Kam zapojit větrák v PC?

Kam zapojit větrák v PC?

Jak zapojit ventilátor do PC

Na základní desce naleznete většinou 2 až 4 konektory pro připojení ventilátorů. Novější desky obsahují minimálně jeden čtyřpinový konektor, umožňující PWM (pulsně šířková modulace) regulaci. Ostatní třípinové konektory mají pouze monitorování otáček ventilátoru.
ArchivPodobné

Kam umístit ventilátor v PC

Ventilátory se standardně umisťují do přední části, aby nasávaly studený vzduch. Další je pak možné umístit v zadní a horní části, aby zase odváděly teplý vzduch od jednotlivých komponent. Kdyby to bylo málo, sestavu je možné osadit také celým systémem vodního chlazení.

Jak správně nastavit větráky v PC

V některých případech se dá nastavit i jednoduchá a trvalá regulace systémového ventilátoru, který lze např. zadáním číslovky 75 do položky Sys Fan Control permanentně usměrnit na 75 % jeho plného výkonu. Některé BIOSy též umožní nastavit např. v položce CPU/Chassis Q-Fan Profile stupeň regulace ventilátorů.

Jak vybrat ventilátory do PC

Jakou velikost by ventilátory pro PC skříně měly mítMalé větráky do 70 mm využijete v malých PC skříních.Ventilátory 80×80 mm se hodí pro všechny typy skříní.Větráky 92×92 mm již vyžadují o něco více instalačního prostoru.Ventilátor 120×120 mm je ideálním kompromisem velikosti a chladicího výkonu.

Jak zapojit chladič do PC

Na základní desce vyhledáme konektor chladiče procesoru, označený nápisem CPU FAN. Do tohoto konektoru ventilátor na chladiči procesoru připojíme. Kablík stočíme tak, aby nám co neméně překážel a nedostal se do lopatek ventilátoru.

Jak správně chladit PC

www.extremetech.com Optimální konfigurací je nechat počítač nasávat chladný vzduch z přední strany nebo z boku a vyfukovat ho větrákem v horní zadní části. Pokud není okolní teplota vysoká, na výfuk stačí spodní větrák zdroje, ale v těchto vedrech se hodí mít další aktivní odvětrávání ve vrchní části skříně.

Jak zchladit počítač

www.extremetech.com Optimální konfigurací je nechat počítač nasávat chladný vzduch z přední strany nebo z boku a vyfukovat ho větrákem v horní zadní části. Pokud není okolní teplota vysoká, na výfuk stačí spodní větrák zdroje, ale v těchto vedrech se hodí mít další aktivní odvětrávání ve vrchní části skříně.

Jak ztlumit PC

Umístit je lze do speciálních tišících rámečků, které ztlumí jejich hlučnost přibližně na polovinu. Zároveň také sníží teplotu disků o několik stupňů. Kvalitní rámeček stojí přibližně 500 Kč. Daleko elegantnějším řešením je výměna pevného disku za SSD jednotku, která neobsahuje žádné pohyblivé součástky.

Jak zvýšit otáčky ventilátoru PC

Rychlost otáček ventilátoru jde dána nastavením BIOSu, který to řídí podle teplot uvnitř počítače (procesor, řadič, grafika, …) Může na to mít vliv i výkov procesoru. Pokud vzroste, může BIOS preventivně zvýšit otáčky chladiče.

Co je to PWM

„PWM“ pochází z elektrotechniky a je zkratka pro „pulzně šířkovou modulaci“, která je také známa jako „modulace pulsní délky“. To znamená, že jej můžete použít k téměř volitelnému ovládání otáček ventilátoru. Rychlost běžných ventilátorů lze upravit regulací napětí.

Jak funguje větrák

Vzduch je plošně (asi polovinou plochy povrchu oběžného kola) tangenciálně k ose otáčení nasáván. Následně se směr jeho proudění otáčí o 90 st. Proud vzduchu je odváděn z ventilátoru úzkou štěrbinou v plášti. Výstupní štěrbina je dlouhá na celou šířku oběžného kola.

Jak se chladí procesor

Chladič se na procesor připojuje nasunutím, nebo přilepením prostřednictvím tepelně vodivé pasty (poté se musí ještě uchytit nebo přišroubovat). Investicí do kvalitního chladiče rozhodně nic neztratíme – naopak, můžeme získat větší stabilitu procesoru, zvláště při přetaktování na vyšší frekvenci.

Jak chladit procesor

Nejlepším konvenčním řešením je kombinace měděných trubic heatpipe a hliníkového žebrování, které je chlazeno ventilátorem. Čím větší je průměr ventilátor, tím pomaleji, a tedy tišeji se může otáčet, a přitom poskytovat dostatečný průtok vzduchu.

Jaký chladič na procesor

V každém případě je vždy lepší volbou chladič, který je z mědi než ten, který je vyroben z hliníku. To proto, opakujeme, ač to bylo už výše uvedeno, že měď má vyšší tepelnou vodivost a tím pádem dokáže snáze odebírat teplo z procesoru a předávat ho následně do okolí.

Jak nasadit chladič na procesor

Jednoduše položte chladič na procesor a poté zatlačte výčnělky do otvorů základní desky, které se nachází na rozích patice. Po zatlačení výčnělků do základní desky otočte západkou ve směru do středu procesoru (viz šipka), čímž jednotlivé výčnělky a tím i chladič definitivně upevníte.

Proč chladit procesor

Za několik vteřin bez chlazení se procesor dokáže zahřát natolik, že může dojít k jeho poškození. Kvalitnější modely procesorů obsahují teplotní čidlo, které při kritické teplotě činnost procesoru zastaví. Z výše uvedeného důvodu proto používáme chladiče.

Jaké jsou způsoby chlazení PC

Chlazení PC rozdělujeme do dvou hlavních kategorií. Zatímco pasivní chladič nashromážděné teplo rozvádí do žebrování, odkud jej lze snadno odvětrat, aktivní chladič funguje jako ventilátor, který zajišťuje ochlazování počítače pomocí proudění vzduchu. Obě varianty se v PC skříních často kombinují.

Jak ztišit větrák u PC

Co se týče desktopů, již legendárním programem, který je stále vyvíjen, pro správu rychlostí větráčků, je Speedfan. Ten bezplatný nástroj umí monitorovat stav hardwaru, hodnoty napětí, rychlosti větráků a teploty komponent včetně pevných disků. Jsou-li větráky na vašem počítači příliš hlučné, Speedfan je skvělým lékem.

Jak snížit hluk PC

TIP: tři způsoby, jak snížit hlučnost PCVyměňte větrák. Prvním a nejúčinnějším způsobem, jak zredukovat hlučnost domácího počítače, je vyměnit větráky v něm obsažené.Kupte si nový procesor. Dalším způsobem, jak snížit hlučnost počítače, je pořídit si nový procesor.Umístěte počítač na chladné místo.

Jak regulovat otáčky ventilátoru v PC

Základní desky také obsahují teplotní čidla a otáčky lze regulovat softwarově v závislosti na aktuální teplotě. To je možné v BIOSu nebo nějakým externím programem (např. SpeedFan). Takové řešení je vhodné zejména pro chlazení procesoru.

Jaké jsou výhody PWM regulace

Zatímco lineární prostě snižuje napětí, PWM regulace posílá plné napětí, ale pouze nárazově v pulzech. Díky tomu lze dosáhnout daleko nižších otáček (u lineární regulace musíme dbát na počáteční roztočení ventilátoru) a tepelná ztrátovost je zanedbatelná.

Čím je tvořen signál PWM

Pulzně šířková modulace, neboli PWM (Pulse Width Modulation) je diskrétní modulace pro přenos analogového signálu pomocí dvouhodnotového signálu. Jako dvouhodnotová veličina může být použito například napětí, proud nebo světelný tok. Signál je přenášen pomocí střídy.

Jak správně používat ventilátor

Ideální pro rozvádění tepla po místnosti

Stačí umístit ventilátor na vrchní část pece a vlivem tepla se automaticky spustí. Při ochlazení kamen se ventilátor automaticky vypne. Nepotřebuje žádné napájení.

Co dělá ventilátor

Ventilátor je rotační stroj s lopatkovým kolem nebo vrtulí pro dopravu a stlačování plynů a par do tlaku 10 kPa. Pro vyšší tlaky se užívají kompresory.

Kam zapojit chladič procesoru

Velkou výhodou použití standardního chladiče od Intelu, který se dodává přímo procesorem, je i to, že má výčnělky, které umožňují tento chladič napevno připojit k základní desce. Jednoduše položte chladič na procesor a poté zatlačte výčnělky do otvorů základní desky, které se nachází na rozích patice.