Kdo vymyslel Majonezu?
Kdo vymyslel tatarku
Tuhle lahůdku určitě vymysleli Tataři, tedy Turci původně žijící v Rusku. Jenže je tu velké ALE. Pokud spojujete tatarskou omáčku s Tatary, podlehli jste rozšířenému mýtu. I tatarku totiž mají na svědomí Francouzi, kteří si na ní pochutnávali s tatarským biftekem.
Odkud pochází tatarka
Její původní a zároveň i současný francouzský název sauce tartare je odvozen od Tatarů – Turků původně žijících v Rusku. První tatarskou omáčku však nepřipravili Turci, ale Francouzi, kteří ji podávali k tatarskému bifteku.
Archiv
Proč se tatarka jmenuje tatarka
Její původní a zároveň i současný francouzský název sauce tartare je odvozen od tatarského bifteku, ke kterému omáčka byla podávána. Pokud jste ještě nevyzkoušeli, ochutnejte Otma tatarskou omáčku a Otma majonézu. Určitě Vám zachutná.
Archiv
Kdy byla vynalezena tatarka
Nejstarší recepty na tatarskou omáčku pochází z Anglie a Francie z 19. stoleti.
Jaký je rozdíl mezi majonézou a tatarkou
Nevíte, jaký je rozdíl mezi tatarkou a majonézou Majonéza je jednoduchá omáčka ušlehaná z rostlinného oleje a vaječného žloutku, tvoří základ do salátů, ale také pro tatarskou omáčku. Tatarka je v podstatě ochucená majonéza, přidává se do ní strouhaná okurka, cibule, a další pochutiny.
Jak vznikla majonéza
Poprvé ji francouzští kuchaři údajně připravili v 18. století, a to na počest kardinála Richelieu, když porazil Brity v bitvě o Port Mahon. Na menu se měla objevit studená omáčka ze smetany a vajec, jenže smetana došla, a tak ji nahradili olivovým olejem a servírovali jako mahonesu.
Jak na zdravou majonézu
Postup přípravyVejce a hořčici dejte do vysoké nádoby a pomocí tyčového mixéru je vyšlehejte.Do směsi pomalu zašlehejte citronovou šťávu, sůl a pepř.Za stálého šlehání přidávejte po malých lžičkách olej.Podle chuti osolte a opepřete.Skladujte v lednici nejdéle 4 až 5 dní.
Čím nahradit majonézu
V různých jídlech lze místo majonézy užít nejen jogurt, ale i kysanou smetanu, tvaroh, sýr cottage, hummus nebo bylinkové pesto. Do sendvičů a salátů se hodí i zálivka z rozmixovaného avokáda s kapkou oleje a výborný je i avokádový dip s tvarohem.
Jaký je rozdíl mezi Majolkou a majonézou
Majonéza (z fr. mayonnaise nejistého původu) či majolka je hustá tučná omáčka bílé či nažloutlé barvy vzniklá emulgací oleje a vaječného žloutku.
Co je v Majoneze
Kvalitní majonéza se tedy vyrábí z rostlinného oleje (obvykle řepkového), z pasterizovaných vaječných žloutků (někdy i bílků) a okyselujících složek (octa nebo citronové šťávy), případně vody. Tato hustá, krémová omáčka může být dále ochucena hořčicí a kořením.
Co dělat když je majonéza řídká
Pokud je její konzistence příliš hustá, přidejte trošku vody. Pokud je majonéza naopak příliš řídká (nemyslím tím ale nespojená, to pak koukněte dolů do tipů), přidejte ještě olej a znovu pečlivě promixujte.
Jak udělat majonézu bez oleje
Z uvařených vajíček použijeme pouze žloutky, které protlačíme vidličkou, přidáme hořčici, ocet, sůl a pepř. Promícháme a na závěr už jen zlehka vmícháme zakysanou smetanu.
Jak udělat veganskou majonézu
300g silken tofu, 2 lžíce olivového oleje, 1 lžíce citronové šťávy, půl lžičky soli, 1 lžička hořčice, 1 lžička cukru, 1/2 lžičky pepře. Všechny ingredience dáme do šlehacího mixéru a šlecháme do zhoustnutí. Poté dáme na alespoň 30 minut do lednice.
Co s nepovedenou majonézou
Jak napravit řídkou majonézu Pokud budete olej přidávat ke žloutkům moc rychle, může se vám stát, že majonéza bude příliš řídká. Dá se to však napravit. V misce rozšlehejte jeden žloutek se lžičkou citronové šťávy a nepovedenou majonézu do něj pomalu zapracujte.
Jak dlouho vydrží majonéza v teple
Skladování potravin
Po nákupu potraviny co nejrychleji přendejte do lednice, v níž by se měla udržovat teplota okolo 5 °C. Pokud je maso, vejce, majonéza nebo mléko mimo chladničku déle než dvě hodiny, zvyšuje se riziko přemnožení bakterií neboli infekční dávka.
Co je to Sojaneza
Sojanéza není nic jiného než veganská obdoba majonézy. Lze ji samozřejmě koupit v obchodech s veganskou stravou, domácí variantě však ta kupovaná nesahá ani po kotníky.
Co použít místo majonézy
V různých jídlech lze místo majonézy užít nejen jogurt, ale i kysanou smetanu, tvaroh, sýr cottage, hummus nebo bylinkové pesto. Do sendvičů a salátů se hodí i zálivka z rozmixovaného avokáda s kapkou oleje a výborný je i avokádový dip s tvarohem.
Co je to Aquafaba
Slovem aquafaba označujeme tekutinu z vaření luštěnin (nejčastěji cizrny nebo fazolí), případně také tekutinu, která se nachází v plechovkách nesolených luštěnin. Aquafaba je něco jako ingredience nové doby. Je téměř zadarmo, je zdravá a má mnoho využití.
Co to je Sojanéza
Sojanéza není nic jiného než veganská obdoba majonézy. Lze ji samozřejmě koupit v obchodech s veganskou stravou, domácí variantě však ta kupovaná nesahá ani po kotníky.
Proč se srazí majonéza
Pokud byste přilili víc oleje najednou, žloutek ho nedokáže vstřebat a majonéza se hned zpočátku srazí – bude vypadat jako drobná zrnka písku rozptýlená v oleji.
Jak dlouho vydrzi v lednici domaci majonéza
Jiná situace nastává v případě domácí majonézy, jejíž trvanlivost je 2 – 3 dny. Je však třeba ji vyrobit z čerstvých vajec od spolehlivého zdroje, aby se předešlo riziku onemocnění salmonelózou.
Jak dlouho muze být otevrena majonéza v lednici
Kečup i majonéza jsou po otevření použitelné dva až tři měsíce. Neobsahuje-li majonéza žádné konzervační látky, měla by se spotřebovat do osmi měsíců po otevření.
Co s vodou z cizrny
Většina z nás je zvyklá vylévat nálev z cizrny do odpadu, zkuste ho ale použít pro výrobu veganského dezertu. Po 10 minutách intenzivního šlehání vytvoří stejný efekt jako vaječný bílek a výsledkem bude tuhý nadýchaný sníh.
Co z nálevu z cizrny
Obyčejně nálev z plechovky s cizrnou vyléváme do odpadu, stejně jako když cizrnu vaříme. Tím ale přicházíme o velmi cennou surovinu, která se dá v kuchyni krásně využít. Ať už do sladkých pokrmů, nebo do slaných. A rozdíl oproti vejcím nepoznáte.
Jak udělat Tofunezu
Do mixéru nalijte sojové mléko nebo vodu, přidejte olivový olej. Po kouscích vhazujte tofu a mixujte, než bude hmota dokonale hladká. Dále dochuťte umeoctem, mořskou solí, popř. citronovou šťávou.