Kde najdu spotřebu plynu?

Kde najdu spotřebu plynu?

Kde najdu plynoměr v bytě

Plynoměr je měřící přístroj, který instaluje váš distributor plynu a zpravidla jej naleznete ve sklepě, na chodbách nebo v případě rodinného domu v uzamykatelné skřínce na zdi budovy či na oplocení. Plynoměry se nesmí instalovat do únikových chodeb a obytných prostorů, pro přesné umístění ale pravidla neexistují.
Archiv

Kde najdu stav plynu

Kde najdu výrobní číslo a stav svého plynoměru

Na plynoměru najdete jeho unikátní výrobní číslo a také aktuální naměřený stav. Výrobní číslo má 9 až 12 znaků, které následují po zkratce N., No. či Nr., podle anglického slovíčka Number.

Jak se vyznat v cenách plynu

Neregulovaná část ceny plynu

Vybírat si můžete z desítek různých nabídek, kde se ceny významně liší. Součástí neregulované části je samozřejmě cena za komoditu, která se většinou účtuje za 1 MWh plynu. Kolik za megawatthodinu zaplatíte, se často odvíjí i od vaší spotřeby. Čím vyšší spotřeba, tím nižší cena.

Jak se zapisuje stav plynu

Odečet plynoměru:

Zaznamenejte hodnotu odečtu uvedenou na mechanickém číselníku plynoměru. Zapisujete vždy pouze celé číslo, údaje za desetinnou čárkou nejsou pro potřeby nahlášení odečtu podstatné.
ArchivPodobné

Jak se provádí Samoodečet plynu

Každý dodavatel má svůj způsob, jak samoodečty od zákazníků přijímá. Můžete se obrátit na zákaznické centrum osobně či stav spotřeby nahlásit telefonicky nebo e-mailem. Využít můžete i online formuláře, které najdete na stránkách svého dodavatele.

Jak se vypočítá spotřeba plynu

Jak spočítat spotřebu plynu

Stačí se podívat na aktuální stav odběru na Vašem plynoměru, které jsou uvedený v krychlových metrech (M3). Tento údaj je nejprve nutné převést na megawatthodiny (MWh). Pro převod použijte orientační koeficient 10,5 kWh/m3 a tímto číslem vynásobte hodnotu, kterou jste našli na plynoměru.

Kdy se dělá odečet plynu

Provést ho můžete ve dvou situacích: kontrolní odečet při změně ceny zemního plynu, při přepisu odběratele na odběrném místě nebo při změně dodavatele zemního plynu. fakturační (pravidelný) odečet při ročním vyúčtování spotřeby zemního plynu.

Jak si vypočítat spotřebu plynu

Jak spočítat spotřebu plynu

Stačí se podívat na aktuální stav odběru na Vašem plynoměru, které jsou uvedený v krychlových metrech (M3). Tento údaj je nejprve nutné převést na megawatthodiny (MWh). Pro převod použijte orientační koeficient 10,5 kWh/m3 a tímto číslem vynásobte hodnotu, kterou jste našli na plynoměru.

Jaká je cena plynu za m3

Přibližný koeficient je 1 m3 = 10,55 kWh. Průměrná cena plynu je v současné době 10 až 20 korun za m3 a závisí na výši a účelu spotřeby a také na distribučním území. Cena plynu se skládá ze dvou složek.

Jak nahlásit odečet plynu

Jak mohu nahlásit samoodečet elektroměru či plynoměruOn-line. Pro snadné a rychlé nahlášení stavu měřícího zařízení využijte on-line formuláře.Telefonicky. Odečet měřícího zařízení nám můžete nahlásit také telefonicky na naší Zákaznické lince – tel.: 800 550 055 (Po – Pá 8-18 hod.).

Jak často dělat Samoodečet

Samoodečet, na základě kterého vám dodavatel energií vystaví roční vyúčtování, smíte udělat jen třikrát za sebou. Čtvrtý odečet v pořadí už vám musí udělat zaměstnanec distributora, i kdyby třeba padaly trakaře.

Jak vypočítat cenu za m3

Spotřeba plynu se uvádí v jednotkách m3 na plynoměru a v kWh (příp. MWh) na faktuře. Pro převod Vám poslouží jednoduchý vzorec 1 m3 = 10,55 kWh = 0,01055 MWh. Výsledné číslo vynásobíte sazbou a vyjde Vám cena plynu.

Jak provést Samoodečet plynu

Stejně jako elektroměr i plynoměr má své sériové číslo, které k samoodečtu potřebujete znát. Tento údaj najdete buď přímo na štítku zařízení nebo v každé faktuře za plyn. Samotný odečet je snadný, zapisuje se hodnota uvedená na mechanickém číselníku a opět pouze celé číslo, bez údajů za desetinnou čárkou.

Jak na Samoodečet plynu

Jen opíšete čísla z elektroměru nebo plynoměru, pošlete nám je a my je předáme distributorovi k dalšímu zpracování. Jedná se o záznam spotřebované energie. Samoodečet vám pomůže, když potřebujete vystavit konečné vyúčtování, třeba při přepisu či ukončení smlouvy nebo při změně produktu.

V čem se účtuje plyn

Ve ‍faktuře pro domácnosti nebo pro podnikatele najdete výpočet spotřeby plynu v ‍energetických jednotkách – kilowatthodinách ‍[kWh]. Účtování spotřeby v ‍kWh nahradilo dřívější účtování v ‍objemových jednotkách – metrech krychlových ‍[m³].

Kdo je nejlevnější dodavatel plynu

LEVNÝ PLYN je značka společnosti LAMA energy, ryze českého dodavatele zemního plynu a elektřiny, který již od roku 2007 zaručuje domácnostem a firmám vždy levnější cenu plynu a elektřiny než u energetických gigantů pod značkou Levný plyn. Cenový odstup oproti dominantům je každý rok vyšší.

Kdy se provádí odečet plynu

Automatické odečty se blíží

Řádný odečet by měl už proto u měřidel nainstalovaných v roce 2020 být možný i na dálku. Pokud vše půjde podle plánů, podstoupí také starší elektroměry a plynoměry v roce 2027 aktualizaci, která umožní odečet na dálku už po celé ČR.

Jak se dělá odečet plynu

Takzvaný odečítač většinou chodí jednou za rok v předem stanovenou dobu, aby zjistil, kolik energie jste spotřebovali. Na základě jeho odečtu vám pak dodavatel vystaví vyúčtování za elektřinu nebo plyn. Kdy budou odečty probíhat, vám má distributor oznámit alespoň 2 dny předem.

Jak se počítá spotová cena plynu

Zemní plyn kolísal od 28 po 308 eur/MWh. Někteří dodavatelé nabídli odběratelům takzvané spotové ceníky, které neobsahují pevnou cenu, ale flexibilní vzorec. Za každou spotřebovanou megawatthodinu zaplatíte aktuální spotovou cenu + 300 Kč + 120 Kč/měsíc + distribuční poplatky a daně.

Kdo provádí odečet plynu

Běžné odečty plynu provádí certifikovaný zástupce distributora plynu, který se vám prokáže průkazem a vy mu máte umožnit přístup k plynoměru. Svou návštěvu zpravidla oznámí dopředu, často udá i několik termínů. Vaší povinností je jeden z nich si vybrat a zástupce nechat plynoměr zkontrolovat a zapsat jeho stav.

Jak najít dodavatele plynu

Zjištění dodavatele energií vyžaduje znalost kódu EAN u elektřiny a EIC u plynu. Jsou to jedinečné evropské identifikátory odběrného místa pro elektřinu a pro plyn. Nejjednodušší cestou, jak je zjistit, je podívat se do smlouvy nebo faktury, kde je daný kód pro odběrné místo vždy uveden.

Jaká je momentální cena plynu

Průměrná cena plynu pro domácnosti v ČR se pohybuje mezi 6,28-31 Kč za 1 m3. Cena se liší podle jednotlivých regionů a dodavatelů. Výrazně průměrnou cenu ovlivňuje situace odběratele, zdali má smlouvu s fixací ceny nebo ne.

Kdy je vyúčtování za plyn

Lhůta pro vystavení vyúčtování není aktuálně právními předpisy stanovena a řídí se smluvními podmínkami. (Od 1. ledna 2022 bude lhůta standardně činit 15 dnů.)

Kdo mi dodava plyn

Využít k tomu můžete kontaktní formulář přímo na stránkách ERÚ. Pomocí kódu EAN u elektřiny (859182400…) a EIC u plynu (27ZG…), Vám u operátora trhu OTE, a.s., který eviduje registrované dodavatele elektřiny a plynu pro jednotlivá odběrná místa zákazníků, zjistíme, kdo je Vaším dodavatelem, případně kdo si o OM žádá.

Kdo je dodavatel plynu

V ČR působí tři distributoři plynu:

GasNet, s. r. o., E. ON Distribuce, a. s. a Pražská plynárenská Distribuce. GasNet, s. r. o., zajišťuje distribuci plynu ve většině ČR (do skupiny RWE patří také firmy VČP Net, s. r. o., JMP Net, s. r. o., SMP Net, s. r. o.).