Kde spí agama?

Kde spí agama?

Jak poznat že je agama mrtvá

Během takového klidového období se pak běžně stává, že jsou agamy některé dny poměrně aktivní, běhají po teráriu, škrábou na sklo apod. Zimování neboli hibernace v pravém slova smyslu vyžaduje výraznější poklesy teploty. Agamy usínají hlubším spánkem, méně se budí, pohybují se jen minimálně.
Archiv

Jak dlouho svítit Agamě

Agamám svítíme zhruba 12 hodin denně. V noci nesvítíme. Pokud chceme přirozenější režim, v létě můžeme svítit až 14 hodin a během zimních měsíců 10 – 11 hodin.
Archiv

Proč se agama Zahrabává

K tomu zahrabávání – bude to způsobeno pravděpodobně nižší vzdušnou vlhkostí. Pouštní i stepní zvířata hledají vlhko na noc a to bývá v hlubší vrstvě substrátu. Vždy navečer proto terárium mírně naroste.

Proč se agama schovává

Agama odmítá potravu, může být apatická. Příčiny: Příčin může být celá řada. Nejčastější příčiny: stres, parazité, špatné teploty v teráriu, špatné osvětlení terária, nevhodná velikost krmného hmyzu (například příliš veliký cvrček pro mládě)…

Co znamená když agama zčerná

Nafouknutí těla, hrdla a černání „vousů“

S tím souvisí i nafouknutí hrdelního laloku, jednotlivé vousy na něm se vztyčí a po pár vteřinách se zbarví do černého odstínu. Jde o obranný postoj, který slouží k zastrašení nepřítele anebo k obhajobě svého teritoria.

Proč má agama otevřenou tlamu

Může to být problém teploty v teráriu. Asi je příliš vysoká. Tím pádem otevírá tlamu.;-) Pokud je jinak aktivni a zere, je to v poradku.

Co znamená když má agama otevřenou pusu

V druhé situaci, kdy má agama otevřenou tlamu a zároveň syčí, se snaží odehnat nepřítele a varuje ho, že je opravdu naštvaná a připravená ho kousnout. Kdo by neodolal pomazlení se s agamou, vždyť je to velmi kontaktní tvor.

Jak probudit agamu

Zazimujeme pouze jedince nad cca 350 gramů váhy. Před zazimováním zajistíme, aby se agama dostatečně napila a vyprázdnila. Velmi dobře na toto funguje vykoupání ve vlažné vodě po dobu cca 20 – 30 minut. Uděláme to večer, aby po vykoupání měla agama možnost si hned zalézt a usnout.

Jak roste agama

Agama vousatá patří mezi středně velké ještěry. V dospělosti dorůstají zhruba 40 – 60 cm s ocasem. V zajetí průměrně dosahují 45 – 55 cm, přičemž v přírodě dosahují i větších rozměrů. Stejně jako hmotnost, je velikost individuální záležitostí.

Jak agama pije

Na špičku tlamy nakapejte pár kapek, mládě většinou začne samo pít, dopřejte mu, kolik zvládne. Další možností, pokud máte více mláďat, je umístit kapičky na zátylek kamaráda, agama zpozoruje třpytící se kapku a vypije jí.

Proč agama škrábe na sklo

Jde o obranný postoj, který slouží k zastrašení nepřítele anebo k obhajobě svého teritoria. Podobné chování slouží i ke komunikace mezi samcem a samicí. Agama je zavřená v teráriu, zběsile pobíhá kolem skleněné stěny, na niž se snaží jakoby vylézt a svými drápky škrábe na sklo.

Jak se pozná pohlaví agamy

Samci a samice se od sebe liší několika znaky. Tím nejspolehlivějším je přítomnost hemipenisů. Hemipenisy jsou párové rozmnožovací orgány samců. Dalšími znaky, které mohou napomoci při určování pohlaví jsou femorální (stehenní póry) nacházející se na vnitřní straně stehen.

Jak poznat že je agama nemocná

Přítomnost vnitřních parazitů se projevuje už na samotné kondici chovaného jedince. Zpravidla se to poznává na konzistenci a zbarvení trusu, nebo hubnutí (vystouplé kosti v křížové oblasti, tenký ocas, povadlé břicho atd.).

Kdy dospívá agama

Agama obvykle při běžném růstu pohlavně dospívá koncem 3. měsíce věku, což by mělo odpovídat její váze 110 – 130 gramů. Tělesně ale dospívá až okolo svého 12 – 15. měsíce věku, kdy přestává (v závislosti na životních podmínkách) růst, což by mělo odpovídat váze cca 350 – 550 gramů (podle stavby těla).

Proč agama nechce jíst

Agamy noční pokles teplot potřebují, aby si jejich organizmus mohl odpočinout. V teráriu s agamou vousatou nesmí chybět 3 zdroje světla: výhřevná žárovka, UVB žárovka a denní světlo. Absence denního osvětlení je nejčastější příčinou proč je agama málo aktivní a nežere.

Co nesmí agama

Některé agamy si zamilují i květy sedmikrásek, hluchavku, jetel luční a plazivý, kopřivy či jitrocel kopinatý. Z ovoce agamy neodmítnou jablka, hrušky, banán, broskve, maliny, ostružiny, ale i meloun. Do agamí stravy rozhodně nepatří citrusy, jelikož odvápňují.

Co jedí agamy

Agama, je stejně jako většina ještěrů, hmyzožravec. Základ jejího jídelníčku tvoří cvrčci, sarančata, švábi, červi nebo zophobasi. V dospělosti agama nepohrdne ani holátkem nebo rostlinnou stravou. Živočišnou stravu podáváme výhradně živou.

Co má ráda agama

Ze živočišné stravy má agama vousatá ráda především:cvrčky – domácí a banánový lze koupit ve zverimexu.sarančata – stěhovavé a všežravéčervy – hlavně larvy brouků potemníkůšváby.moučné červy.žížaly.kobylky.

Jak poznat pohlaví u agamy vousaté

Samci a samice se od sebe liší několika znaky. Tím nejspolehlivějším je přítomnost hemipenisů. Hemipenisy jsou párové rozmnožovací orgány samců. Dalšími znaky, které mohou napomoci při určování pohlaví jsou femorální (stehenní póry) nacházející se na vnitřní straně stehen.

Co nesmí jíst agama

Některé agamy si zamilují i květy sedmikrásek, hluchavku, jetel luční a plazivý, kopřivy či jitrocel kopinatý. Z ovoce agamy neodmítnou jablka, hrušky, banán, broskve, maliny, ostružiny, ale i meloun. Do agamí stravy rozhodně nepatří citrusy, jelikož odvápňují.

Jak se koupe agama

Koupat bychom měli 2 x týdně a to jak mláďat, tak dospělé jedince. Kůže absorbuje vodu a zajistíme tak částečnou rehydrataci. Ujistěte se, že je voda teplá a mělká. Vykoupání obecně pomáhá agamám s vylučováním, nebuďte proto překvapení, když Vám do vody hodí smradlavý dáreček.

Co jí agama za ovoce

Některé agamy si zamilují i květy sedmikrásek, hluchavku, jetel luční a plazivý, kopřivy či jitrocel kopinatý. Z ovoce agamy neodmítnou jablka, hrušky, banán, broskve, maliny, ostružiny, ale i meloun.

Jak dlouho roste agama

Agamy rostou zhruba do 1,5 roku života, nejvíce však do 1 roku. Do jednoho roku života bychom tedy neměli agamu co se týče krmení omezovat, měli bychom ji dopřávat kvalitní potravu bohatou na vitamíny a minerály. Agamy při svém růstu, stejně jako ostatní plazi, svlékají svou starou kůži.

Jak si ochočit agamu

Ze začátku je nervózní, může kousnout nebo utéct. Celkově se však ochočuje poměrně snadno a máte-li dobrý vztah, bude s vámi ráda trávit čas. S ochočováním pomůže vložit do terária kus oděvu s vaším pachem (ale bez deodorantu!). Krmení z ruky je určitě dobrý způsob, jak agamu na sebe zvyknout.