Kde spí bobr?
Odkud pochází bobr evropský
V současné době máme tři hlavní centra výskytu – jihozápadní Čechy, dolní tok Labe od státní hranice po Střekov a prakticky celou východní polovinu Moravy od Ostravy po Břeclav. Bobr evropský je náš největší hlodavec, dosahující úctyhodné hmotnosti až přes 30 kg.
Archiv
Jak se zbavit bobra
Prvním je důkladné oplocení s podzemními ocelovými tyčemi do třiceticentimetrové hloubky tak, aby se bobr nemohl podhrabat. Druhým řešením je finančně nákladný elektrický ohradník. „Nejjednodušší je nechat si strom oplotit. Lidé někdy chybně nanášejí železo přímo ke kmeni, ovšem bobr může poté napadat kořeny.
Co dělá bobr v zimě
Velkou část větví ze stromů si odkouše a natahá si je do vody, aby mu nevyschly; zapíchá si je do dna nebo do břehu v blízkosti vstupu do hradu. V zimě, když zamrzne vodní hladina, bobr ze svého hradu doplave pro větvičku, tu si pak přenese k sobě do hradu, kde ji zkonzumuje; nemusí při tom vůbec vyplavat nad hladinu.
Archiv
Odkud pochází bobr
Bobři (rod Castor) jsou vodní hlodavci, poslední žijící zástupci čeledi bobrovitých. Vyskytují se v Severní Americe, Evropě a Asii. Některá data mohou pocházet z datové položky. Žijí v blízkosti vod, kde si z pokácených stromů, větví a hlíny budují bobří hráze a bobří hrady, ve kterých mají své hnízdo.
Jak se anglicky řekne bobr
bobři {mužský rod množné číslo}
beavers {mn. č.}
Kdo lovi bobra
Na našem území, jediným predátorem, který cíleně loví bobry, je vlk. Mláďata bobrů mohou být napadena liškou či norkem americkým.
Čím se živí bobr
Živí se nejčastěji rybami a larvami vodního hmyzu. Bobři se rozmnožují, podobně jako jiní hlodavci, vícekrát ročně. Pohlavní aktivita trvá v našich podmínkách od ledna do března.
Jak ochranit strom před bobrem
„Je to vlastně na bázi repelentu proti spárkaté zvěři. Tím se natírají vrcholové pupeny na stromcích. Protože repelent obsahuje písek, tak zvěř stromky neokusuje. Totéž odpuzuje i bobry, prostě jim písek skřípe mezi zuby,“ řekl Josef Pubal z Českomoravské myslivecké jednoty.
Kdy je aktivní bobr
Bobr evropský je aktivní především v noci. Na záběru můžete sledovat záznam z kamery umístěné na místě, kde bobří rodina žije. Bobr na něm vylézá na břeh, aby zkontroloval zde umístěnou pachovou značku. Tou bývá hromádka bláta označená výměškem pižmových žláz, sloužící především k vymezení teritoria dané rodiny.
Jak chytit bobra
Sklopce na bobry
Nabízíme pasti na bobry, které Vám pomohou odchytit bobra například poblíž vodních ploch, kde často buduje své kolonie. Past na bobra je bezpečné řešení k odchytu bobrů. Past na bobry je také označovaná jako sklopec na bobry, který funguje na principu sklapovací pasti na bobry.
Proč bobři kácí stromy
Počínání zvířete obhajuje odborník Agentury ochrany přírody a krajiny Jiří Šafář. „Bobr kácí stromy proto, že je z nich živý. Neničí je zbytečně jako někteří lidé třeba kvůli supermarketům,“ řekl Šafář.
Jak žije bobr
Bobr evropský se živí především lýkem a větvičkami vrby, topolu případně dalších dřevin (jasan, javor, jilm) a některými bylinami. Bobr většinou kácí dřeviny asi 50 m od břehu, jen výjimečně i dále. Nepohrdne ani úrodou kukuřičného nebo řepného pole. V létě dává přednost bylinnému patru.
Jaký zvuk vydává bobr
Nejznámějším zvukem, který si lidé s bobrem spojují, je zvuk plácnutí ocasu o vodní hladinu. Je to obvyklý varovný signál, který bobři často používají.