Kdo doplul k Mysu Dobré naděje?
Kdo obeplul mys Dobré naděje
Prvním Evropanem, který obeplul mys Dobré naděje, byl portugalský mořeplavec Bartolomeo Dias v roce 1488. Ten tomuto místu dal název „mys Bouří“ (Cabo das Tormentas). Později portugalský král Jan II. přejmenoval mys na „mys Dobré naděje“ (Cabo da Boa Esperança), protože otevíral „nadějnou“ cestu do východních moří.
Kam doplul Bartolomeo Diaz
Kolem Afriky do Indie
Začátkem roku 1488, když portugalský námořník Bartolomeu Dias plul na jih a hledal nejjižnější bod Afriky, minul v bouři mys Dobré naděje i Střelkový mys.
Co obeplul Bartolomeo Diaz
Bartolomeu Dias, také Bartolomeo Diaz (asi 1450 – 29. května 1500 u mysu Dobré naděje), byl portugalský mořeplavec, který jako první obeplul mys Dobré naděje.
Jak se píše mys Dobré naděje
V případě trojslovných názvů se druhý výraz píše vždy s velkým písmenem, další podle toho, zda je to obecné, nebo vlastní jméno: mys Dobré naděje, ostrov Svatého Tomáše, ostrov Svaté Heleny.
Kdo se jako první dostal do Indie
V letech 1487 – 88 Bartolomeo Diaz dosáhl mysu Bouří (přejmenován na mys Dobré naděje). O deset let později (1497 – 98) Vasco da Gama doplul na Indické pobřeží (město Kalikut). Podařilo se mu navázat obchodní spojení (hlavní zájem byl o koření).
Kdo jako první obeplul svět
Školní učebnice většinou uvádějí, že první obeplul celou zeměkouli portugalský mořeplavec Ferdinand Magellan. Ve skutečnosti celou, téměř tři roky trvající objevitelskou pouť, dokončil Juan Sebastián Elcano, který převzal velení, když Magellan 27. dubna 1521 zahynul v šarvátce s domorodci u filipínského ostrova Mactan.
Kdo obeplul celý svět
Až výprava portugalského mořeplavce ve španělských službách Fernaa de Magalhaese přinesla definitivní a nezvratitelný důkaz o tom, že mají pravdu – jako první obeplula planetu. Sám Magalhaes (známý též jako Ferdinand Magellan či Fernando de Magallanes) zpět do Evropy nedorazil, neboť byl zabit na Filipínách.
Jak se nazývá nejnižší bod Afriky
Střelkový mys | |
---|---|
Wikimedia | © OpenStreetMap | |
Souřadnice | 34°50′ j. š., 20°0′9″ v. d. |
multimediální obsah na Commons | |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Kde se nachází Střelkový mys
Střelkový mys je nejjižnějším místem afrického kontinentu. Poledník, který jím prochází, zároveň představuje pomyslnou hranici mezi Atlantickým a Indickým oceánem. Střelkový mys se nachází přibližně 230 km východně od Kapského Města.
Co udelal Vasco da Gama
Před 510 lety, 20. května 1498, přistál v Kalkatě na pobřeží Indie portugalský mořeplavec Vasco da Gama, čímž objevil mořskou cestu do Indie. Nebyla to ovšem jeho jediná cesta. Do Indie jako admirál připlul ještě v roce 1502.
Kdo nejmladší obeplul svět
Dosud nejmladším člověkem, který sám obeplul svět, byla o půl roku starší Australanka Jessica Watsonová, jež plavbu podnikla před dvěma roky. Dekkerová se na své více než 11 metrů dlouhé jachtě Guppy musela potýkat s týdny samoty a obavami z pirátů. Na lodi se také učila a psala domácí úkoly.
Jak dlouho trvá obeplout svět
„A tam se musí dostat do toho frontálního systému, který je potom proveze Indickým oceánem, Tichým oceánem, a když mají štěstí, tak se frontální systém stočí na sever do Atlantiku a vyveze je ještě skoro až k rovníku,“ popsal Křížek. Za ideálních podmínek to lze podle počítačových modelů stihnout právě za 45 dní.
Jak dlouho trvala cesta kolem světa
Celá cesta trvala tři roky a 27 dní; pro zajímavost: současným světovým rekordmanem v nejrychlejší plavbě lodí kolem světa je od ledna 2017 francouzský jachtař Francis Joyon, jenž zeměkouli obeplul v trimaranu za 40 dní, 23 hodin, 30 minut a 30 sekund.
Kde je Strelkovy mys
Střelkový mys (anglicky Cape Agulhas, afrikánsky Kaap Agulhas) je mys, který je nejjižnějším místem afrického kontinentu (34° 49′ j. š.). Poledník, který jím prochází (téměř přesně 20° 00′ v. d.), představuje pomyslnou hranici mezi Atlantským a Indickým oceánem.
Kde v Africe nejvíce prší
Nejdeštivějším místem Afriky je Debunsha v Kamerunu. Roční průměr srážek za posledních 32 let tu činí 10,287 mm. Místo leží na úpatí Kamerunské hory.
Proč se píše mys s tvrdým Y
Po písmenu (hlásce) m píšeme v kořenech domácích slov y/ý pouze v tzv. vyjmenovaných slovech a ve slovech příbuzných nebo od nich odvozených (např. mýt, umývat, mydlárna). V příponách píšeme i/í (např.
Co to je mys
Mys je obvykle skalnatý výběžek pevniny do moře nebo oceánu, často bývá ze tří stran obklopen vodou.
Kdo obeplul celou Afriku
Vasco de Gama (1449-1524), Portugalec), lodi Sao Gabriel, Sao Raphael a Berrio. V letech 1497-1498 poprvé obeplul Afriku a našel námořní cestu do Indie.
Kdo objel svět
Fernao de Magalhaes se narodil asi na jaře 1480 ve vesnici Sabrosa na severu Portugalska. V deseti letech mu zemřeli rodiče. Studoval v Lisabonu astronomii a geografii; údajně jej učil i německý kartograf Martin Behaim (jeho předkové pocházeli z Čech), který v roce 1492 vytvořil nejstarší dochovaný zemský glóbus.
Kdo první obeplul celý svět
Před půl tisíciletím, dne 20. září 1519, vyplul portugalský mořeplavec Fernão de Magalhães na cestu, při níž jeho loď jako první obeplula Zeměkouli. Triumfu se ale nedočkal – během plavby našel svou smrt. Rodinný původ mu určitý status sice zaručoval, k žádné velké kariéře ho ale nepředurčoval.
Co to je myš
Mys je obvykle skalnatý výběžek pevniny do moře nebo oceánu, často bývá ze tří stran obklopen vodou.
Kde v Africe prší nejméně
Rozdělení srážek v podstatě závisí na cirkulačních poměrech. V Africe se nejvýrazněji projevuje základní zákonitost rozložení srážek v tropickém pásmu: množství srážek se symetricky zmenšuje na obě strany od rovníku do obratníkových šířek, kde dosahuje minimálních hodnot.
Co je typické pro Afriku
Pro celou Afriku jsou typické rozdíly mezi městem a regiony na venkově, kde nemusí být dobrý přístup k elektrice, plynu nebo vodě. Tyto oblasti určují původní tradici jídla – vaří se na dřevě a na uhlí, typický je čaj, cukr, koření, opékané maso a na slunci uzrálá zelenina.
Co to je smýkat
Smýkat znamená pohybovat se smykem, slovo smýčit má význam uklízet. 3. Smyčka, přesmyk, přesmyčka, smyčec, průsmyk.
Jak poznat že je v domě myš
Poznáte je jednoduše díky tukovým značkám, které jsou tvořené z oleje a různých nečistot z kůže hlodavců a díky moči, která se vyskytuje podél stěn. Hlodavci obecně často močí, například myš je schopna zanechat až 3 tisíce kapek za pouhých 24 hodin. A pokud budete pozorní, po nocích vydávají hlodavci různé zvuky.