Kdo dědí po matce?

Kdo dědí po matce?

Kdo dědí jako první

První dědická třída: Přednost mezi dědici mají přímí potomci a manžel, případně registrovaný partner zemřelého. Pokud některé z dětí zemřelo a má potomky, pak v první dědické třídě dědí potomci tohoto dítěte, tj. vnuci zemřelého. Pokud zemřelý neměl manžela nebo registrovaného partnera, dědí vše potomci zemřelého.
Archiv

Kdo má právo na dědictví

Jako dědici ze zákona podle současného českého práva dědí: potomci zůstavitele (děti, vnuci, pravnuci atd.) – vždy v první třídě dědiců manžel nebo partner zůstavitele – v první nebo druhé třídě dědiců

Jak se dělí majetek po zemřelém

V rámci dědického řízení je možné uzavřít dohodu o rozdělení pozůstalosti. Dědicové se v ní mohou dohodnout na tom, jak bude dědictví rozděleno. Je rozhodně lepší uzavřít dohodu v tomto okamžiku, než čekat, až soud rozdělí dědictví podle dědických podílů a následně řešit, kdo koho vyplatí.

Jak dědí nevlastní děti

Co se týče dětí, tak nezáleží na tom, zda se narodily v manželství nebo mimo něj. V rámci dědického řízení mají totožné postavení z hlediska nároku na dědictví. Nevlastní děti zůstavitele již nárok na dědictví nemají, navzdory například tomu, že s ním žijí ve společné domácnosti.

Kdo nemůže dědit

Způsobilý stát se dědicem není ten, kdo se dopustil úmyslného trestného činu proti zůstaviteli, jeho manželu, dětem nebo rodičům anebo zavrženíhodného jednání proti projevu poslední vůle zůstavitelovy. Může však dědit, jestliže mu zůstavitel tento čin odpustil.

Jak dědí manželka a děti

V první třídě dědiců dědí děti a manžel/manželka zůstavitele, každý z nich stejným dílem. Nedědí-li některé dítě, nabývají jeho dědický podíl stejným dílem jeho děti. Totéž platí o vzdálenějších potomcích téhož předka.

Co vše patří do dědictví

Co spadá do dědictví

Předmětem dědictví bývají nejčastěji věci movité (předměty) a věci nemovité (domy, byty, pozemky), ale mohou do něj spadat také například autorská práva. V dědickém řízení je ale třeba vyřešit vše, co zemřelý vlastnil, a to jak výlučně (byl jediným vlastníkem), tak v podílovém vlastnictví.

Kdo je považován za dědice

Za dědice je považována osoba, na niž mají po zůstavitelově smrti přejít pozůstalost jako celek, nebo podíl na ní, a to bez ohledu na to, z jakého právního titulu se tak stane (zda z dědické smlouvy, ze závěti či ze zákona).

Kdo platí notáře při dědictví

Částku hradí dědicové podle poměru toho, co z dědictví nabyli. Je jasné, že notář nebude pracovat zadarmo, proto se i ve chvíli, kdy je hodnota převáděného majetku téměř nulová, platí poplatek minimálně 1 000,- korun.

Který notář řeší dědictví

Dobrý den, dědictví obvykle projednává notář v zemi, kde měl zemřelý poslední obvyklý pobyt. Jestliže zemřelý pobýval v České republice, pak se konkrétní notář určí podle místa trvalého pobytu zemřelého. Notáře k projednání dědictví vždy jmenuje okresní soud, rovněž podle obvodu, v němž měl zemřelý trvalý pobyt.

Kdo platí notáře

Částku hradí dědicové podle poměru toho, co z dědictví nabyli. Je jasné, že notář nebude pracovat zadarmo, proto se i ve chvíli, kdy je hodnota převáděného majetku téměř nulová, platí poplatek minimálně 1 000,- korun.

Jak se zříci dědictví

Dnešní právní úprava možnost zřeknutí se dědického práva nepřipouští. Dědic se nemůže předem zříci svého dědického práva a musí po zůstavitelově smrti dědictví buď přijmout, nebo odmítnout. NOZ umožňuje dědici, aby se svého dědické práva zřekl ve smlouvě se zůstavitelem (§ 1484 odst. 1 NOZ).

Na co má nárok nepominutelný dědic

Nepominutelní dědici mají nárok na povinný podíl z pozůstalosti. Nepominutelnými dědici jsou potomci zůstavitele, a pokud tito nedědí, pak jsou nepominutelnými dědici potomci potomků zůstavitele, tj. vnoučata zůstavitele. Nyní přejděme ke vzorovému přikladu, v němž má otec dva syny – Stanislava a Adama.

Jaké jsou dědické tituly

Dědický titul představuje právní důvod dědění. Dědické tituly upravuje nový občanský zákoník, patří mezi ně dědická smlouva, závěť a zákon.

Jaká je daň z dědictví

Dědická daň je u nás zrušena od roku 2014. Nutno však podotknout, že tuto daň pohltila daň z příjmů, a pokud nabydete nemovitost formou dědictví, jedná se o tzv. bezúplatný příjem dle § 10 odst. 2 zákona o daních z příjmů a od daně jste osvobozeni.

Kdo platí odměnu notáři

Částku hradí dědicové podle poměru toho, co z dědictví nabyli. Je jasné, že notář nebude pracovat zadarmo, proto se i ve chvíli, kdy je hodnota převáděného majetku téměř nulová, platí poplatek minimálně 1 000,- korun.

Kdy nelze odmítnout dědictví

Dědictví lze odmítnout do 1 měsíce ode dne, kdy soud dědice vyrozuměl o jeho právu odmítnout dědictví a o následcích odmítnutí. Má-li dědic bydliště v zahraničí, činí lhůta k odmítnutí dědictví 3 měsíce. Jsou-li pro to důležité důvody, soud dědici lhůtu k odmítnutí dědictví přiměřeně prodlouží.

Kdo dědí při odmítnutí dědictví

Odmítnutí dědictví s výhradou povinného dílu

Nepominutelný dědic (potomek zůstavitele) se může stejně jako jiný dědic vzdát celého dědictví, tedy včetně tzv. povinného dílu, který je tvořen u zletilých dědiců čtvrtinou dílu, který by mu náležel za normálních okolností (pokud by dědictví neodmítl).

Kdy se započítává dar do dědictví

Zatímco ustanovení občanského zákoníku týkající se započtení na povinný díl, stanoví omezení, kdy předmětem započtení mohou být pouze dary v posledních třech letech před smrtí zůstavitele, ledaže zůstavitel přikáže, aby se započtení provedlo za delší dobu.

Jak se mohu bránit proti vydědění

Jak se bránit proti vydědění

Pokud s vyděděním vyděděný dědic nesouhlasí, musí přikročit žalobou k napadení vydědění u soudu. V řízení bude muset prokázat, že nebyl naplněn důvod, pro který byl vyděděn. V případě, že důvod uveden nebyl, budou to muset prokázat zbylí dědicové.

Kdo je neopomenutelný dědic

Nepominutelnými dědici jsou dle NOZ (§ 1643 odst. 1) děti zůstavitele a nedědí-li, pak jsou jimi jejich potomci. Nová úprava přináší posílení pořizovací svobody zůstavitele, jelikož se snižuje rozsah práva nepominutelných dědiců na jejich zákonný dědický podíl.

Co je potřeba k sepsání závěti

Co je potřeba k sepsání závěti u notářeobčanský průkaz,údaje o dědicích: jméno, datum narození a bydlištědoklady k majetku, o němž se závětí pořizuje.

Jak se vyhnout dani z dědictví

Osvobození od daně

Podle § 4 zákona o dani z příjmu jste jako fyzická osoba osvobozeni, pokud nemovitost nebo družstevní byt vlastníte déle než 5 let. U nemovitostí v osobním vlastnictví nabytých po 1.1. 2021 se doba pro osvobození prodlužuje z 5 na 10 let.

Jak zjistit který notář vyřizuje dědictví

Notáře k projednání dědictví vždy jmenuje okresní soud, rovněž podle obvodu, v němž měl zemřelý trvalý pobyt. Pokud chcete zjistit, který notář řízení vede, obraťte se na infocentrum příslušného okresního soudu.

Jak obejít dědice

Jak se rozděluje dědictví a dědění ze zákona

Jestliže se rozhodnou dědictví přijmout, musí přijmout jak majetek, tak i dluhy. Dědic má buďto právo na pozůstalost, anebo na poměrný podíl z pozůstalosti. Titulem, na základě něhož lze dědit, je buďto dědická smlouva nebo závěť – tzv. pořízení pro případ smrti.