Kdo stojí v čele Brna?

Kdo stojí v čele Brna?

Kdo vládne v Brně

Zastupitelstvo města Brna
Sídlo Zastupitelský sál dříve Sněmovní sál v Nové radnici, Brno
Vedení
Primátorka Markéta Vaňková (ODS) od 2022
Náměstek primátorky René Černý (ANO 2011) od 2022

Proč se jmenuje Brno Brno

Jméno Brno je odvozeno od praslovanského slova brn, brnie (kal, špína, bláto z hlíny). Přesněji je to jmenná podoba přídavného jména odvozená od základu brnie příponou středního rodu -no, (brn-no → Brnno). Doslovný význam je brnné, brněné místo (místo na blátě, blátivé místo).

Co se bude stavět v Brně

Přinášíme výběr těch nejzajímavějších projektů od vybraných developerů.Rezidence Francouzská Neznámý developer.Rezidence Na Lukách. Stavby Židenice s.r.o.Rezidence u Vaňkovky. Neznámý developer.Rezidence Pekárenský dvůr. Domoplan.Chytré Líchy. Centrum pasivního domu.Čtvrť pod Hády. Trikaya.

Jak vzniklo Brno

Po zániku Velkomoravské říše, někdy kolem r. 1000, vznikla osada u brodu přes řeku Svratku , nynější Staré Brno, která dala městu jeho jméno. Vznik osady nejspíš souvisel s přesídlením obyvatel ze slovanského hradiska Staré Zámky , které bylo jedním z někdejších center Velké Moravy.

Co najdeme v Brně

Kulturní památkyHrady. Hrad a pevnost Špilberk. Hrad VeveříBrněnské podzemí Brněnská kostnice. Kapucínská hrobka. Podzemí pod Zelným trhem.Další sídla a paláce. Moravská zemská sněmovna. Biskupský dvůr. Nová radnice. Palác šlechtičen.Funkcionalistické stavby. Brněnské výstaviště Vila Tugendhat (památka UNESCO) Hotel Avion.

Co delat v Brně

Součásti okruhuVila Tugendhat. Nejslavnější brněnská vila stojí ve čtvrti Černá Pole.Stará radnice. Jedna z nejpozoruhodnějších historických budov v centru.Hrad Špilberk. Rozlehlý komplex na vrcholu stejnojmenného kopce.Vodojemy na Žlutém kopci.Katedrála sv.Zelný trh.Labyrint pod Zelným trhem.Sklep pod Novou radnicí

Co je typické pro Brno

K nejvýznamnějším dominantám města patří hrad a pevnost Špilberk na stejnojmenném kopci a katedrála svatého Petra a Pavla na vršku Petrov, utvářející charakteristické panorama města. Druhým dochovaným hradem na území Brna je Veveří, kdysi vybudovaný nad řekou Svratkou a dnes se tyčící nad Brněnskou přehradou.

Co je to prigl

Prigl je vídeňské slovo. Psáno „Prügl“ (v němčině „Prügel“) a vyslovováno stejně jako prigl s měkkým i (v němčině jako normální přehlasované u) se používá k označení hole, klacku nebo obušku.

Co bude Brno podchod

Práce budou rozděleny do dvou etap. Nejdříve půjde o samotný tubus podchodu, poté o další navazující prostory. Rekonstrukci je nutné dále zkoordinovat se záměrem proměny ulice Benešova a přednádražního prostoru.

Co se vyrábí v Brně

Výrazné továrny bychom tu však našli i v jiných oborech. Brnu se dařilo ve strojírenství či slévárenství, světového zvuku dostál například zbrojní závod Zbrojovka Brno a z něj vyčleněná traktorová fabrika Zetor (název vznikl spojením prvního písmene Zbrojovky – zet – a konce slova traktor).

Kam se jít projít v Brně

Součásti okruhuNaučná stezka obora Holedná – myslivecká a interaktivníNaučná stezka Akátky.Naučná stezka Kamenný vrch.Naučná stezka Hády a údolí Říčky.Naučná stezka Hádecké lomy.Ekostezka LesnáLesní naučná stezka U jezírka Soběšice.Lesní naučná stezka Po stopách Sýkorky Mokrá Hora.

Kde se dobře najíst v Brně

Nejlepší restaurace v Brně – Gurmánské zážitkyRestaurace Brno | Koishi fish & sushi Restaurant. Sushi, které se rozplývá na jazyku.Borgo Agnese.Restaurace Brno | Amici Pizza & Burgers.La Bouchée.Pavillon.Restaurace Brno | BUTCHER'S Grill & Pasta.Pegas Brno.Restaurace Brno | Valoria Restaurant.

Co si privest z Brna

Lokální gurmánské dárky z BrnaUzený pstruh s islandskou jiskrou.Gin z trnek a černých jeřabin.Dlouhé, křupavé, omaštěné kachním sádlem.Rajská šťáva z Ráječku.Čokolády hraničící s deviacíZachráněný kávový sirup.Paštiky pečené ve skle.Pandí kapky.

Jak mluví Brnaci

Nic neprotahuje, nic nezkracuje a používá v mluvě naprosto běžná slova, která nejsou známa zbytku republiky. 4. Brňák si dává sraz s ostatními Brňáky zásadně na čáře (ulice Česká) pod hodinami nebo u pánského přirození zvaného Brněnský orloj na Svoboďáku (nám. Svobody).

Proč Prýgl

Původ a význam slova Prýgl / Prygl

Původ názvu se dá vysvětlit podle úzkého a dlouhého tvaru, který přehrada má – při pohledu do mapy klacek či křivou hůl totiž připomíná (zakřivení v oblasti hradu Veveří vytváří rukojeť, špička hole je v Bystrci).

Kde je Prýgl

Jednou z nejvýznamnějších rekreačních oblastí v bezprostřední blízkosti moravské metropole je Brněnská přehrada. Přehradní nádrž s rozlohou 252 ha byla vybudována na řece Svratce v letech 1936-1940. Dnes je přehrada oblíbenou rekreační oblastí s pravidelnou lodní dopravou.

Kdy se bude bourat Tesco v Brně

Nejméně do konce letošního roku (2022) bude prodejna otevřena. Přesný termín uzavření prodejny zatím není znám. V připravovaném novém komplexu už máme domluvené nové prostory pro Tesco, po dobu výstavby se však prodejna přesouvat nebude,“ uvedl za řetězec Michal Kuzmiak.

Kdo vlastní zbrojovku Brno

FC Zbrojovka Brno
Vlastník Václav Bartoněk
Předseda Václav Bartoněk
Trenér Luděk Klusáček
Oficiální webová stránka

Co je v Brně zajímavého

Za vidění rozhodně stojí dvě dominanty města – katedrála sv. Petra a Pavla na návrší Petrov a hrad Špilberk, v jehož prostorách můžete navštívit expozice Muzea města Brna. Zaslouženou pozornost přitahují především kasematy, podzemní chodby s expozicí barokního pevnostního stavitelství a vězeňství josefínské doby.

Kam v létě v Brně

Kam v letním Brně na výlet nebo procházkuObjevte nejlepší brněnskou vyhlídku.Mariánským údolím po stopách neandrtálcůVyšplhejte od Riviéry na koniklecovou louku.Z přístaviště na hrad VeveříProzkoumejte Kamenku a Červený kopec.Vydejte se po stopách streetartisty Tima.Za krásou Hádeckých lomůObjevte vilovou čtvrť

Kam v Brně do hospody

Industra. Coffee Fusion. Mitte. Spolek. Ochutnávková pivnice. Pivnice Na Stojáka. Pivnice u Poutníka. Bistro Franz.

Kam vyrazit v Brně

Součásti okruhuVila Tugendhat. Nejslavnější brněnská vila stojí ve čtvrti Černá Pole.Stará radnice. Jedna z nejpozoruhodnějších historických budov v centru.Hrad Špilberk. Rozlehlý komplex na vrcholu stejnojmenného kopce.Vodojemy na Žlutém kopci.Katedrála sv.Zelný trh.Labyrint pod Zelným trhem.Sklep pod Novou radnicí

Jak se říká Brnakum

Asi nejznámější jménem, kterým Brňáci označují Pražáky a někdy i obecně obyvatele Čech, je cajzl.

Proč prigl

Původ a význam slova Prýgl / Prygl

Původ názvu se dá vysvětlit podle úzkého a dlouhého tvaru, který přehrada má – při pohledu do mapy klacek či křivou hůl totiž připomíná (zakřivení v oblasti hradu Veveří vytváří rukojeť, špička hole je v Bystrci).

Kde je prygl

Brněnská přehrada (v hantecu Prýgl nebo Prygl) nebo vodní nádrž Brno, zastarale též Kníničská přehrada či vodní nádrž Kníničky, je rozlohou největší vodní dílo na řece Svratce. Vznikla vystavěním hráze na 56. říčním kilometru Svratky a zatopením údolí s obcí Kníničky.