Jakou zeminu do truhlíku?
Co dát na dno truhlíku
Nejlepšími materiály se tedy jeví perlit a jemný keramzit. Hrubší substráty jsou vhodné do velkých květináčů, truhlíků a zahradních nádob. Opět zde můžeme využít štěrk, někdy se také používají keramické střepy nebo nalámaný polystyren. Ty ale opět nepropouští vodu.
Archiv
Co do truhlíku na přímé slunce
Pro výsadbu do truhlíků na přímé slunce je vhodné krásnoočko, šalvěj hajní, zakrslé třapatky, nízké koopretiny, astry, zvonky, denivky, hvozdíky a mnoho dalších.
Co dát do truhlíku na zimu
Kdo chce mít truhlíky hezké i v zimě, vysadí si do truhlíku kostru ze zimostrázu – buxusu nebo droboučkých jehličnanů či skalníku a mezi tyto stálezelené rostliny pak doplňuje sezonní květiny anebo v zimě zapíchá okrasné větve a plody.
Co zasadit do truhlíku
Vysaďte do nádob a truhlíků vřesy, vřesovce, macešky, chryzantémy nebo libavky s jejich mimořádně výraznými plody a doplňte je odolnými zelenými rostlinami, jako jsou břečťany, hebe nebo stříbrný starček. Rostliny do podzimních truhlíků můžete vysazovat i začátkem listopadu.
Jak osadit truhlík
Do truhlíku nasypte vrstvičku substrátu, vložte sazenice (do 60cm truhlíku většinou 3 rostliny), dosypte substrátem, lehce přitlačte a zalijte. Osázené truhlíky umisťujte ven až po polovině května.
Co použít místo keramzitu
Ideální je proto keramzit, který koupíte v každém hobby marketu. Jde vlastně o čistý jíl, jenž je v peci prudce vypálen a tím vznikne potřebná porézní a velmi stálá struktura. Místo keramzitu můžete použít perlit nebo kamínky obyčejného štěrku (v průměru maximálně 10 mm).
Jak kombinovat truhlíky
Kombinace (nejen) letniček do truhlíků
Můžete kombinovat jeden druh ve vícero barev, 2 – 3 druhy, které uspořádáme při výsadbě podle výšky, šířky a přidáme převislé rostliny. Do větších keramických a dřevěných nádob můžete použít i stálezelené dřeviny, zakrslé jehličnany s letničkami či cibulovinami.
Co do truhliku na celý rok
Kvetoucí balkón po celý rok
V nádobě vynikne ostřice (Carex), ozdobnice (Miscanthus), vousatec (Pennisetum), imperata (Imperata), přísavník (Parthenocissus), javory (Acer), brslen (Euonymus), chryzantémy (Chrysanthemum), starček (Senecio).
Jak kombinovat rostliny v truhlíku
Výběr letniček a výsadba
Přímé slunce snesou například muškáty, petúnie, vitálky či afrikány. Do stínu naopak volte netýkavku, molici, begónie nebo popenec břečťanovitý. Odborníci doporučují kombinovat v jednom truhlíky rostlinky převislé s těmi vzpřímenými.
Co v březnu do truhlíku
Do truhlíků zasadíme první jarní květy – sněženky, krokusy a další ozdobné cibuloviny. Na konci měsíce můžeme začít s balkonovou klasikou a vysadit muškáty, petúnie, ale i trvalky.
Kdy sázet květiny do truhlíku
Ideální doba pro sázení rostlinek do truhlíků je přibližně 15. května, kdy už nehrozí mrazíky. V případě, že máte jistotu, že se teploty pod nulu už nedostanou, můžete květiny vysadit na balkon dříve.
Kdy použít keramzit
Použití Keramzitu
Vhodný je i jako substrát k výsadbě rostlin na zelené střechy, k hydropnickému pěstování pokojových i užitkových rostlin, ale i pro zahradnické a dekorativní účely. A nakonec je vhodný i jako zimní protiskluzný posyp silnic a chodníků a využití najde i v akvaristice a teraristice.
Co dát pod Kvetinac
Dalším způsobem, jak zabránit přemokření rostliny, je použití drenáže – písku, drobného štěrku nebo keramzitu. Ten je vhodný zejména do obalů na květináče, které neumožňují vizuální kontrolu přelití, ale lze jej použít i do podmisek.
Co v červenci do truhlíku
Do zastíněných truhlíků můžete zasadit třeba begonie, které si svou krásou v ničem nezadají s růžemi, nebo pivoňkami. Další květinou, upřednostňující stín je fuchsie, nebo balzamína. Všechny vyjmenované druhy mají spoustu barevných variant, takže vám nic nebrání v tom, abyste se blýskly nádherně rozkvetlými truhlíky.
Jaké trvalky do truhlíku
Mezi trvalky okrasné listem vhodné do větších nádob patří třeba bohyška (Hosta), šalvěj lékařská, dlužicha (Heuchera) nebo různé druhy nižších trav. A pak samozřejmě bylinky. Tymián, oregano, máta, pažitka. Ano, ano většina bylinek jsou trvalky a měly by vám vydržet několik let.
Kdy dát macešky do truhlíků
V červnu až červenci semínka vysejte do pařeniště, truhlíků nebo na pečlivě připravený záhonek. Protože macešky při klíčení trpí vysokými teplotami, zasypte semínka jen jemně a pravidelně kropte. Po vyklíčení, především při výsevech v pařeništi, výsevy důkladně větrejte, aby nedošlo k nadměrnému vytažení semenáčků.
Na co je dobrý keramzit
Keramzit se ve své základní podobě keramického granulátu v různých zrnitostech používá především pro různé zásypy a podsypy. Je ideální jako vyrovnávací a izolační podsyp pod suché sádrokartonové podlahy, pro izolační zásypy střech, zásypy energovodů, filtrační zásypy, geotechnické aplikace a další účely.
Jak sázet květiny do truhlíku
Na dno vhodného truhlíku nasypte vrstvu substrátu a na něj následně rozestavte rostliny, které se obsypou zeminou. Truhlík je třeba naplnit asi 2-3 centimetry pod horní okraj tak, aby se rostliny daly snadněji zalévat. Substrát následně přimáčknete silou, aby při prvním zalití, které by mohlo být vydatné neslehl.
Jak osadit venkovní květináče
Přímé osazení pozinkového květináče je vhodné pro venkovní použití Nejprve do 1/3 vyplníme květináč štěrkem nebo jiným zátěžovým materiálem, který zajistí stabilitu. Poté vyplníme zbytek vnitřní plochy květináče nepropustnou fólií. Pozinkové květináče by neměly přijít do styku s kyselou vodou.
Čím osadit truhlíky na léto
Mezi takové rostliny patří ostruhatka (Diascia), gazánie (Gazania), osteospermum (Osteospermum ecklonis), verbena (Verbena hybrida), minipetúnie neboli milionbells (Calibrachoa hybrida), sutera (Sutera diffusa), všelicha mnohoklanná (Brachycome multifida), libora měňavá (Lantana camara), pařížská kopretina ( …
Jakou zeminu pro macešky
Zemina by měla být propustná a bohatá na živiny. Sazenice dáváme do truhlíku v asi 10cm rozestupech. Macešky potřebují dostatečnou zálivku, ale nesmíme je přemokřit, jinak uhnijí kořeny. Zaléváme, než začne povrch osychat.
Kdy sazet Macesky do truhliku
Nenáročné pěstování
V oblastech, kde hrozí ještě mrazíky, je lepší si počkat až na dobu po "zmrzlých mužích" a sázet až v polovině měsíce května, a to ve sponu 20 krát 20 centimetrů. Rostliny ponechané v nádobách umístěte na předem připravené stanoviště.
Jak dlouho vydrží macešky
Zejména v nádobách, ať už na oknech, na schodišti nebo uprostřed trávníku ovšem oceníte bohatství květů a jejich vytrvalost. Když první květnový až červnový výkvět budete stříhat, zmohutnělé keříky vykvetou ještě jednou začátkem září a vydrží až do prvních mrazů.
Kdy dát macešky v truhlíků ven
Doba výsevu záleží především na tom, kdy potřebujeme, aby maceška rozkvetla. Pro jarní kvetení vyséváme macešky v červenci (v oblastech s mírnou zimou rovnou na záhony), pro podzimní brzy na jaře, tedy už začátkem března (v chladnější místnosti bez mrazu). Vysetá semena nesmí nikdy zaschnout.
Čím hnojit macešky
Pokud něco maceška zahradní (Viola × wittrockiana) opravdu potřebuje ke své spokojenosti, pak je to fosfor a draslík. Nejlépe se jí tedy zavděčíte komplexními minerálními hnojivy, používanými během celé sezóny. Co naopak nesnáší je nadbytek dusíku. Obvykle se s tím nesetkáte, ovšem výjimku tvoří použití hnoje.