Kdo slaví chanuku?

Kdo slaví chanuku?

Jak se slaví Chanuka

Chanuka, které se také říká Svátek světel – se slaví osm dní. Jejím hlavním symbolem je postupné zapalování osmi svíček nebo olejových lampiček v přesném pořadí na tradičním židovském svícnu a žehnací motlitby. Postupem doby ale přibylo několik dalších obyčejů, které připomínají klasické Vánoce.
ArchivPodobné

Kdy se zapaluje Chanuka

Chanuka se slaví obvykle krátce před Vánocemi, ale protože židovský kalendář počítá čas jinak, nejde vždy o stejné datum podle gregoriánského kalendáře. Letos například Chanuka začíná 21. prosince.

Co se jí na chanuku

Na Chanuku je zvykem jíst jídla připravovaná na oleji (zejména olivovém), čímž se připomíná zázrak s olejem v Chrámu. Tradičními jídly jsou bramborové placky či bramboráky (jidiš: latkes, hebrejsky: levivot).

Jak se slaví Vánoce v Izraeli

Hlavním symbolem oslavy Chanuky je postupné zapalování osmi svíček (případně olejových lampiček) na tradičním židovském svícnu, olej a tradiční modlitby. Svíček na svícnu je ve skutečnosti celkem devět, protože každý chanukový svícen má devátou svíčku, tzv. „šamaše“ (služebníka), který zapaluje ostatní svíčky.
Archiv

Co to je Chanuka

​Chanuka (hebrejsky: חֲנֻכָּה‎‎), známá také jako Svátek světel, je osmidenní židovský svátek, připomínající zázrak při opětovném vysvěcení druhého Chrámu po povstání Makabejských v 2. století př.

Jak dlouho trvá Chanuka

Chanuka je známá také jako svátek světel, trvá osm dní, podle našeho gregoriánského kalendáře připadá na období od konce listopadu do půlky prosince. Podle židovského kalendáře začíná 25. dnem měsíce kislev.

Jak se preje k chanuce

Obvykle se dává pár drobných mincí, ačkoliv prarodiče nebo jiní příbuzní mohou dát více peněz jako chanukový dárek. V Izraeli jsou chanukové peníze známé jako dmej Chanuka‎‎. Vyrábí se tam také čokoládové mince ve zlatém nebo stříbrném pozlátku, které mohou být použity při hře s drejdlem.

Co je to Drejdl

Drejdl (v jidiš דריידל‎, hebrejsky סביבון‎, sevivon) je hračka připomínající káču, s níž si děti hrají během židovského svátku Chanuka. Na každé ze čtyř jeho stěn je natištěno hebrejské písmeno.