Kdo muze pronajmout byt?

Kdo muze pronajmout byt?

Kdo může pronajmout byt

Občanský zákoník umožňuje nájemci dát třetí osobě do podnájmu část bytu, pokud nájemce v bytě sám trvale bydlí, i bez souhlasu pronajímatele. Zde se však jedná o tzv. podpronájem. Pokud byste chtěli pronajmout celý být, můžete tak učinit pouze s písemným souhlasem pronajímatele, tedy družstva.
Archiv

Kdo může pronajímat

Podmínky pronajímání

1. Samotný pronájem nemovitostí, bytů a nebytových prostor není považován za živnost a může ho provozovat každý, kdo je vlastníkem nemovitosti, bytu nebo nebytového prostoru, aniž by k této činnosti musel mít živnostenské či jiné podnikatelské oprávnění.
Archiv

Co je potřeba k pronajímání bytu

Co musí obsahovat nájemní smlouvaVeškeré údaje o vás a vašem nájemníkovi, výše nájemného včetně způsobu a termínu splatnosti.Dobu, na kterou je byt pronajímán.Informace o vratné kauci a stanovení toho, co si nájemce může a nesmí v bytě dovolit.Můžete uvést informace o opravách v bytě a kdo je bude řešit.
Archiv

Kdo je nájemce a podnájemce

Podívejte se na stručné vysvětlení níže. Pronájem = Majitel pronajímá byt nájemci na základě nájemní smlouvy. Podnájem = Nájemce, který má platnou nájemní smlouvu s majitelem, byt nevyužívá (nebo jej využívá jen z části) a poskytuje byt či jeho část k obývání podnájemníkům na základě podnájemní smlouvy.
Archiv

Na co si dát pozor při pronájmu bytu

Pozor dávejte zejména na úrok z prodlení, který někteří pronajímatelé požadují za opožděnou platbu. Ve smlouvě je také možné sjednat kauci, kterou se majitel nemovitosti jistí pro situace, kdy nájemce neplatí nájem nebo byt či jeho vybavení poškodí. Částka ale nesmí přesahovat trojnásobek měsíčního nájemného.

Kdo může vstoupit do bytu

Kromě policie, hasičů a energetiků , mají podle zákona povolen přístup na cizí pozemek, do domu, nebo bytu také spojaři, stavební a jiní úředníci, zeměměřiči, vlastníci vodovodu, kanalizace nebo sousedního rybníka či přehrady. „Někdy dokonce i myslivci,“ říká advokát Václav Sládek.

Co mám dělat když nemám na nájem

Sjednejte si schůzku s majitelem nebo jeho zástupcem a popište mu svou situaci. Pokud jde o jednorázový výpadek, s velkou pravděpodobností se dohodnete, že platbu uhradíte později. Jestliže však víte, že vaše situace může trvat déle, řešte s ním další možnosti. Například výměnu bytu za menší.

Co platí podnájemník

Pokud chybí ujednání ve smlouvě

Pokud pronajímatel nezahrne do nájemní smlouvy ujednání o službách, hradí nájemce takzvané nezbytné služby stanovené občanským zákoníkem. Zahrnujeme mezi ně dodávku vody, svoz komunálního odpadu, osvětlení a úklid společných částí domu. Dále poplatky za čištění komínu, provoz výtahu.

Jak ukončit podnájem

Nájemce i podnájemce mají právo vypovědět smlouvu kdykoliv bez udání důvodu, výpovědní lhůta činí 3 měsíce a počíná běžet prvním dnem měsíce, který následuje po měsíci, ve kterém byla výpověď doručena druhé straně. Podnájemní vztah končí vždy s koncem vztahu nájemního.

Jak dlouho muze být navsteva v bytě

Přesné vymezení neexistuje, v praxi se tak zpravidla vychází z občanského zákoníku. Ten ukládá nájemci povinnost hlásit zvýšení počtu osob žijících v bytě neprodleně, maximálně do dvou měsíců. Z návštěvy se tak v praxi stává člen domácnosti tehdy, překročí-li doba jeho pobytu v této domácnosti dva měsíce.

Co se platí při pronájmu bytu

Pronajímatel může po nájemci požadovat placení služeb, které nájemce spotřebuje a má z nich okamžitý prospěch, jako jsou náklady na vodu, komunální odpad, úklid společných prostor, osvětlení, čištění komínu a provoz výtahu.

Kdy může pronajímatel vstoupit do bytu

Pouze pokud má majitel oprávněný důvod, může vstoupit do bytu. Termín návštěvy by měl ale oznámit dopředu. Tuto skutečnost často pronajímatelé zanáší do nájemních smluv. Jestliže ale hrozí, že v bytě dojde k poškození majetku, může majitel vstoupit bez předchozího oznámení.

Kdy může policie vstoupit do bytu

(1) Policejní orgán může vstoupit do obydlí, jiných prostor nebo na pozemek jen tehdy, jestliže věc nesnese odkladu a vstup tam je nezbytný pro ochranu života nebo zdraví osob nebo pro ochranu jiných práv a svobod nebo pro odvrácení závažného ohrožení veřejné bezpečnosti a pořádku.

Kdo platí fond oprav nájemce nebo pronajímatel

Některé platby ale nelze považovat za nezbytné služby, a tak je musí hradit pronajímatel. Typickým příkladem takové platby je příspěvek do fondu oprav. Fond oprav tvoří rezervu na opravy a rekonstrukce domu, a tedy se nejedná o službu, ze které by nájemce měl okamžitý prospěch.

Jak se branit proti pronajimateli

V takovém případě by měl nájemce pronajímatele upozornit, že na něj podá trestní oznámení, a pro případné řízení by měl zdokumentovat situaci třeba videonahrávkou stavů měřičů. Doklady o přerušení dodávek mohou soudu poskytnout i dodavatelé energií a vody.

Kdo hradí opravy v pronajatém bytě

Vládní nařízení – kdo hradí běžnou údržbu Občanský zákoník ukládá pronajímateli, aby udržoval pronajatý byt ve stavu způsobilém k užívání. Ovšem zároveň stanoví, že je to nájemce, kdo v bytě provádí a hradí běžnou údržbu a drobné opravy.

Kdy může dát pronajímatel výpověď

KDY MŮŽETE DÁT NÁJEMCI OKAMŽITOU VÝPOVĚĎ

poškozuje byt nebo dům závažným nebo nenapravitelným způsobem, způsobuje jinak závažné škody nebo obtíže pronajímateli nebo osobám, které v domě bydlí užívá neoprávněně byt jiným způsobem nebo k jinému účelu, než bylo ujednáno.

Kdy můžu odejit z bytu

Jedná se o tyto důvody:Nájemce neplatí nájemné a náklady na služby alespoň po dobu 3 měsíců.Nájemce poškozuje byt nebo dům závažným nebo nenapravitelným způsobem.Nájemce způsobuje škody na majetku anebo obtíže pronajímateli anebo ostatním osobám, které v domě bydlí.

Jak dlouho může být návštěva

Jak dlouhá může být návštěva, aby se nejednalo o dalšího člena domácnosti, občanský zákoník již blíže nedefinuje. Pokud se bavíme o časovém rozmezí, někde se uvádí, že je návštěva pouze návštěvou, pokud trvá 15 – 30 dní. Jinde je naopak tvrzeno, že délka by neměla přesáhnout 2 měsíce.

Co delat kdyz mě hleda policie

Jakékoli informace o pohybu či výskytu hledaných osob, sdělte na linku 158 nebo na kterékoli policejní stanici. Kriminalisté děkují veřejnosti za spolupráci.

Co všechno musí platit nájemník

Jedná se například o dodávky vody, odvoz a odvádění odpadních vod včetně čištění jímek, dodávky tepla, odvoz komunálního odpadu, osvětlení a úklid společných částí domu, zajištění příjmu rozhlasového a televizního vysílání, provoz a čištění komínů, případně provoz výtahu.

Na co se vztahuje fond oprav

Fond oprav se vztahuje na:

Provoz, údržbu, opravy, stavební úpravy a jiné změny společných částí domu. Revize technických sítí, společných technických zařízení domu, protipožárního zařízení, hromosvodů, rozvodů energií včetně tepla, teplé vody, pitné vody spod. Údržbu pozemku a přístupových cest k pozemku.

Co platí nájemník v bytě

Vládní nařízení – kdo hradí běžnou údržbu Občanský zákoník ukládá pronajímateli, aby udržoval pronajatý byt ve stavu způsobilém k užívání. Ovšem zároveň stanoví, že je to nájemce, kdo v bytě provádí a hradí běžnou údržbu a drobné opravy.

Kdo platí malování v nájemním bytě

Podle nařízení vlády je nájemce povinen provádět v bytě běžnou údržbu a drobné opravy. Čímž se myslí udržování a čištění bytu včetně zařízení a vybavení, které se provádí obvykle pokud byt užíváte, zejména tedy malování, tapetování, oprava omítek, čištění podlah, obkladů stěn, ale i čištění zanesených obkladů.

Jak dostat z bytu nájemníka

Abyste dosáhli závazného soudního rozhodnutí o vystěhování nájemníka, musíte jej nejprve vyzvat k vyklizení nemovitosti k určitému datu. Tato výzva musí být písemná a prokazatelně ji musíte nájemníkovi doručit. Nejvhodnějším způsobem bývá dopis do vlastních rukou, který si musí sám nájemník v určité lhůtě převzít.