Jakou zeleninu lze fermentovat?
Jakou zeleninu fermentovat
Naložit můžete cokoliv. Cibuli, mrkev, červenou řepu, čínské zelí, bílé nebo červené zelí, ředkvičky… Na 1 kilogram zeleniny je třeba 20 g soli. Zeleninu nejdříve nakrájejte, dochuťte (můžete použít pepř, česnek, chilli, kmín, kopr) a důkladně osolte.
Archiv
Jaká zelenina se dá kvasit
Jaká zelenina je nejlepší pro kvašení Existují desítky variant jak naložit zeleninu. Použít můžete zelí, mrkev, cibuli, česnek, ředkev, ředkvičky, červenou řepu, okurky, cuketu, květák, brokolici, atd.
Co všechno se dá fermentovat
Co vše se dá fermentovatMléko a rostlinná mléka – kysané mléčné výrobky jako jogurty, zrající sýry či kefíry a jejich rostlinné alternativy.Zelenina a houby – kysané zelí, okurky, rajčata, ředkvičky.Sója – tempeh, miso, sójová omáčka, natto.
Archiv
Co všechno se dá kvasit
Kvasit se dá nejen zelenina a ovoce, ale v podstatě téměř jakákoli plodina či rostlina, tedy i ořechy nebo třeba medvědí česnek. V zemích bývalého Sovětského svazu je to dokonce i starý chleba, z něhož se vyrábí oblíbený alkohol.
Archiv
Jak na Fermentovanou zeleninu
Připravte si solný nálev v poměru 20 g soli na 1 litr převařené vody. Na dno čisté, nejlépe vyvařené sklenice dejte nové koření a bobkový list. Naplňte pečlivě vyčištěnou zeleninou tak, aby u hrdla sklenice zůstaly 2 cm volné. Zalijte solným nálevem, aby byla všechna zelenina ponořená.
Jak dlouho vydrzi Fermentovana zelenina
Dlouho kvašená zelenina má hodně dlouhou trvanlivost, v chladu sklepa se běžně skladuje po celou zimu. Hotové pickles musíte skladovat v lednici, kde vám vydrží několik týdnů.
Jak fermentovat mrkev
PostupPřipravte si čisté, ideálně sterilní nádoby ve kterých budete chtít mrkve fermentovat. Připravte si i solný roztok.Mrkve očistěte. Popřípadě rozřízněte podélně na poloviny či čtvrtiny.Obsah sklenice zalijte solným roztokem tak, aby zakryl veškerou zeleninu.A teď už nechte přírodu pracovat za vás.
Jak udělat doma kvašenou zeleninu
Kvašení jen se solí je poměrně jednoduché. Převaříte vodu a na litr vody dáváte cca 15 gramů soli. Zeleninu, kterou chcete kvasit, napěchujete do sklenice, případně přidejte koření, a poté zalijete solným nálevem. Dávejte ale pozor, aby solný nálev byl úplně studený, jinak byste tím mohli proces kvašení narušit.
Jak fermentovat jablka
Jablka a špejle musí být zcela pod hladinou nálevu. Zavíčkujeme, ale ne na doraz. Zavíčkováním omezíme přístup vzduchu a nebude se tvořit křis. Jablka vcelku fermentujeme při pokojové teplotě a na tmavém místě zhruba měsíc, ty nakrájené můžete fermentovat cca 2-3 týdny.
Jak naložit zeleninu na kvašení
Kvašení jen se solí je poměrně jednoduché. Převaříte vodu a na litr vody dáváte cca 15 gramů soli. Zeleninu, kterou chcete kvasit, napěchujete do sklenice, případně přidejte koření, a poté zalijete solným nálevem. Dávejte ale pozor, aby solný nálev byl úplně studený, jinak byste tím mohli proces kvašení narušit.
Jak dlouho vydrží fermentovaná zelenina
Dlouho kvašená zelenina má hodně dlouhou trvanlivost, v chladu sklepa se běžně skladuje po celou zimu. Hotové pickles musíte skladovat v lednici, kde vám vydrží několik týdnů. Ale to bohatě stačí. Mezitím je určitě dávno sníte a budete chtít připravovat nějaký další druh.
Jak jíst Kvasenou zeleninu
Kvašenou zeleninu si dopřávejte klidně každý den.
Můžete ji jíst samostatně nebo jako přílohu k jídlům. Hodí se všude tam, kde jinak přikusujete kyselou okurku nebo kysané zelí. Ale můžete zkoušet i jiné kombinace, fantazii se meze nekladou.
Jak fermentovat v medu
Fermentace se tedy rozjíždí ve chvíli, kdy med zvlhne při špatném skladování – anebo se nastartuje záměrně, stačí trocha vlažné vody a pokojová teplota. Vyšší vlhkost rázem aktivuje přítomné enzymy a mikroorganismy a ty zahájí fermentační proces. V průběhu kvašení se produkují kyseliny, tudíž stoupá kyselost medu.
Co delat z ovoce
Mrkněte na tyto tipy a zazásobte se na zimu.Marmeláda a povidla. Máte větší množství ovoce a nevíte, co s nímSušené křížaly všeho druhu.Domácí kořeníOvocný papír.Ovocná dřeňNakládaná a kvašená zelenina.Mražené zásoby.
Na co je dobrá kvašená zelenina
Kvašená zelenina má spoustu předností. Je nejpřirozenějším zdrojem vitaminu C v pozdně podzimním a zimním období. Obsahuje bakterie mléčného kvašení, které podporují zdravou střevní mikrofloru a tedy i dobré fungování naší imunity.
Jak fermentovat včelí pyl
Pylová zrna namočit do vody, ale ne moc, aby zrna ve vodě neplavala. Poté přidat mokrý pyl do medu v poměru 1:10 a nechat 14 dní odležet. V průběhu fermentace třikrát promíchat. Přidání vody je důležité, protože jinak se pylová zrna jen zakonzervují do medu, ale neproběhne fermentace.
Co s přebytkem mrkve
Vyryté, nepoškozené kořeny bez natě buď vložíme do mikrotenových sáčků, zavážeme je gumičkou a skladujeme pověšené na háčcích, anebo mrkve založíme do vlhkého písku. Zdravé kořeny s šetrně oddělenou natí zakládáme do bedýnek naplněných vlhkým pískem. Kořeny by se neměly dotýkat.
Jak zpracovat zeleninu
Očištěnou zeleninu nakrájíme na kousky, dáme do hrnce, zalijeme vroucí vodou (2x tolik, kolik je zeleniny) a cca 2 minuty povaříme. Následně zeleninu prudce zchladíme v ledové vodě a necháme okapat na čisté utěrce. Takto připravenou zeleninu uložíme do vhodných pytlíků, nebo nádob, a dáme ji zamrazit.
Na co je dobrý pyl
Včelí pyl je přírodním produktem, který vašemu tělu dodá bílkoviny, antioxidanty a spoustu dalších živin. Pyl příznivě ovlivňuje zažívání, duševní pohodu i obranyschopnost těla. Dejte si lžičku chutného pylu denně nebo jej přidejte do jogurtu, smoothies či k müsli.
Jak nechat kvasit pyl
Návod k použití: Včelí pyl je dobré nechat kvasit a tím se stává stravitelnějším: asi 40 ml převařené vody smíchejte s 25 g medu a 100 g pylu. Řádně promíchejte, dejte do skleniček a nechejte 3 dny v otevřené sklenici při pokojové teplotě. Pyl je možné jíst po lžičkách přímo bez jakékoliv úpravy.
Jak spotřebovat mrkev
Když chcete kořenovou zeleninu okamžitě zpracovat
Kořenová zelenina se hodí téměř do jakéhokoliv jídla. Zazáří jako příloha k masu, rozehraje základ polévky nebo omáčky, doplní těstoviny, rizota i nákypy. Sluší jí to i v úpravách nasladko – od dezertů přes smoothie až po zmrzlinu.
Co s vařenou mrkví
Dušená mrkev se nejčastěji podává s vepřovým masem a vařenými bramborami, můžete si ji ale vychutnat třeba s volským okem nebo i samotnou. Na rozdíl od ostatní zeleniny mrkev tepelnou úpravou neztrácí na kvalitě – zdraví prospěšné látky lidské tělo naopak lépe vstřebá.
Co udělat z kořenové zeleniny
Kořenová zelenina se hodí téměř do jakéhokoliv jídla. Zazáří jako příloha k masu, rozehraje základ polévky nebo omáčky, doplní těstoviny, rizota i nákypy. Sluší jí to i v úpravách nasladko – od dezertů přes smoothie až po zmrzlinu.
Jak správně uskladnit kořenovou zeleninu
Kořenová zelenina by se měla skladovat v takové poloze, v jaké roste. Například mrkev nebo petržel v poloze vertikální, umístěná ve sklenici s kořeny ponořenými ve vodě. Pokud není ve sklenici voda, zabalíme zeleninu do vlhké utěrky a skladujeme ji nastojato v lednici.
Proč včely sbírají pyl
Včely sosákem nasají nektar, základ medu, a uloží jej ve svém medovém váčku. Pyl, který obsahuje velké množství bílkovin a používá se ke krmení plodu, sbírají včely skoro jakoby jen tak mimochodem. Přichytí se k chloupkům na těle včel a při návštěvě další květiny se v odpovídajícím množství přenese na bliznu.