar z kopřiv nebo na zeminu položit syrový brambor naříznutou stranou dolů a po několika dnech ho vyměnit.
Co dát na dno skleníku
Na dno byste měli umístit alespoň deseticentimetrovou vrstvu kvalitního hnoje – ideální je koňský, ale stejně tak dobře poslouží i kravský či králičí. Na hnůj dejte přibližně 10-15 cm vrstvu shrabaného, již povadlého listí (vyhněte se ale listí z ořešáku, které je kyselé), zavadlé posekané trávy nebo slámy.
Kdy Zrýt záhony
Ideální je zrýt záhony na podzim, můžeme to ale udělat i na jaře – a čím dříve, tím lépe. Při rytí je do půdy vhodné vpravit kompost, zkompostovaný hnůj či písek na vylehčení. Záleží i na budoucím osevním plánu.
Kdy odkryt záhony
Odzimování a čištění zahrady
Choulostivé rostliny jste na zimu přikryli chvojím. V březnu už většinou nehrozí velké mrazy, proto můžete rostliny postupně odkrýt a vyčistit trvalkové záhony i místa, kde rostou jarní cibuloviny. Kolem trvalek můžete opatrně zarýt uleželý kompost nebo hnůj.
Jak často měnit hlínu ve skleníku
Do skleníku můžete přestěhovat truhlíkové rostliny. Je také ideální čas na výměnu půdy. Ta by měla ve skleníku proběhnout alespoň jednou za pět let. Pokud půdu letos neměníte, zapracujte do ní kompost.
Kdy se stříkají okurky proti plísní
S ošetřením je třeba začít zpravidla na konci června (nebo později, ale vždy před výskytem choroby) a opakovat ho třikrát s intervalem opakování po 10 dnech. Pro toto ošetření je nyní možný fungicid ORTIVA. Do konce roku se často používaly fungicidy Acrobat MZ WG, Ridomil Gold MZ Pepite nebo PROTI PLÍSNÍM (Acrobat).
Kdy Vykuřovat skleník
Skleník tedy vápníme 3 až 4 týdny před výsevem a výsadbou. Doporučuje se též vykuřování skleníku vykuřovacími jednotkami.
Jak se zbavit škůdců v hlíně
Nejjednodušší řešení Jedním z nejjednodušších řešení představují lepové štítky a šipky, které se zapíchnou do hlíny vedle rostliny a postupně pochytají mušky, které nebudou moci klást další larvy. Až se již nakladené larvy vylíhnou, přilepí se na šipky a postupně všichni škůdci vymřou.
Jak dlouho si sedá zemina
Tím, že tlačí na zeminu pod sebou, v místě, kde je postavený, je zemina stlačována touto silou. Daná zemina se ovšem nestlačí v jednom okamžiku, ale stlačuje se postupně. Proto než si dům takzvaně „sedne“, trvá to i několik let.
Jak zvýšit vlhkost ve skleníku
Například v počáteční fázi růstu je důležité rostlinkám dopřát poměrně vysokou vlhkost, rostliny se pak mnohem snadněji uchytí a začnou růst. Zvýšit vlhkost vzduchu vám pomůže zvlhčovač. Naopak při tvorbě květu a růstu plodů je zapotřebí vlhkost snížit, aby sklizeň neohrozila plíseň, což spolehlivě zajistí odvlhčovač.
Jak se správně ryje
Technika rytí
Vyryjeme brázdu přes záhon, vyrytou zem složíme vně na konci záhonu. Další brázdu vyryjeme hned za první a půdu z nové brázdy obracíme do brázdy přední. Opakujeme tento postup, dokud neobrátíme půdu na celém vybraném místě. Půdu z prvního řádku rytí použijeme k zaplnění poslední brázdy.
Jak rychle ZRYT záhon
Za hodinu tak lze zrýt a nakypřit až 800 m2 suché půdy. V promáčené jílovité půdě se hvězdice obalí zeminou a rotavátor ztrácí schopnost pracovat.
Kdy dát hnůj na záhony
Hlavní sezónou pro hnojení je podzim, kdy vaší půdě nejvíce prospěje pomalu působící organické hnojivo – například čerstvá chlévská mrva. Ta se během zimy v půdě rozloží a do jara ji obohatí o důležité látky. Během zimy vám přijde vhod také močůvka, kterou lejte na sníh.
Kdy dát kompost na záhon
Jakmile na jaře půda oschne, pohnojíme ji kompostem a minerálními hnojivy (můžeme zároveň) a urovnáme její povrch kovovými hráběmi. Případně použijeme půdní kypřič (frézu). Následuje už jen výsev. Čím dříve půdu připravíme k výsevu, tím lépe.
Čím hnojit ve skleníku
Zatímco na podzim můžeme do skleníku použít i proleželý chlévský hnůj, na jaře lze aplikovat už jen hnůj koňský, který se v půdě rozkládá mnohem rychleji. V chladnějších měsících na začátku pěstební sezóny je rovněž výhodná vysoká výhřevnost koňského hnoje.
Jak dlouho nesmí pršet po postriku
Jak dlouho po provedení postřiku nesmí pršet To je u každého přípravku dost individuální. Ale pokud v návodu není uvedeno jinak, tak ideální je 12 hodin.
Jak poznat plíseň na okurkách
Plíseň okurková na okurkách se projevuje na vrchní straně listů světle zelenými až žlutozelenými skvrnami, většinou ohraničené žilnatinou. Po dešti nebo za vlhkého počasí je na spodní straně listů tmavošedý až černý povlak. Skvrny se postupně zvětšují až splývají. Nakonec zasychají a pletivo z nich vypadává.
Proč se Vápní zahrada
Vápnění půdy je důležitým krokem při vyživování půdy a plodin ve vaší zahradě. Vápnění zmírňuje kyselou půdní reakci, optimalizuje pH půdy, má asanační účinek a snižuje nemocnost rostlin díky tomu, že ničí choroboplodné zárodky v půdě. Řekneme vám, proč na něj nezapomínat a jak na to.
Kdy se Vápní zahrada
Pokud je půda pro peckoviny neutrální (pH7) a pro ostatní druhy ovoce jen mírně kyselá, postačí vápnit přibližně jednou za 8 let. Na kyselých půdách vápníme zpravidla jednou za 3 až 5 let. Vápníme nejlépe na podzim za suchého počasí při rytí, a to tak, aby se vápno dostalo do celého profilu ryté půdy.
Jak zbavit hlínu smutnic
Dospělé mušky smutnice v květináči zlikvidujete pomocí žlutých lepových pásků, zapíchnutých do zeminy. Larvy smutnic, žijící v hlíně, zahubíte zálivkou parazitických hlístic rodu Steinernema, prodávaných pod názvem Nemaplus. Občas si lidé stěžují, že jim lepové šipky nepomohly k úplnému vyhubení smutnic.