Kdo se může stát pěstounem?
Jak se můžu stát pěstounem
Kontaktujte příslušný obecní úřad obce s rozšířenou působností podle místa Vašeho trvalého bydliště, oddělení OSPOD — odbor sociálně právní ochrany dětí. Sociální pracovnice s vámi pohovoří o vaší motivaci stát se pěstouny, o vašich představách o dítěti a zodpoví případné dotazy.
Archiv
Kdo muze žádat o Pestounskou péčí
Kdo se může stát pěstounem
Pěstounem se může stát ten, kdo: skýtá záruky řádné péče, má bydliště na území České republiky, souhlasí se svěřením dítěte do pěstounské péče.
Archiv
Jak dlouho trvá pěstounská péče
Celý proces od podání žádosti do zařazení do evidence žadatelů vhodných stát se pěstouny trvá cca 1 rok.
Jaký by měl být pěstoun
Pokud nejsou partneři sezdáni, bude žadatelem o pěstounskou péči pouze jeden z nich, ale přípravami na roli pěstouna projdou oba. Pěstoun by měl být sociálně i ekonomicky soběstačný se stabilním zázemím v by- dlení a rovněž jistým zázemím v rodině či u přátel.
Kdo to je pěstoun
Pěstouni jsou náhradní rodiče dětí, které nemohou žít ve své vlastní rodině. Pěstouni tedy pečují o děti, které se jim nenarodily. Tyto rodiny, ve kterých vyrůstají přijaté děti, ať už krátkodobě nebo dlouhodobě, se nazývají pěstounské rodiny.
Kdo se může stát pěstounem na přechodnou dobu
Pěstounem se může stát každý občan České republiky, který má vztah k dětem a dokáže jim být dobrým vychovatelem a průvodcem po celou dobu trvání pěstounské péče. Je to pro dítě rozhodně lepší než ústavní výchova, byť pouze dočasná, která zvyšuje riziko vzniku citové deprivace a dalších problémů.
Kdo jsou to pěstouni
Do pěstounské péče jsou svěřovány děti, o něž nemůže osobně pečovat žádný z rodičů ani poručník. Pěstounská výchova má přednost před výchovou ústavní. Pěstoun o dítě osobně pečuje, je zodpovědný za jeho výchovu, má právo dítě zastupovat a spravovat jeho záležitosti v běžných věcech a nemá k němu vyživovací povinnost.
Proč se stát pěstounem
Důvody, proč se lidé stávají pěstouny, jsou jak citové, tak racionální. Měly by být vedeny touhou pomoci dítěti naplnit jeho potřeby a zajistit mu bezpečné prostředí pro jeho vývoj. Důležitost správné motivace se ukáže velmi brzy po přijetí dítěte.
Jaký je rozdíl mezi adopcí a pěstounskou péčí
Při adopci se lidé stávají právoplatnými rodiči osvojeného dítěte. Pěstounství oproti tomu znamená, že se o opuštěné dítě nějaký čas budou starat. Právně ale dítě není volné. Podle toho, jak dlouho je dítě u náhradních rodičů, se pak rozlišuje přechodná pěstounská péče nebo dlouhodobá.
Kdy končí pěstounská péče
Pěstounská péče vzniká rozhodnutím soudu a končí nejpozději zletilostí dítěte. Může být také zrušena, a to jen rozhodnutím soudu, který jí může zrušit jen z důležitých důvodů. Učiní tak vždy, jestliže o to požádá pěstoun.
Jak žádat o pěstounskou péči
Zprostředkování se provádí jen na žádost fyzické osoby, která má zájem osvojit dítě nebo je přijmout do pěstounské péče. Žádost se podává u obecního úřadu obce s rozšířenou působností podle místa trvalého pobytu žadatele.