Kdo patří do veřejné správy?
Kdo je nositel veřejné správy
Za subjekty veřejné správy jsou považovány zejména: stát, • jiné subjekty, o nichž to stanoví ústava nebo zákon, • veřejnoprávní korporace, • veřejné ústavy a veřejné podniky, • státní fondy, • nadace a nadační fondy, • obecně prospěšné společnosti, • veřejné výzkumné instituce.
Archiv
Kdo jsou orgány veřejné správy
Orgán státní správy je jedním z hlavních vykonavatelů správního práva, který zastupuje stát, nebo veřejnoprávní korporaci při výkonu veřejné správy. Orgány státní správy jsou zřizovány na základě ústavy, ústavních zákonů, zákonů.
Co to je veřejná správa
Veřejná správa představuje soubor konkrétně definovaných činností organizovaných a realizovaných v předem stanoveném právním a institucionálním rámci. Je vykonávána výhradně ve veřejném zájmu, úkony veřejné správy jsou stanoveny zákonem.
ArchivPodobné
Co patří do státní správy
Státní správu členíme na ústřední, vykonávanou státními orgány s celostátní působností jakými jsou ministerstva a jiné ústřední orgány státní správy a územní vykonávanou státními orgány s omezenou místní působností, mezi které patří například úřady práce, finanční úřady, úřady obcí a krajů vykonávající státní správu v …
Archiv
Co patří do veřejné sféry
Typicky jde v českých podmínkách o nařízení vlády, obecně závazné právní předpisy ministerstev a ostatních ústředních orgánů státní správy, obecně závazné vyhlášky krajů a obcí v samostatné působnosti, nařízení krajů a obcí ve věcech přenesené působnosti.
Kdo provádí kontrolu veřejné správy
Parlamentní kontrola veřejné správy
zastupitelskými orgány obcí a krajů. Obecně platí, že zákonodárná moc ovlivňuje moc výkonnou (veřejnou správu) především vydáváním zákonů. Provádí ji Parlament jako reprezentant zákonodárné moci především vůči Vládě reprezentující vrcholný orgán moci výkonné.
Na co se dělí veřejná správa
Vždy reprezentují veřejné zájmy, veřejnou správu vykonávají svým jménem a ve své působnosti (Hendrych a kol., 2003; Průcha, 2003). Samosprávu můžeme dále dělit na samosprávu územní (vykonávanou obcemi a kraji) a samosprávu zájmovou.
Kdo je ve státní službě
Například dle zákona o státní službě je státním zaměstnancem osoba, která byla přijata do služebního poměru a zařazena na služební místo k výkonu některé z činností uvedených v § 5 zákona o státní službě.
Kdo může vykonávat veřejnosprávní kontrolu
Veřejnosprávní kontrolu vykonávají Ministerstvo financí, správci kapitol veřejného rozpočtu a územní samosprávné celky u podřízených organizací a také u žadatelů a příjemců veřejné finanční podpory.
Na co se dělí verejna sprava
Vždy reprezentují veřejné zájmy, veřejnou správu vykonávají svým jménem a ve své působnosti (Hendrych a kol., 2003; Průcha, 2003). Samosprávu můžeme dále dělit na samosprávu územní (vykonávanou obcemi a kraji) a samosprávu zájmovou.
Jak dělíme samosprávu
Česká republika se člení na základní územní samosprávné celky (obce) a vyšší územní samosprávné celky (kraje). Územní samosprávné celky jsou územními společenstvími občanů, které mají právo na samosprávu. Jedná se o veřejnoprávní korporace, jež mohou mít vlastní majetek a hospodaří podle vlastního rozpočtu.
Kdo je zaměstnanec veřejné správy
Za veřejné lze považovat ty zaměstnance, kteří mají zaměstnanecký (či obdobný) poměr ke státu nebo jinému veřejnoprávnímu zaměstnavateli. Takový zaměstnanecký poměr má tyto znaky, jako trvalost, spočívající v odborném zajišťování veřejných úkolů. Za další znak lze považovat placení zaměstnanců z veřejných prostředků.
Kdo je zaměstnanec veřejného sektoru
Veřejný sektor je zastoupen veřejnou správou a dalšími organizacemi. Do veřejného sektoru patří proto, že jsou financovány z veřejných zdrojů. Mezi zaměstnance ve veřejném sektoru tak patří zaměstnanci státní služby, zaměstnanci bezpečnostních složek nebo zaměstnanci veřejných knihoven.
Kdo je vedoucí orgánů veřejné správy
Skutečnost, že zákon o finanční kontrole vedoucím orgánem veřejné správy v obci rozumí starostu, je velmi problematická s ohledem na právní postavení obce, jakožto veřejnoprávní korporace, která je spravována zejména kolektivními orgány, primárně zastupitelstvem, následně radou.
Kdo je příkazce operace
Odpověď: Obecně platí pravidlo, že rozhodovat by měla osoba, která má nejvíce informací. Pokud tedy se v konkrétním útvaru řeší daná agenda, příkazce operace pro tuto pro tuto agendu by měl být vedoucí tohoto útvaru.
Kdo tvoří samosprávu
Česká republika se člení na obce, které jsou základními územními samosprávnými celky a kraje, které jsou vyššími územními samosprávnými celky. Územní samosprávné celky jsou územními společenstvími občanů, která mají právo na samosprávu. Zákon stanoví, kdy jsou správními obvody.
Kdo má na starosti územní samosprávy
Stát má na starosti státní správu, kraj a obec mají na starosti územní samosprávu.
Kdo je obcansky zaměstnanec
Zaměstnancem může být pouze fyzická osoba (člověk), která se zavázala k výkonu závislé práce v základním pracovněprávním vztahu. Způsobilost osoby zavázat se k výkonu závislé práce je řešena občanským zákoníkem.
Kdo je zaměstnanec státní správy
Státním zaměstnancem je podle zákona o státní službě fyzická osoba, která byla přijata do služebního poměru a zařazena na služební místo nebo jmenována na služební místo představeného k výkonu některé z činností uvedených v § 5 zákona o státní službě.
Co je to veřejný sektor
Veřejný sektor je ta část národního hospodářství, která je financována z veřejných prostředků, je v ní rozhodováno na základě veřejné volby a veřejnost má právo i povinnost důsledky veřejné volby kontrolovat prostřednictvím veřejné kontroly.
Kdo kontroluje příspěvkové organizace
Řídicí kontrolu provádí ředitel jako příkazce operace a zaměstnanci příspěvkové organizace pověření ředitelem2 příspěvkové organizace v rozsahu svého pověření. 2. V příspěvkové organizaci je sloučena funkce správce rozpočtu a hlavního účetního podle ustanovení § 26 odst. 3 zákona o finanční kontrole.
Kdo provádí finanční kontrolu
Podle tohoto zákona provádí kontrolu hospodaření s prostředky ze státního rozpočtu a jinými peněžními prostředky státu a prostředky Národního fondu: Ministerstvo financí, územní finanční orgány, správci kapitol a krajské úřady, přičemž odkazuje na zákon č.
Co dělá samospráva
Samospráva je způsob řízení určitého celku, kdy daný subjekt o alespoň některých svých záležitostech rozhoduje sám autonomním způsobem, tedy „spravuje se sám“. Opakem samosprávy je výkon správy (rozhodování o určitých záležitostech) jiným, vnějším subjektem.
Jak se dělí samospráva
Samospráva je jednou ze dvou odvětví veřejné správy, jimiž jsou státní správa a samospráva. Samospráva se dále dělí na samosprávu zájmovou a samosprávu územní.
Kdo muze chtit kopii op
Banka, splátková společnost, ale i prodejce automobilů. Tam všude se můžete setkat s kopírováním vašeho občanského průkazu. Je to obvykle mnohem rychlejší, než si pracně potřebné údaje opisovat. Pořízení kopie občanského průkazu však můžete odmítnout.