Kdo muze být v SVJ?
Kdo může svolat shromáždění SVJ
Svolat shromáždění mohou i sami členové SVJ, jejichž počet hlasů činí více než jednu čtvrtinu všech hlasů, nejméně však dvou z nich.
Archiv
Jak lze odvolat výbor SVJ
To znamená, že funkce člena výboru SVJ může zaniknout tím, že dojde k jeho odvolání na shromáždění vlastníků. Dle § 1207 občanského zákoníku pak postačí k přijetí usnesení o odvolání člena výboru pouhá nadpoloviční většina hlasů z vlastníků přítomných na shromáždění.
Kdy musí být založeno SVJ
Dle zákona o vlastnictví bytů vznikalo společenství při splnění zákonných podmínek ze zákona. Povinnost založit společenství vlastníků je dle §1198 (1) OZ stanovena v případě, je-li zde alespoň 5 jednotek, z nichž alespoň 3 jsou ve vlastnictví tří různých osob.
Co dělá předseda SVJ
K povinnostem předsedy společenství jednotek patří zejména: Odpovědnost za plnění povinností a dodržování pravidel všech členů SVJ, která jsou určená stanovami. I když se to nezdá, jde o nejnáročnější oblast práce každého předsedy společenství.
Archiv
Jak dlouho trva schuze SVJ
Návazně na § 1221 NOZ se dostanete k § 249/1 NOZ, který stanoví, že shromáždění se svolává vhodným způsobem ve lhůtě určené stanovami, jinak nejméně 30 dnů předem. Pokud tedy nemáte lhůtu ve stanovách, tak platí 30 dnů. Velmi často je ve stanovách 15 dnů.
Kdo může svolat shromáždění
V prvé řadě je svolavatelem statutární orgán, tedy výbor nebo předseda společenství (§1207 odst. 1 občanského zákoníku), který může svolat shromáždění kdykoliv je potřeba. Minimálně ho však musí svolat alespoň jednou za rok. Podnět pro svolání shromáždění může jít i od vlastníků.
Co když SVJ nemá předsedu
Shrnutí Pokud členové SVJ nejeví zájem o účast ve výboru (či o funkci předsedy SVJ) nebo z jiných důvodů nedojde ke zvolení výboru na shromáždění SVJ, může kterýkoliv z vlastníků jednotek podat k soudu návrh na jmenování výboru soudem.
Jak se bránit proti SVJ
Pokud předseda SVJ či výbor SVJ nespravují dům a pozemek podle představ vlastníků, můžou je na shromáždění SVJ, případně hlasováním per rollam odvolat. Musí se ho účastnit nadpoloviční většina všech vlastníků, tj. musí být usnášeníschopné, a souhlas s odvoláním musí vyslovit většina přítomných.
Co je potreba k zalozeni SVJ
Aby SVJ vzniklo, je potřeba dalšího právního jednání. Zákon vyžaduje zápis společenství vlastníků do veřejného rejstříku. Vznik společenství tedy následuje po založení SVJ a datuje se ke dni zápisu do rejstříku společenství vlastníků.
Co je potřeba k založení SVJ
Dle zákona může dojít k založení SVJ dojít dvěma způsoby – buď uvedením stanov přímo do prohlášení vlastníka, nebo přijetím stanov v rámci zakladatelského právního jednání vlastníků jednotek. Při uvedení stanov do prohlášení vlastníka odpadá při založení společenství nutnost přítomnosti notáře při schvalování stanov.
Jak se volí výbor SVJ
Člen výboru je zvolen, hlasuje-li pro něj nadpoloviční většina hlasů všech vlastníků. Často bývá na shromážděních jablkem sváru to, zda lze při volbě hlasovat o členech výboru jako celku nebo po jednotlivých členech. Zákon výslovně neurčuje postup, zřejmě je možné obojí.
Jak často má být schůze SVJ
Svolání zasedání shromáždění je povinností statutárního orgánu (tedy výboru SVJ či předsedy společenství). Shromáždění svolává statutární orgán SVJ většinou ze své vlastní iniciativy s tím, že je vždy třeba dodržet nutnost konat zasedání minimálně jednou ročně.
Kdo podepisuje zápis ze schůze SVJ
Zápis podepisuje předsedající zasedání shromáždění a zapisovatel. Za uschování originálů zápisů ze zasedání shromáždění včetně příloh odpovídá statutární orgán SVJ.
Jak ukončit předsednictví SVJ
odstoupení předsedy SVJ
Pak své ukončení funkce předsedy SVJ, odešlete písemně s doručenkou právnické osobě SVJ. Dnem ,kdy tento dopis,jako výkonný orgán SVJ, převezmete, Vám začíná běžet dvouměsíční výpovědní lhůta dle z. č. 89/2012 Sb., § 160.
Jak dlouho trvá založení SVJ
U notáře lze společenství zapsat po předložení všech potřebných listin nejpozději následující den. Pokud se návrh podává přes rejstříkový soud, trvá zápis zhruba 8 pracovních dnů.
Co musí obsahovat stanovy společenství vlastníků
Stanovy SVJ musí podle občanského zákoníku obsahovat název, který obsahuje slova „společenství vlastníků“ a označení domu, pro který SVJ vzniklo. Dále v nich musí být určeno sídlo, které je určeno v domě. Stanovy zakotvují členská práva a povinnosti vlastníků jednotek a způsob, jakým se uplatňují.
Kde je zapsáno SVJ
Po volbě nového výboru společenství vlastníků jednotek (dále jako „SVJ„) je potřeba vždy zapsat zvolené členy do obchodního rejstříku (přesněji do rejstříku společenství vlastníků jednotek vedeného příslušným krajským soudem, budu používat pojem „obchodní rejstřík“ pro zjednodušení).
Co řeší SVJ
V rámci SVJ se řeší mnoho otázek, které se týkají vztahů mezi vlastníky, vztahů vlastníků a SVJ, vztahů vlastníků a jejich nájemců, vztahů nájemců a ostatních vlastníků, vztahů nájemců a SVJ a další.
Za co odpovídá SVJ
objektivní – to znamená, že člen odpovídá za škodu bez ohledu na zavinění a nese důkazní břemeno. Vymáhat ji lze až 3 roky zpětně, neomezená – odpovídá za škodu osobně a neomezeně, a to celým svým majetkem, solidární – členové orgánů společnosti odpovídají za škodu společně a nerozdílně.
Jak dlouho trva schůze SVJ
Návazně na § 1221 NOZ se dostanete k § 249/1 NOZ, který stanoví, že shromáždění se svolává vhodným způsobem ve lhůtě určené stanovami, jinak nejméně 30 dnů předem. Pokud tedy nemáte lhůtu ve stanovách, tak platí 30 dnů. Velmi často je ve stanovách 15 dnů.
Jak vést schůzi SVJ
Zápis ze schůze SVJ musí obsahovat:přesný název společenství vlastníkůkdo shromáždění svolal a jakým způsobem.místo konání shromážděnídatum a čas, kdy se shromáždění konalo.kdo shromáždění zahájil, kdo mu předsedal, a volba dalších osob činných na shromáždění (zapisovatel a ověřovatel zápisu)
Jak lze vystoupit z SVJ
Členství v SVJ je povinné, vlastník jednotky se ho nemůže vzdát ani ho převést nebo z něj jakkoliv vystoupit. Převedete ho až v momentě, kdy prodáte svůj byt nebo dojde k jinému převodu či přechodu vlastnického práva k bytové jednotce.
Co je potřeba k zalozeni SVJ
Aby SVJ vzniklo, je potřeba dalšího právního jednání. Zákon vyžaduje zápis společenství vlastníků do veřejného rejstříku. Vznik společenství tedy následuje po založení SVJ a datuje se ke dni zápisu do rejstříku společenství vlastníků.
Kdo podepisuje stanovy SVJ
(18) Zápis podepisuje předsedající a zapisovatel. Zápisy včetně písemných podkladů k jednání shromáždění musí být uschovány u předsedy výboru nebo u pověřeného vlastníka.
Kdo tvori stanovy SVJ
Schválení stanov je podmínkou pro založení SVJ. Musí s nimi souhlasit všichni vlastníci v domě. Stanovy musí mít podobu veřejné listiny (je to kontrola toho, že byly schváleny v podobě, v jaké se předkládají do sbírky listin v rejstříku vlastníků jednotek). U jejich schvalování tedy musí být přítomný notář.